Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Doğal Tuzu Bill Gates’in Yeni mRNA Destekli Yapay Tuzuyla Değiştirmek İstediği İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına bağlı, gıda, gıda takviyeleri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu büro olan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (U.S. Food and Drug Administration – FDA) doğal tuzu ortadan kaldırıp mRNA destekli yapay tuzun kullanılmasını sağlamaya çalıştığı iddiası dolaşıma girmiş.

 

Asılsız iddiayı aktaran sosyal medya paylaşımları şöyle örneklenebilir:

 

Mavi Türk (@Maviturkk): ” Şaka Değil.. FDA, “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi” Doğal Tuzu Bill Gates’in Yeni ” mRNA destekli ” yapay Tuzla değiştirmek İstiyor.”

 

 

Porsa (KaoS) (@Slck100): “ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Amerika’daki tuzun çoğunu Bill Gates’in mRNA kimyasallarını içerecek yeni “sentetik tuzu” ile değiştirmeyi planlıyor. gerçek tuzun tadını taklit etmek için tipik olarak potasyum klorür, MSG ve diğer tehlikeli kimyasalları kullanır.”

 

 

Hasan H (@hasanhakgozlu): “Bundan sonra ne yediğinize ve içtiğinize çok dikkat edin.FDA, Tuzu Bill Gates’in Yeni mRNA Sahte Tuzuyla Değiştirmek İstiyor”

 

İddianın kaynağı, The People’s Voice adlı internet sitesinde 26 Ağustos 2023 günü yayımlanan “FDA, Tuzu Bill Gates’in Yeni mRNA Sahte Tuzuyla Değiştirmek İstiyor” (“FDA Wants To Replace Salt With Bill Gates’ New mRNA Fake Salt“) başlıklı yazı.

The People’s Voice (eski adıyla Newspunch) kasıtlı olarak sahte haberler ve aşırı sağcı komplo teorileri yayımlayan bir internet sitesidir.

Daha önce Malumatfurus.org’da The People’s Voice’un ortaya attığı Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) doğal üremeyi yasakladığı, bebeklerin 2030 yılından itibaren laboratuvar ortamında üretilmesi gerekeceği, Mel Gibson’ın ABD sinema endüstrisinin merkezi “Hollywood” için “kurumsallaşmış pedofili şebekesi” tanımını kullandığı ve Bill Gates’in “mRNA tsunamisine direnenler toplumdan dışlanacak” dediği iddialarının gerçeği yansıtmadığı aktarılmıştı.

 

FDA’nın “geleneksel tuzdan Bill Gates’in sahte tuzuna” geçişi savunduğunu, ürünlerin mRNA kimyasalları ile birleştirildiğini ve sürecin Gates tarafından finanse edildiğini ileri süren yazı asılsız.

 

FDA, 2023 yılında sodyum ikamelerinin gıdalarda kullanımını onaylayan bir kural yayımladı. Bu kural, gıda üreticilerinin sodyum klorür yerine kalsiyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür gibi ikame maddeler kullanmasına izin veriyor.

FDA, bu kuralın tüketicilerin sodyum alımını azaltmasına yardımcı olacağını ve kalp hastalığı, felç ve inme gibi sodyum alımının yüksek olmasıyla ilişkili sağlık risklerini azaltmaya yardımcı olacağını umuyor.

FDA’nın sodyum ikamelerinin gıdalarda kullanımına ilişkin kurallarının bazı temel özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Gıda üreticileri, sodyum klorür yerine kalsiyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür gibi ikame maddeler kullanabilir.
  • İkame maddelerin gıdanın tadını, dokusunu ve besin değerini etkilememesi gerekir.
  • İkame maddelerin güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmalıdır.

 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, gıda üreticilerinin “standart gıdalardaki” sodyum klorürü (tuzu) “sodyum içeriğini azaltmak için” ikame maddelerle değiştirmesine izin vermesi, FDA’nın doğal tuz yerine mRNA destekli tuzu önerdiği anlamına gelmiyor.

FDA’nın sodyum tüketimini azaltmayı hedefleyen girişimi mutfaklarda yemek yapılırken kullanılan tuz değil, paketli gıdalar odaklı ve zarurî değil.

