ABD Yüksek Mahkemesinin mRNA Aşılarının Biyolojik Saldırı Olduğu Yönünde Bir Karar Aldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesinin (Supreme Court of the United States), aşı karşıtı avukat Robert Kennedy Jr. liderliğindeki bir grubun, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’e ve Beyaz Saray Sağlık Danışmanı ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci’ye karşı karşı açtığı federal bir davada mRNA aşılarının biyolojik saldırı olduğu yönünde karar verdiği iddiası doğru değil.

 

Sosyal medyada bu asparagası aktaran paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

Varol Esen:

“DİRENİN KAYBEDECEKLER !

ABD yüksek mahkemesi mRNA aşılarının biyolojik bir saldırı olduğuna karar verdi. Aşıları üretenler, vücuda zerk edenler Uluslararası mahkemelerde biyolojik savaş suçlusu olarak yargılanacaklar.

https://thetruedefender.com/breaking-news-the-supreme-court-in-the-us-announced-covid-pathogen-isnt-vaccine-its-harmful-you-have-to-avoid-it-at-all-costs/?s=09”

 

mrna asilari biyolojik saldiri

 

Bu asılsız iddianın yaygınlaşmasına (aşı karşıtlığı ve pandemi inkârcılığı ile tanınan) thetruedefender.com adlı internet sitesinin (sonradan sildiği) Türkçemize “Son Dakika: ABD’de Yüksek Mahkeme Açıkladı: Covid Patojeni Aşı Değiltir, Zararlıdır, Ne pahasına olursa olsun Kaçınmalısınız!” olarak çevrilebilecek başlıklı yazısı neden olmuştu.

Bahse konu metinde kullanılan ifadelerin Türkçemize çevirisi şu şekildeydi:

“Fauci ve Big Pharma’nın sonu geldi ve Robert F. Kennedy Jr ve diğer bilim adamlarının açtığı bir davayı kaybettiler. Pandemi dediğimiz filmin sonunu da göreceğiz gibi görünüyor.

Herkes bu olayların tersine döndüğünü bilmek zorundadır. Yargıtay, ABD’de evrensel aşıyı iptal ettiğini duyurdu. Bill Gates, Fauci ve Big Pharma son 32 yılda aşıların vatandaşlar için güvenli olduğunu kanıtlayamadıkları için davayı kaybetti.”

“Robert F. Kennedy dava başvurusunda bulundu: ‘Yeni Covid aşısından ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Bir sonraki Covid-19 aşısı ile ilgili önemli konulara acilen dikkatinizi çekiyorum. Aşılama tarihinde ilk kez, en yeni neslin sözde mRNA aşıları, hastanın genetik materyaline doğrudan müdahale etmekte ve bu nedenle, genetik manipülasyon olan, zaten yasak olan ve daha önce suç olarak kabul edilen bireysel genetik materyali değiştirmektedir.'”

 

abdde yuksek mahkeme acikladi

 

ABD Yüksek Mahkemesinin Covid-19 aşılarına dair tehlike uyarısında bulunan yasaklayıcı yönde verdiği bir karar mevcut değil. (ABD’de yürütülen aşı güvenliğine dair yargı süreçleri farklı aşamalarda olsa da) Yüksek Mahkeme, Covid-19 aşıları ile ilgili herhangi bir karar yayınlamadı ya da Covid-19 aşılarını güvensiz bularak iptal etmedi…

Geçmişte Yüksek Mahkeme’nin aşı uygulamasına yönelik destekleyici tutumda kararlar aldığı biliniyor.

Bahse konu davayı açtığı ileri sürülen eski Başkan John F. Kennedy’nin yeğeni, başkan adayı Robert F. Kennedy’nin oğlu Robert Kennedy Jr. , Associated Press‘e verdiği demeçte iddianın yanlış olduğunu ve kendisine yapılan atıfların uydurma olduğunu söylemişti.

Kennedy Jr. tarafından kullanılan ifadeler Türkçemize şöyle çevrilebilir:

“Yüksek Mahkeme hakkındaki yazı yanlış bilgi içeriyor… Alıntı uydurulmuş. Belli ki biri uydurmuş ve reklamını yapıyor çünkü aynı alıntı kaç kere inkar etsem de geri gelmeye devam ediyor. Aynı makale tekrar ortaya çıkıyor.”

İddianın kökeni, “Inspirer Radio” adlı internet sitesinde 23 Mayıs 2021 tarihinde yayınlanan bir yazıya dayanıyor. Inspirer Radio CEO’su Ikedieze Kanu Okorie, USA Today‘e yaptığı açıklamada paylaştığı iddiayı destekleyecek “güçlü bir kanıtı” olmadığını söylemiş. Inspirer Radio, 26 Mayıs 2021 tarihinde internet sitelerinde Agence France-Presse tarafından hazırlanan bahse konu iddianın doğru olmadığını ortaya koyan incelemeyi yayımlamıştı.

mRNA aşıları başta olmak üzere Covid-19 aşıları ve salgın hakkında yayımladığımız asılsız iddialara ilişkin diğer incelemelere göz atabilirsiniz…

 

Yorumunuzu yazınız...