Antalya’da 5 Yıldızlı Bir Otelde Düzenlediği Suriyeli Lise Öğrencilerinin Katılacağı Gençlik Festivalinin Maliyetinin Bütçeden Karşılanacağı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Anadolu Fest gibi bazı etkinlikler iptal edilirken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Suriyeli gençler için 5 yıldızlı otel konaklamalı 5 günlük Gençlik Festivali düzenleyeceği haberi sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Gündeme düşen bu iddianın kaynağı Sözcü’den Deniz Ayhan’ın “Suriyeli öğrenciler 5 yıldızlı otelde 5 gün ağırlanacak!” başlıklı haberiydi.

Söz konusu haberde anılan etkinliğin finansmanının Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu tarafından sağlandığı vurgulanmıştı:

“Milli Eğitim Bakanlığı, Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu aracılığıyla finanse edilen “Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi” kapsamında, Suriyeli gençler için bu ay 5 günlük Gençlik Festivali düzenleyecek.”

 

suriyeli ogrenciler 5 yildizli otelde 5 gun agirlanacak

 

Ancak, haberin başlığı ve alt başlığı ile sosyal medya paylaşımlarında finansmanın kaynağına değinilmemesi, Suriyeli sığınmacı gençlere yönelik etkinliğin maliyetinin bütçe kaynakları tarafından karşılanacağı algısını oluşturmuş.

 

suriyeli lise ogrencisi 600 gencin katilacagi festival

 

Bahsi geçen etkinlik Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP) Projesi kapsamında 9-14 Mayıs 2022 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen Gençlik Festivali…

Anılan etkinlik, “8 il, 55 okul, 440 öğrenci, 110 öğretmen toplam 550 katılımcı, 5 gün, dostluk, heyecan, macera… SEUP öğrencilerimiz için düzenlediğimiz Gençlik Festivali’miz tüm hızıyla devam ediyor.” notuyla projenin resmî sosyal medya hesaplarında paylaşılmış.

 

 

 

Etkinliğin 5 yıldızlı otelde mi düzenlendiği, kaç öğrencinin katılım sağladığı, öğrencilerin ne kadarının Suriyeli sığınmacı, ne kadarının T.C. vatandaşı olduğu konusunda proje ekibinden bilgi talebinde bulunduk. Hâlihazırda işbu talebimiz yanıtlanmış değil.

Gençlik Festivali’nin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlar incelendiğinde, farklı illerden Suriyeli sığınmacı öğrencilerin yanı sıra Suriyeli sığınmacı olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençlerin de katılım sağladığı anlaşılıyor. 

Instagram hikâyelerindeki etiketlere göz atıldığında etkinliğin Alanya’daki 5 yıldızlı Wome Deluxe Hotel’de düzenlendiği görülüyor.

 

Söz konusu faaliyetin finansmanı doğrudan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden değil, ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyeli sığınmacıların mesleki eğitim yoluyla sosyal ve ekonomik entegrasyonuna yönelik yürütülen bir Avrupa Birliği (AB) projesi tarafından sağlanacak.

Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı” (FRIT) kapsamında Alman Kalkınma Bankası (KfW) aracılığı ile finanse edilen 50 milyon avro bütçeli Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP) Projesi (Social and Economic Cohesion through Vocational and Technical Education Project), Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

Projenin giderleri AB’nin “Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı” (FRIT) kapsamında taahhüt ettiği her biri 3 milyar Avro tutarında iki eşit dilime bölünmüş olan toplam 6 milyar Avroluk mali yardım programından karşılanıyor.

AB tarafından KfW aracılığıyla finanse edilen anılan proje ile gençlere kaliteli ve erişilebilir mesleki ve teknik eğitim sağlanması, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, eğitime devamı artıracak desteklerin verilmesi, mesleki ve teknik eğitimin sunduğu fırsatlar konusunda farkındalığın artırılması amaçlanmış.

Proje kapsamında, 55 mesleki ve teknik Anadolu lisesindeki 1.150 atölyenin yenilenmesi, geçici koruma altındaki Suriyeli ve ihtiyaç sahibi Türk öğrencilerin servis, öğlen yemeği, kıyafet, çanta ve kırtasiye gibi ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra öğrencilerin bir arada eğlenerek öğrendikleri ve iş birliği ile ortak çalışma becerilerini geliştirdikleri sosyal uyum etkinlikleri düzenlenmesi hedeflenmiş.  100 binin üzerinde Suriyelinin yaşadığı illere öncelik verilerek, pilot olarak İstanbul, Bursa, Mersin, Adana, Hatay, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri belirlenmiş. Proje bütçesinin yaklaşık % 5’inin meslekî ve teknik eğitimin farkındalığının artırılması ve tanıtımı için kullanılması planlanmış.

 

Yorumunuzu yazınız...