FDA’nın doğal tuz yerine mRNA’lı tuzun kullanımını teşvik ettiğine dair bir delil mevcut değil.

FDA sözcüsü Reuters’a yaptığı açıklamada, FDA’nın tuzu herhangi bir spesifik maddeyle ikame etmeyi önermediğini belirtmiş.

 

Bill Gates’in Nu-Tek ve Morton Salt gibi tuz ikamesi odaklı şirketleri finanse ettiğine dair bir bulguya erişilemiyor.

 

mRNA, piyasadaki mevcut tuz ikamelerinin bir bileşeni değildir.

 

DarvinEmmi müstear isimli sosyal medya profilinin asılsız iddia ile ilgili, Logically Facts‘in incelemesinin bulgularını aktaran ve üzerine ilave lafza lüzum bırakmayan paylaşım silsilesi şu şekilde:

“Bu iddia yalan. FDA belgesinde “mRNA tuzu”ndan bahsedilmiyor. Ayrıca tuzun yerine geçen madde mutlaka “sahte tuz” anlamına gelmez. https://logicallyfacts.com/en/fact-check/false-no-fda-is-not-planning-to-replace-salt-with-mrna-fake-salt

Tuzun alternatiflerinin potasyum klorür ve Monosodyum glutamat (MSG) olacağı iddia ediliyor ancak bu da doğru değil.

FDA’nın yalnızca standart gıdalardaki tuz ikamelerinin sodyum içeriğini azaltmasına izin verilmesi için öneride bulundu.
Standartlaştırılmış gıda, bir ürünün sahip olması gereken içerikleri özetleyen kimlik standartları (SOI’ler) kapsamında FDA tarafından belirlenen bileşenleri içeren paketlenmiş gıda öğelerini ifade ediyor.
FDA “Süt, sütlü çikolata, çeşitli ekmekler, fıstık ezmesi ve ketçap gibi ürünlerin bir SOI’ye sahip olduğunu” belirtiyor.
Mart 2023’te FDA, tuz içeren gıdalara ilişkin SOI’lerde değişiklik yapılmasını önerdi. Nisan 2023’te FDA, SOI’lerin “standartlaştırılmış gıdaların üretiminde endüstri inovasyonuna” olanak sağlayacak şekilde “içlerindeki sodyum içeriğini azaltacak ve tüketicilerin daha sağlıklı bir gıda tedarikini desteklemek için sodyum alımlarını kademeli olarak azaltmalarına yardımcı olacak” şekilde değiştirilmesini öneren bir makale yayınladı.
Bu, FDA’nın üreticiler tarafından tuz ikamelerinin kullanımını zorunlu kıldığı anlamına gelmiyor tabii ki.
Federal Kayıt’ta yayınlanan bu teklifte “Önerilen kural, üreticilerin, standartlaştırılmış gıdalarda tuzun gerekli veya isteğe bağlı bir içerik maddesi olduğu durumlarda, üreticilerin tuzun yerine tuz ikame maddeleri kullanmasına izin verecektir, ancak bunu zorunlu kılmayacaktır.”
FDA, önerilen bu kuralın Biden-Harris Yönetiminin Açlık, Beslenme ve Sağlık Ulusal Stratejisinin bir parçası olduğunu belirtiyor . Bu kural henüz kesinleşmedi ve şu anda teklif aşamasında.
Bill Gates’in tuz ikamesi şirketleri Nu-Tek ve Morton Salt’ı finanse ettiği iddiası da doğrulanmadı.
Wall Street Journal’ın bir raporuna göre, 2012 yılında Nu-Tek, Khosla Ventures’tan gelen finansman yoluyla firmasını genişletti ve Bill Gates, Khosla Venture’un sınırlı ortağı.
Sınırlı ortak yatırım yapan, ancak hiç bir kontrolü olmayan kişilerdir. Yine de Bill Gates’in ne Nu-Tek’i, ne de Morton Salt’ı finanse ettiğini doğrulayan hiçbir rapor veya güvenilir kaynak yok.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...