Meksika’da Bir Milletvekilinin Parlamentoda Kürsüde Konuşma Yaparken Özelleştirmeyi Eleştirmek Amacıyla Soyunduğu Doğru

Ancak, Yarı Çıplak Hâlde Konuşma Yapan Vekilin Sözleri Tam Olarak Doğru Çevrilmemiş

 

 

Meksikalı bir milletvekilinin kürsüde soyunduktan sonra iç çamaşırlarıyla kalmış vaziyette “Beni çıplak görmekten utanıyorsunuz ama halkınız sokaklarda çıplak, yalınayak, umutsuz, işsiz ve aç olduğu halde onlardan çalmaya utanmıyorsunuz.” dediği iddiası sosyal medyada paylaşılmıştı.

 

“ANKARA’YA DA DUYURALIM Meksika Demokratik Devrim Partili Sosyalist vekil Antonio García kürsüden: “Beni çıplak gördüğünüz için utanıyorsunuz ama sokaklardaki ayakları çıplak, işsiz, aç ve umutsuz insanları görmekten utanmıyorsunuz ÜSTELİK ONLARIN PARALARINI DA ÇALIYORSUNUZ” dedi”

 

Beni çıplak gördüğünüz için utanıyorsunuz ama sokaklardaki ayakları çıplak işsiz aç ve umutsuz insanları görmekten utanmıyorsunuz

“Meksikalı bir Milletvekili parlamentoda tartışma sırasında soyunuyor ve diyor ki; “Beni çıplak görmekten utanıyorsunuz ama halkınız sokaklarda çıplak, yalınayak, umutsuz, işsiz ve aç olduğu halde onlardan çalmaya utanmıyorsunuz.””

 

milletvekili soyundu

 

Meksika’da muhalefette bulunan Demokratik Devrim Partisi milletvekili Antonio García Conejo‘nın parlamentoda kürsüde konuşma yaparken soyunduğu doğru. Ancak, aktarılan cümleler tam olarak García’nın kullandığı ifadeler değil.

 

 

García, devlet kontrolündeki petrol endüstrisinin yabancı yatırımcılara açılmasını öngören tasarıyı protesto etmek amacıyla 2013 yılı Aralık ayında kürsüde soyunmuştu.

Kürsüde iç çamaşırlarıyla kalan García, ‘Meksika’nın petrol zenginliğinin soyulması’ anlamına gelen tasarıyı kınamak için kendisinin de soyunduğunu söylemişti.

 

antonio garcia

 

García kürsüde “Beni çıplak görmekten utanıyorsunuz ama halkınız sokaklarda çıplak, yalınayak, umutsuz, işsiz ve aç olduğu halde onlardan çalmaya utanmıyorsunuz.” değil “Milleti böyle soyuyorsunuz. (Milletin) Menfaati nerede? Bu durumdan utanmıyorum, sizin yaptığınız şey asıl utanç kaynağı!” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

kürsüde soyunan milletvekili

 

Kürsüde yarı çıplak kalan milletvekilinin kullandığı ifadelerin Türkçemize tercümesi şu şekilde:

“Meksika anayasası açıkça ihlal ediliyor. Bu nedenle meslektaşlarım, Teléfonos de México’yu özelleştirerek ulusu soydukları gibi. Milleti soyuyorlar. Yaptıkları bu. Teléfonos de México’yu özelleştirdiler ve bunun faydası ne? Bunu Ferrocarriles de México ile yaptılar. Evet, elimde sadece bu kaldı. Beni bundan mahrum bırakamayacaklar, başaramayacaklar. Utanmıyorum, senin de bir vücudun var.”

 

Yorumunuzu yazınız...