Afganistan’ın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Molla Abdulğani Birader’in “akıncılarımız Türkiye’de konuşlandırıldı, devrim yapmak üzere bekliyoruz” şeklinde bir açıklama yaptığı doğru değil

 

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri öncesinde Afganistan İslam Emirliği lideri Hibatullah Ahundzade’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Erdoğan’a oy vermeye çağırdığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını aktarmıştık.

Bu defa, 28 Mayıs 2023 günü gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu öncesinde, Taliban hareketinin kurucularından Afganistan İslam Emirliği’nin Ekonomi İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Molla Abdulğani Birader’in (عبدالغني برادراخوند) “Akıncılarımız Türkiye’de konuşlandırıldı. Cundullah ve Hizbullah ile birlikte bir devrim yapmak üzere bekliyoruz. Türkiye’yi de kendi dünyamızda görmek için mücadele ediyoruz” ifadelerini içeren bir açıklama yaptığı iddiası sosyal medyada dolaşıma girmiş.

 

Nevzat Çelik: “Taliban Lideri Abdulgani Baradar: “Akıncılarımız Türkiye’de konuşlandırıldı. Cundullah ve Hizbullah ile birlikte bir devrim yapmak üzere bekliyoruz.” Bu doğru mu? HÜDA PAR yetmedi mi? Türkiye asla Afganistan, İran… olmayacak! Yapamayacaksınız! NOKTA!”

 

: “⚠️ÖNEMLİ Taliban Lideri Abdulgani Birader’in, “Akıncılarımız Türkiye’de konuşlandırıldı. Cundullah ve Hizbullah ile birlikte bir devrim yapmak üzere bekliyoruz. Türkiye’yi de kendi dünyamızda görmek için mücadele ediyoruz” dediği doğru mu? Buna derhal açıklık getirin.”

 

akincilarimiz-turkiyede-konuslandirildi

 

Afganistan Başbakan Yardımcısı Molla Abdülğani Birader’in Türkiye’de devrim yapmak üzere beklediklerine dair bir söylemine açık kaynaklarda rastlanamıyor.

Abdülğani, Hizbullah, Cundullah (عبدالغنی حزب الله جندالله) gibi anahtar kelime taramasında karşımıza bu yönde bir açıklama çıkmıyor.

Twitter’da 20 Mayıs 2023 günü ilk önce “çeviri Tweet” olarak dolaşıma giren sözün bir Taliban lideri tarafından dile getirildiğine dair bir delil bulunamıyor.

Taliban Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Bilal Kerimi AA muhabirine yaptığı açıklamada bu iddianın doğru olmadığını ifade etmiş.

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zabiullah Mucahid iddianın asılsız olduğunu belirtmiş.

Zabiullah Mucahid İlke Haber Ajansı‘na (İLKHA) yaptığı açıklamada Molla Abdulğani Birader’in iddia edildiği gibi bir açıklama yapmadığını, Afganistan İslam Emirliği’nin de bu yönde bir politikasının da da olmadığını açıklamış.

Yayımladığı sesli açıklamasında Zabiullah Mucahid şu sözleri sarf etmiş:

“Selamün aleykum. Kardeş ülke Türkiye’de Molla Birader hakkında yayımlanan açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Sayın Molla Birader’in böyle bir açıklaması yoktur. Afganistan İslami Emirliği’nin böyle bir politikası da yoktur. Hiçbir ülkenin iç meselesine müdahale etmiyoruz. Hiçbir ülke ile de sorun yaşamak istemiyoruz. Türkiye bizim kardeş ülkemiz. Onlara güveniyoruz. Yakın ilişkilerimiz var. Yayımlanan şey gerçeği yansıtmıyor ve onu ret ediyoruz.” 

 

 

* “Allah’ın ordusu” anlamına gelen Arapça bir tamlama olan Cundullah, İran’da özellikle Sistan ve Belucistan Eyaleti’nde etkin Sünni İslamcı bir örgüttür.

 

Yorumunuzu yazınız...