Bill Gates’in “mRNA Tsunamisi Geliyor” İfadelerini İçeren Bir Tweet Attığı ve mRNA Tsunamisine Direnenler Toplumdan Dışlanacak” Dediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bill Gates, aşı karşıtlarının sıklıkla hakkında dezenformasyon yaydığı bir isim. Geçmişte Bill Gates hakkında aşı konulu ortaya atılan yanlış iddialara dair farklı içerikler hazırlamıştık. Bugünkü konumuz, son günlerde Covid-19 pandemisine karşı geliştirilen mRNA ilaçları hakkında Bill Gates’e atfedilen ifadeler.

 

Bill Gates’in eski adıyla Twitter yeni adıyla X platformundaki hesabında “isteseniz de istemeseniz de bir mRNA tsunamisi geliyor” tweetini attığı ve “mRNA tsunamisine direnenler toplumdan dışlanacak” dediği ileri sürüldü.

 

Bu iddiayı içeren paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Sema Maraşlı (@Semamarasli): “Bill Gates bizi tehdit etmiş: “mRNA Tsunamisine Direnenler Toplumdan Dışlanacak” Şifa olacağı iddia edilen aşının büyük yıkım sebebi olan TSUNAMİ ile tasvir edilmesi doğru olmuş Anlamayanlar için yapacak bir şey yok. Şifadır Şifa!”

 

Orhun Gökçe (@orhun_gokce): “Bill Gates: ‘mRNA Tsunamisine’ Direnen Insanlar Toplumdan Dışlanacak !! Bu defa pandemi, küreselci faşizmi ile birlikte gelecek.”

 

Uğur (@ugurca__): “Kedi, köpekleri yok etmek için uğraşın siz. Başınıza gelecekleri keyifle izleyeceğim. Hayvan gibi muamele gördüğünüzde anlayacaksınız hayvan olmak neymiş Bill Gates: ‘mRNA Tsunamisine’ Direnen Insanlar Toplumdan Dışlanacak! Bu defa pandemi, küreselci faşizmi ile birlikte gelecek.”

 

Ali Özger (@aliozger1453): “Küreselci satanistlerin tetikçisi Bill Gates: “Beğenseniz de beğenmeseniz de, bir mRNA tsunami geliyor.” Dünya nüfusunu azaltma projesinin figüranı olan terörist Bill Gates’in zehirli sıvılarını vücudumuza enjekte etmeyeceğiz!”

 

Bill Gates’in “beğenseniz de beğenmeseniz de bir mRNA tsunamisi geliyor” tweetini attığı ve “mRNA tsunamisine direnenler toplumdan dışlanacak” dediği iddiası gerçek dışı.

 

İddianın kökeni “The People’s Voice” (“Halkın Sesi”) adlı “Bill Gates: People Who Resist ‘mRNA Tsunami’ Will Be Excluded From Society” başlığıyla 27 Ağustos 2023 günü yayımlanan yazıya dayanıyor.

The People’s Voice, eski adıyla News Punch adlı internet sitesi, sıklıkla yanlış iddiaları ve kurgu söylemleri paylaşan dezenformasyon odaklı bir internet sitesi.

Adı geçen internet sitesinin geçmişte defalarca yanlış bilgi paylaştığı ortaya koyuldu. Malumatfurus.org’da da The People’s Voice’un ortaya attığı Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) doğal üremeyi yasakladığı, bebeklerin 2030 yılından itibaren laboratuvar ortamında üretilmesi gerekeceği ve Mel Gibson’ın ABD sinema endüstrisinin merkezi “Hollywood” için “kurumsallaşmış pedofili şebekesi” tanımını kullandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı aktarıldı.

 

bill-gates-mrna-asisi

 

The People’s Voice’da yayımlanan ve üzerinde “doğruluğu kontrol edilmiş” (“fact checked”) ibaresini taşıyan bahsi geçen yazı da kurgu iddialara ve bağlamından kopartılan söylemlere yer vermiş.

 

 

Bill Gates’in mRNA aşılarını reddedenlerin topluma katılımdan dışlanacağını söylediğine dair bir delil bulunmuyor.

Bill Gates’in Twitter / X hesabındaki mevcut / arşivlenmiş paylaşımları tarandığında bu yönde bir paylaşıma rastlanmıyor.

 

bill gates asi olurken
Bill Gates

 

Panik oluşturmayı amaçlayan manipülatif yazıda Moderna’da mRNA araştırmacısı ve baş bilim sorumlusu (Chief Scientific Officer) olarak görev yapan Melissa Moore’un “mRNA tsunamisi” atfının bağlamından kopartılarak sunulduğu görülüyor.

Melissa Moore’un 2022 yılı Nisan ayında yayınlanan TED konuşmasında mRNA aşılarının geliştirilme çalışmalarının sürdüğünü, ilerleyen süreçte birçok aşının klinik araştırma aşamasına geçeceğini söylediği saptırılarak aktarılmış.

Moore’un bahsi geçen konuşmasında kullandığı ilgili ifadeler şöyle:

“Bu sabah Clinicaltrials.gov’a gittiğimde, mRNA bazlı ilaçların kullanıldığı ve hastaları işe alan 175’ten fazla klinik araştırmanın açık olduğu ortaya çıktı. Diğer 54 klinik çalışma da açılmaya hazır şekilde kanatlarda bekliyor. Yani mRNA ilaçlarında bir tsunami yaklaşıyor.

Söz konusu konuşmada, mRNA aşılarına direnenlerin toplumdan dışlanacağı değil, mRNA teknolojisinin birden fazla hastalığın tedavisinde giderek daha popüler hale geleceği vurgulanmış.

 

 

Yorumunuzu yazınız...