Fotoğraftaki Kişinin Taliban Tarafından Atanan Afganistan’ın Yeni Merkez Bankası Başkanı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Gerektiğinde elindeki bütün silahları kullanacak“, “faiz silahını çekinmeden kullanır“, “kuru sıkı para politikasında kararlı“, “cephanesi tükenmez” gibi nüktelerle sosyal medyada Afganistan Merkez Bankası’nın yeni başkanına ait sanılarak paylaşılan fotoğrafı konu edineceğiz.

Afganistan’ın yeni merkez bankası başkanına ait sanılan ofiste diz üstü bilgisayarın yanında AK-47 Kalaşnikof silahıyla görüntülenen sarıklı şahsa ait fotoğraf şu şekilde:

 

ofis kalaşnikof

 

Hayri Kozanoğlu:

“Yok merkez bankası başkanı faiz silahını çekti, yok rezervler azaldı merkezin cephanesi tükendi… Bırakın bu metaforları ;işte silah, işte cephane, işte merkez bankası başkanı !”

 

merkez bankası faiz silahı

 

Mirgün Cabas:

“işsizim, işsizsin, işsiz…istihdam istatistikleri açıklandı 📌 belki de merkez bankasını yönetmenin en iyi yolu masaya kalaşnikof’u koymaktır.. @ugurses’le ekonomi konuşuyoruz 📌 yakıt bitti, lübnan’da hayat durdu #MirgünCabasCanlı 11.00’de @GainMedya”

 

merkez bankası kalaşnikof

 

Turhan Bozkurt:

“Afganistan’ın yeni merkez bankası başkanı Hacı Muhammed İdris’in şakası yok. Gerektiğinde elindeki bütün silahları kullanacak.”

 

merkez bankası bütün silahları gerektiğinde kullanacak

 

Uğur Gürses (Gürses, işbu paylaşımının ardından düzeltme geçmişti):

“Afganistan Merkez Bankası Başkanı Hacı Muhammed İdris. Enflasyona karşı her türlü aracı kullanacak sanki 🙂 Ne demişti Draghi? “Whatever it takes”. Sonrasında bazukalı illüstrasyonlar yayımlanmıştı. İdris dersine çalışmış (!) görünüyor. Neydi o motto? ‘The medium is the message'”

 

 

Sanılanın aksine Afganistan Merkez Bankası Başkanı fotoğraftaki şahıs değil.

Taliban tarafından Afgan Merkez Bankası’nın başına atanan kişi Molla Abdul Qahir (Muhammed İdris).

Kabil’de kontrolü ele geçiren Taliban’ın merkez bankasının başına Hacı Muhammed İdris’i atadığı basına yansımıştı.

Reuters’ın üst düzey bir Taliban yetkilisinin demecine dayandığı haberinde Afganistan’ın kuzeyindeki Cüzcan (Cevzcan / Covcan / Jowzjan) eyaletinden gelen Hacı Muhammed İdris(Haji Mohammad Idris) hakkında pek bir bilginin bulunmadığı, Taliban’ın 2016 yılında drone saldırısında öldürülen lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur döneminde finansal konularda uzun süre çalıştığı, herhangi bir ekonomi / finans eğitimi almadığı ve yüksek öğrenim görmediği aktarılmıştı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid konu ile ilgili, “Kapalı olan kurumları organize etmek ve ekonomik sorunlara çözüm bulmak için bu pozisyona getirildi” ifadelerini kullanmıştı.

 

hacı muhammed idris
Hacı Muhammed İdris

 

Afganistan Merkez Bankası Başkanı olarak Muhammed İdris’in atandığı, sosyal medya hesapları üzerinden duyurulmuştu.

Afganistan Merkez Bankası’nın Facebook hesabında 23 Ağustos 2021 tarihinde paylaşılan “Afganistan Bankası Başkanı ve Başkan Yardımcılarının Tanıtım Toplantısı” olarak nitelenen toplantıya başkanlık eden kişinin de Hacı Muhammed İdris olduğu görülebiliyor.

 

afgan merkez bankası toplantı

 

https://www.facebook.com/AFGCentralbank/photos/a.2944622205764018/3394880840738150

 

Aynı toplantıdan görseller Afganistan Merkez Bankası’nın Twitter hesabından da paylaşılmıştı.

 

 

Hacı Muhammed İdris’in “ticari bankalarla koordinasyon toplantısı”na da başkanlık ettiği görülebiliyor.

 

 

İdris Muhammed’in görüntülendiği fotoğraflar şu şekilde:

 

molla muhammed idris

 

afganistan merkez bankası başkanı toplantısı

 

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ile Molla Muhammed İdris’e ait fotoğraf kıyaslandığında aynı kişiler olmadığı anlaşılabiliyor.

 

afgan merkez bankası başkanı

 

Masasında diz üstü bilgisayarın yanında Kalaşnikof silah ile görüntülenen şahsın kimliği ise belirlenebilmiş değil.

Boom Live, konuya ilişkin yayımladığı incelemede fotoğrafta arka planda görülen mavi bayrağın Afganistan’ın gelirler idaresine ait olduğunu tespit etmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...