Afganistan’da Taliban Lideri Hibatullah Ahundzade’nin 14 Mayıs 2023 Seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Destek Çağrısında Bulunduğu Sanılan Twitter Hesabı Afganistan İslam Emirliği’ne Ait Değil

Yanlış İddia

 

Afganistan İslam Emirliği (Islamic Emirate of Afghanistan – IEA) lideri Hibatullah Ahundzade’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Erdoğan’a oy vermeye çağırdığı, Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanını da Afganistan’ı ziyaret etmeye davet ettiği iddiası sosyal medyada tepki çekti.

 

Nevzat Aydın (@zagortenay76): “Cumhur İttifakı’nın son parçası da tamamlandı. Taliban’ın lideri Hibatullah Akhundzada da Türkiye vatandaşlarına Erdoğan’a oy vermelerini istedi.”

 

Taliban’a ait olduğu sanılan “Taliban Halkla İlişkiler Departmanı” (“Taliban Public Relations Department”) adlı, “TalibanPRD_” uzantılı, 1639589681246400512 ID’li  hesaptan 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek seçimlere yönelik 8 Mayıs 2023 günü atılan tweet şu şekilde:

 

“In a statement, his holiness Hibatullah Akhundzada, the supreme leader of the Islamic Emirate of Afghanistan and the spiritual leader of the Muslim World, encouraged citizens of #Turkey to vote for #Erdogan.He also invited the Turkish President to visit our nation”

“Afganistan İslam Emirliği’nin dini lideri ve İslam dünyasının ruhani lideri Hibatullah Ahundzade hazretleri yaptığı açıklamada, #Türkiye vatandaşlarını #Erdoğan’a oy vermeye teşvik etti. Türkiye Cumhurbaşkanı’nı da milletimizi ziyaret etmeye davet etti.”

 

taliban-erdogan

 

Afganistan İslam Emirliği’ne ait sosyal medya hesaplarında Hibatullah Akhundzada’nın Türkiye’de düzenlenecek seçimlerle ilgili bir paylaşımına ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik destek mesajına rastlanamıyor.

Söz konusu hesabın Taliban rejimiyle ya da Afganistan İslam Emirliği kurumlarıyla bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılıyor.

Afganistan’da Taliban rejiminin “halka ilişkiler” geçmişi olsa da “Taliban Halkla İlişkiler Departmanı” adlı bir biriminin varlığına dair delil bulunamıyor.

Bahsi geçen hesabın Afganistan İslam Emirliği kamu görevlileri ya da medya yetkilileri tarafından takip edilmediği görülebiliyor.

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zabiullah Mucahid‘in sosyal medya hesapları ve paylaşımları incelendiğinde bahsi geçen hesapla herhangi bir etkileşiminin olmadığı tespit edilebiliyor.

Resmî bir hesabınkiyle uyuşmayan amiyane dil ve nezaketsiz üslup kullanan hesap, 29 Ocak 2023 tarihinde paylaşımlarına başlamış.

Taliban’a ait resmî bir hesap sanılan profilin paylaşımları İslamî köktendincilik üzerinden liberal değerlerle alay ederek Taliban’ın bir halkla ilişkiler departmanı olsa nasıl faaliyet gösterebileceğine dair hiciv içeriyor.

 

Knowyourmeme.com adlı, internette yaygınlık kazanan görselleri derleyen internet sitesinde bahsi geçen sitenin sahte olduğu ve paylaşımlarının hiciv içerdiği şu ifadelerle aktarılmış:

“Taliban Halkla İlişkiler Departmanı, Twitter’da Afganistan’ın iktidardaki köktendinci militan siyasi hareketi Taliban’ın bir halkla ilişkiler departmanı gibi davranan hicivli bir hile hesabıdır . Ocak 2023’ten beri aktif olan hesap, Batılı izleyicileri kurnazca trollemesi sayesinde Mart 2023’te viral oldu.”

 

Twitter, Taliban’a ait sanılan hesabı kapatıp, bahsi geçen hesaptan yapılan paylaşımın ekran görüntüsünü içeren tweete “sahtelik” uyarısı içeren topluluk notu yerleştirmişti.

 

 

Afgan gazeteci ve aktivistlerin bahsi geçen profilin sahte olduğu belirttiği ya da bir önceki hesabının kapatılmasını kutladığı görülüyor.

 

 

Taliban rejimi odaklı yanlış bilgi tespitlerini aktaran Twitter hesabı da söz konusu profilin sahte olduğunu belirtmiş:

 

 

Türkçe Afganistan odaklı içerik paylaşan HüdHüd Media adlı profil de söz konusu hesabın Taliban’la bir ilişkisinin bulunmadığını şu sözlerle aktarmış:

“Daha önce de belirttiğimiz üzere bu hesap resmi bir hesap olmayıp paylaştığı birçok haber yalan ve uydurmadır. Aşağıdaki haberin de hiçbir aslı yoktur.”

“Daha önce sahte hesap olduğunu ve hiçbir haberine itibar edilmemesi gerektiğini defaatle yazdığım bu hesaptan, Afganistan İslam Emirliği Lideri’nin Türkiye’deki seçimlerde Erdoğan’ın desteklenmesini istediğine dair yazılan haber tamamen YALANDIR.”

 

Bahsi geçen profilin paylaşımlarını inceleyen Argent adlı Youtube kanalı da hesabın “troll” olduğu tespitini paylaşmıştı.

 

 

Yorumunuzu yazınız...