Sıfır Karbon Çözümü Mottosuyla Bill Gates’in Aşılama Yoluyla Nüfusu Azaltmayı Hedeflediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bill Gates’in aşılar yoluyla Dünya nüfusunu azaltmayı amaçladığı iddiasıyla sosyal medyada aşağıdaki metni içeren görselin paylaşıldığına şahit olunuyor:

“Sene 2011 bu makale hiçbir yerde bulunamıyor şimdi! Bu harika bayan bunu yıllarca sakladı. Gazete başlığının tercümesi: “Zorla aşılama yoluyla nüfus azaltmak: Sıfır karbon çözümü!” Sağdaki fotoğrafta Bill Gates.””

 

bill gates asi nufus

 

Bahse konu görseli, Bill Gates’in aşılama yoluyla insan nüfusunu azaltmaya çalıştığını beyan ettiğini gösterdiği iddiasıyla kullanan sosyal medya paylaşımlarından örnek:

 

Dursun Ali Erzincanlı:

“Kaddafi bu konuşmasından iki yıl sonra katledildi. Öldürüldüğü yılda, yani 2011’de bir gazetede Bill Gates’in demeci yer aldı; Dünya nüfusu, aşılarla azaltılmalıydı.

Bill Gates ve Melinda Gates’in yönettiği Gates Vakfı, dünyanın ortak gündemi haline gelen koronavirüse karşı pek çok projeye(özellikle aşı) destek sağlamış durumda.”

 

Paylaşılan görselde bir kişinin elinde The Sovereign Independent adlı İrlanda gazetesinin Haziran 2011 tarihli “Sıfır Karbonlu Çözüm: Zorunlu Aşılama Yoluyla Nüfusun Azaltılması”  (“Depopulation Through Forced Vaccination: The Zero Carbon Solution!”) manşetli sayısının tuttuğu görülüyor (Söz konusu görsel ABD’de 9 Eylül saldırılarının pandemi ile ilişkili olduğunu ortaya iddiasıyla da paylaşılmıştı).

 

sifir karbon cozumu

 

İddia edilenin aksine The Sovereign Independent adlı İrlanda gazetesinin Haziran 2011 tarihli “Depopulation Through Forced Vaccination: The Zero Carbon Solution!” manşetli sayısının elektronik kopyasına erişmek mümkün.

 

the sovereign independent

 

Gazetenin ilk sayfasında adı “Çocuk Katili Billy Gates” (“Billy ‘the kid killer’ Gates”) şeklinde aktarılan Bill Gates’in şu sözlerine yer verilmiş.

“The world today has 6.8 billion people. That’s headed up to about 9 billion. Now if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we lower that by at least 10 or 15 percent.”

“Dünyada bugün 6,8 milyar insan var. Bunun 9 milyara çıkması bekleniyor. Eğer aşılar ve sağlık hizmetlerinde ilerlersek, bunu belki yüzde 10-15 kadar düşürebiliriz”

Ancak, The Sovereign Independent gazetesinin kapak sayfasında yer alan alıntı söz bağlamından koparılarak kullanılmış. Bill Gates’in alıntılanan ifadeleri 2010 yılında yaptığı bir konuşmasından. Bill Gates bu konuşmasında sıfır karbon emisyonu amacıyla aşılar yoluyla insan nüfusunun azaltılacağı ya da azaltılması gerektiği yönünde bir söylemde bulunmamış.

2010 yılında katıldığı TED2010 adlı etkinlikteki “Sıfıra doğru yenilik yapmak” (“Innovating to zero“) başlıklı konuşmasında dünyanın enerji geleceğine yönelik vizyonuna odaklanan Bill Gates’in nüfusu azaltmak yerine karbon emisyonlarını azaltmak için küresel nüfus artışını “% 10 ya da 15” azaltmaktan bahsediyordu. Bill Gates’in azaltım atfı nüfusla değildi. Gates, dünya nüfusunun artışının azalmasının karbon emisyonunu azaltacağını belirtmişti.

 

 

Daha önce, Bill Gates’in Aşı İle Nüfus Planlaması Hakkındaki Sözleri başlıklı incelememizde Bill Gates’in aşıların insan doğurganlığını azaltacak şekilde tasarlandığını söylemediğini, Gates’in aşı ile nüfus planlamasından kastının çocuk ölüm oranlarının azaltılmasına odaklı olduğunu aktarmıştık.

Yazıda sunmuş olduğumuz özet şu şekildeydi:

Bill Gates’in aşıların insan doğurganlığını azaltacak şekilde tasarlandığını söylediği iddiası doğru değil. Gates’in 2010 yılında katıldığı TED2010 adlı etkinlikteki “Sıfıra doğru yenilik yapmak” başlıklı konuşmasında aşı ile nüfus artış hızının düşürülebileceğini söylediği doğru. Ancak bu söylemle kastı aşılarla dünya nüfusunun doğurganlığın azaltılarak ya da insanların ölümüne yol açarak değil, sağlık sisteminin iyileştirilmesi yoluyla çocuk ölüm oranlarının düşürülmesi kastediliyor.

 

Bill Gates, ebeveynlerin daha fazla çocuğa sahip olma ihtiyacını azaltmak için daha fazla çocuğu hayatta tutmakla ilgilenmekte ve böylece genel nüfus artış hızının sınırlanacağı ve daha sürdürülebilir bir küresel sistem kurulabileceğine inanıyor. Aşı yoluyla nüfus artış hızının azaltılmasından kastı aşılarla insanların öldürülmesi ya da doğurganlıklarının azaltılması değil, çocuk ölüm oranlarının (child mortality rate) azaltılması yoluyla ebeveynlerin daha az çocuğa ihtiyaç duymasına odaklanıyor.

 

Verdiği diğer demeçlerde de Gates, ebeveynlerin çocuk ölümlerinin azalacağına inandıkları takdirde yaşlandıkları takdirde kendilerine bakacak yeterince çocukları olacağı için daha az çocuk yapacaklarını, bunun da nüfus artış hızını düşüreceğini söylemişti.

 

İlgilenenler incelemenin tamamına aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla göz atabilir:

Bill Gates’in Aşı İle Nüfus Planlaması Hakkındaki Sözleri

 

İddianın gerçek dışılığı daha önce Snopes, Reuters, AFP, Teyit ve Doğruluk Payı gibi girişimler tarafından da aktarılmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...