İnsan Yarasına Denk Düşeni Sever Ancak” Sözünün Ece Ayhan’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

İfade Ece Temelkuran’a Ait

Yanlış İddia

 

Bugün, inşa ettiği üslupla İkinci Yeni akımı içinde müstesna bir yere sahip olan Ece Ayhan’ın doğumunun 90. yıl dönümü.

Ece Ayhan’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan “insan yarasına denk düşeni sever ancak” sözünü ele alarak, dolaşımda olan bu iddiayı, şairin doğum yıl dönümü vesilesiyle açıklığa kavuşturmak istedik.

Muhtelif sosyal medya platformlarında iddiaya dair pek çok örnek mevcut.

Önce bunlardan birkaçına göz atalım:

 

insan yarasına denk düşeni sever ancak

 

insan yarasına denk düşeni sever ancak

 

insan yarasına denk düşeni sever ancak

 

insan yarasına denk düşeni sever ancak

 

 

 

İncelediğimiz iddiaları örneklerken mütemadiyen karşımıza çıkan “Kitap Cümleleri”, “Şiir Sokakta” gibi hesaplara bu söz özelinde de rastlıyoruz:

 

 

 

Sanal mecradaki paylaşımlar Ece Ayhan’a işaret etse de şairin böyle bir dizesi bulunmuyor. Ece Ayhan’ın tüm şiirlerinin derlendiği Bütün Yort Savul’lar isimli kitabı taradık ancak ifadeye dair bir iz bulamadık.

Ece Ayhan’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan sözün asıl sahibi Ece Temelkuran.

İncelemeye konu olan söz, bir dize gibi lanse edilse de esasen romandan alıntılanmış bir cümle. Ece Temelkuran’ın 2010 yılında çıkan Muz Sesleri adlı romanında “insan yarasına denk geleni seviyor demek” şeklinde yer alan cümlenin tahrif edilerek “insan yarasına denk düşeni sever ancak” ifadesine dönüştürüldüğünü görüyoruz.

Bahsi geçen cümlenin bulunduğu kısım ise şöyle (Ece Temelkuran, Muz Sesleri, İstanbul: Everest Yayınları, 2010, Sf: 36):

 

“Bir insan bir insanda başka bir hayatın kapısını gönce âşık olur. Ne mutluluktur öte yandaki, ne de tadıyla meraklandıran bir acı. Aşk diye buna denir: Bir insan bir insanda tekinsiz bir ev görür. Ben annende öyle bir kapı, öyle bir ev gördüm.

 

Ben, Hamza. Şatila Kampı’nda bilinen ismiyle Doktor Hamza. İsmime aldanma, her zaman ufak tefek bir adamdım. Kuru bir iman tahtası! Annen ise sanki tam büyüyecekken annesinin karnından erkenden atılmış bir kız çocuğu. İnsan, yarası yarasına denk geleni seviyor demek ki.

 

2018 tarihinde, Ayşe Hür tarafından konuyla alakalı Twitter’da sorulan bir soru üzerine Ece Temelkuran, cümlenin kendisine ait olduğunu bizzat aktarmıştı.

 

 

Mezkur ifadenin anonim bir söz gibi paylaşıldığına dair örnekler de mevcut:

 

muz sesleri dr hamza

 

ece temelkuran
Ecem Temelkuran

 

ece ayhan çağlar ege çağlar
Ece Ayhan Çağlar ve (oğlu) Ege Çağlar

 

İnsan Yarasına Denk Düşeni Sever Ancak” Sözünün Ece Ayhan’a Ait Olduğu İddiasında Bulunan Yazarlar

 

Yorumunuzu yazınız...