7400 Suriyelinin İŞKUR Tarafından Kamuda İstihdam Edileceği İddiası Doğru Değil

İŞKUR’un 7 bin 400 Suriyeli sığınmacıyı kamuda memur olarak istihdam edeceği iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır. 30 ay sürecek ve sadece eğitim programını içeren proje kapsamında 7.400’ü Suriyeli olmak üzere 14.800 kişiye istihdam edilebilmelerini sağlamak amacıyla sadece eğitim verilmesi amaçlanmaktadır. Proje kapsamında Suriyelilerin kamuda sürekli istihdamı söz konusu değildir. 48 milyon Avro bütçeli proje AB’nin “Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı” tarafından finanse edilmektedir.

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) kamuya 15 bin kişi alacağı, 15 bin kişilik kamu alımının da 7 bin 400’ünün Suriyeli olacağı öne sürülmüştü. 7 bin 400 Suriyeli sığınmacının kamuda memur olarak istihdam edileceği, istihdam edilecek kişilerin memur olarak atanacağı ve emekli olacağı iddiası büyük ilgi ve tepki çekmişti.

Bu iddia 2019 yılı Ocak ayı sonunda dolaşıma girmişti. İlk kez dile getirilmesinin 1 yıl akabinde tekrar hortlatıldığına şahit oluyoruz.

 

Darkweb haber'in "İŞKUR Açıkladı: Kamuya 15 Bin Kişi Alınacak, 7 Bin 400 Suriyeli Olacak" şeklinde yaptığı paylaşım
Darkweb Haber’in “İŞKUR Açıkladı: Kamuya 15 Bin Kişi Alınacak, 7 Bin 400 Suriyeli Olacak” şeklinde yaptığı paylaşım

 

Ancak, İŞKUR’un 7 bin 400 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile 7 bin 400 Suriyeli sığınmacıyı istihdam edeceği, istihdam edilecek kişilerin memur olarak atanacağı ve emekli olacağı iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır.

Bahse konu iddianın 28 Ocak 2019 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İŞKUR tarafından Dünya Bankası işbirliğinde hayata geçirilen “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi”nin tanıtım toplantısından sonra ortaya atıldığı görülüyor.

İŞKUR’un 7.400 Suriyeli sığınmacıyı kamu personeli olarak istihdam etmesi gibi bir durum söz konusu değil. Proje kapsamında 7.400’ü Suriyeli olmak üzere 14.800 kişiye istihdam edilebilmelerini sağlamak amacıyla sadece eğitim verilmesi amaçlanıyor. Suriyeli sığınmacıların ve Türk vatandaşlarının aktif işgücü programlarından faydalandırılarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması, İŞKUR’un kurumsal kapasitenin ve çalışma izinleri altyapısının geliştirilmesi hedefleniyor.

30 ay sürecek 48 milyon Avro bütçeli proje Avrupa Birliği (AB) “Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı” (FRIT) kapsamında yürütülecek olup, proje giderlerinin finansmanı kamu kaynaklarından değil AB’nin FRIT adlı mali yardım programından karşılanmaktadır.

İŞKUR’un kamuya personel ataması yapma gibi bir yetkisi yahut görevi ise bulunmadığını ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre kamu görevlisi olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma gerekliliğinin arandığını da hatırlatmak gerek.

İŞKUR internet sitesinde Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi hakkında bilgi sunduğu sayfada projenin kamu istihdamı ve finansmanı içermediğini vurgulamıştı.

 

İŞKUR'un internet sitesindeki Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi hakkındaki sayfadan ilgili bölüm
İŞKUR’un internet sitesindeki Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi hakkındaki sayfadan ilgili bölüm

 

Mülteciler Derneği ve Teyit.org da daha önce bu iddianın doğruluk payının bulunmadığını aktarmıştı.

 

İŞKUR’un 7.400 Suriyeli Kamuda İstihdam Edeceği İddiasını Paylaşan Yazarlar

Yeni Mesaj’daki “İşkur 7400 Suriyeli’yi istihdam edecek” başlıklı 18 Haziran 2019 tarihli yazısında Nurcan Karakaya bu hatalı bilgiyi paylaşmıştı:

"İşkur başlatmaya hazırlandığı bir proje ile 7400 Suriyeli'ye kamuda istihdam imkanı sağlayacak. Bu projeden ayrıca aynı sayıda Türk vatandaşı da yararlanacak. ... Lafın kısası Kamuya 7400 Suriyeli alımı olacak."

Ümit Özdağ, 15 Ocak 2020 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu hatalı bilgiye yer vermişti.

Ümit Özdağ'ın İŞKUR'un 7400 Suriyeliyi kamuya alacağı iddiasına yer verdiği paylaşımı
Ümit Özdağ’ın İŞKUR’un 7400 Suriyeliyi kamuya alacağı iddiasına yer verdiği paylaşımı

 

 

Yorumunuzu yazınız...