Görüntünün bir Taliban üyesinin ABD ile işbirliği yapan yerel bir ailenin partisine sızarak dans eşliğinde 7 kişiyi silahla öldürdüğü ana ait olduğu iddiası doğru değil

 

 

Etkileşim ya da ideolojik destek için hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bir iddiayı ele alacağız.

 

Sosyal medya platformlarında bir video Taliban’ın sızdığı eğlencede ABD ile işbirliği yapan 7 kişiye suikast düzenlediği anı yansıttığı iddiasıyla servis edilmiş.

 

Bir odada 7 erkeğin yerde otururken önlerinde dans ederken izledikleri erkek tarafından silahla vurulduğu ana ait sanılan görüntü şöyle:

 


 

Görüntüyü Taliban üyesinin bir partiye sızıp dans ederken ABD ile işbirliği yapan kişileri öldürdüğü iddiasıyla aktaran paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

3. Dünya Savaşı (@ww3mediaa): “Görüntüler birkaç yıl öncesine ait; Taliban üyesi, ABD ile işbirliği yapan yerel bir ailenin partisine sızarak dans eşliğinde 7 kişiyi vurdu.”

 

taliban-uyesi-sizdigi-partide-suikast-iddiasi

 

Hassas Medya (@hassasmedyalar): “Birkaç yıl önce Taliban üyesi, ABD ile işbirliği yapan yerel bir ailenin partisine sızarak dans eşliğinde 7 kişiyi vurdu.”

 

 

 

(Taliban’ın halkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeye çağırdığı yönündeki asılsız iddiadan hatırladığımız) “Taliban Halkla İlişkiler Departmanı” (“Taliban Public Relations Department”) adlı, “TalibanPRD_” uzantılı, 1639589681246400512 ID’li Taliban resmî hesabı taklidi yapan sahte profil ise görüntüyü şu ifadelerle yorumladı:

“Bir Taliban savaşçısının suikast düzenlediğini gösterdiğini iddia eden, internette dolaşan bir video sahte haberdir ve asılsızdır. Tetikçi, rakip bir kartelin doğum günü partisine sızan, şovmen kılığına giren ve patronlarını alt eden Afgan Mafyası’nın bir üyesiydi.”

 

 

 

Güncel olmayan, geçmişte sosyal medya platformlarında paylaşılan video Afganistan’dan kullanıcılar tarafından Taliban’ın dansçı kılığında düzenlediği suikaste ait olduğu iddiasıyla dolaşıma sokulmuş.

 

Taliban, bir partide 7 yerel militanı öldüren ve dansçı olan savaşçılarından birine sızarak sızmayı bir sonraki aşamaya taşıdı.” gibi ifadelerle videoyu paylaşan sosyal medya kullanıcısının görüntünün kaynağını soranlara “Kaynak benim! Kaltak!” (“Bitch I am the source“) yanıtını verdiğine şahit olduk.

 

 

 

Taliban üyesinin dansçı kılığında düzenlediği suikaste ait sanılan görüntü, gerçek bir silahın kullanılmadığı mizanseni yansıtıyor.

 

 

 

İzini taradığımızda görüntünün kaynağının Afganistan’ın başkenti Kâbil’in kuzeyindeki Pencşir kentinden “Baba Yousuf Panjshiri” adlı şahıs olduğunu tespit edebiliyoruz (Not: bu gibi ilk tespitleri kendine ait gibi sunmayı alışkanlık hâline getirenleri bu vesileyle uyarmış olalım. (İLAVE: Anadolu Ajansı Teyit Hattı‘nın kaynağa atıf gibi bir politikası yok anlaşılan).

 

afganistan-silah-sakasi

 

Söz konusu sosyal medya kullanıcısı, üzerine “Baba Yousuf” metnini döner filigran şeklinde yerleştirdiği görüntüyü 28 Haziran 2020 günü Instagram hesabında paylaşmış.

 

 

 

Adı geçen profil incelendiğinde, Afganistan’dan ve farklı ülkelerden çeşitli lokasyonlarda düzenlenen eğlencelerden görüntülerin paylaşıldığı görülüyor.

 

 

 

Videoda yerde oturur vaziyetteki kişilerin yapay hareketleri de görüntünün kurgu olduğunu işaret ediyor.

 

Birçok Afgan sosyal medya kullanıcısı ise görüntünün iddia edildiği gibi Taliban’ın dansçı kılığında suikastine ait olmadığını, bazılarının da görüntüde sahte tabancanın kullanıldığı bir şakaya ait olduğunu belirttiği görüldü.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...