Fotoğraftaki Kadının Covid-19 Nedeniyle 40 Yaşında Öldüğü ve Son Sözlerinin Aşısızların Bu Durumun Sorumlusu Olduğu Yönünde Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Koronavirüs aşısı olduğu hâlde, aşı yaptırmayı reddeden bir komşusu tarafından enfekte olduktan sonra Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren Sheila Johnson adlı kilo problemi bulunan bir kadının, durumu nedeniyle “aşısızları suçladığı” iddiasıyla bir haber metninin CNN tarafından yayınlandığı sanılarak sosyal medyada paylaşıldığına şahit olmuştuk.

CNN’in logosunun yer aldığı bahse konu haber görseli şu şekilde:

 

bunun için aşısızları suçluyorum

 

Söz konusu uydurma haberi gerçek sanarak aktaran aşı karşıtı sosyal medya kullanıcılarından örnek paylaşımlar şöyle sunulabilir:

 

Prof. Dr. Beytullah Gültekin Çetiner:

“Ben kişisel olarak bu sıvının insanda yan etki bırakmıyor görünse bile beyinde bazı hasarlar bıraktığından şüphelenmeye başladım. Pfizer olmuş üstüne Covid olmuş. Ölmek üzereyken aşısızlar mı diyormuş?”

Umay_Bsc:

“40 yaşında ölen “sağlıklı” c-19 kurbanının son sözleri: aşısızlar bu durumun sorumlusudur. 😀 Paraşütü açılmayan ve yere çakılmak üzere olan adamın son sözleri; keşke a$ı olsaymışım ? :D”

 

bunun için aşısızları suçluyorum

 

Alıntılanan sahte haber metninde şu ifadelere yer verildiği görülüyor:

“Sheila Johnson, herhangi bir sağlıklı Amerikalı gibi yaşadı, sabah 6’da bir galon akçaağaç şurubunu boca ettiği bir düzine yumurta, 36 krep, 40 sosis yemek için uyandı. Bu durum, COVID’i olan ancak bunun farkında olmayan 58 yaşındaki eski triatlon sporcusu Richard Sorenson adlı aşısız komşusundan COVID kapmasına kadar sürdü.

 

Sheila, aylar önce Pfizer aşısı olmuştu ve sürekli olarak Richard’ı aşı yaptırması için teşvik ediyordu, ancak Richard “Ben 6 fit boyundayım, 190 kiloyum ve bir mili 6 dakika ve 20 saniyede koşarım, neden bir aşıya ihtiyacım olsun ki? Tamamen sağlıklıyım!” diyerek bu teklifi reddetti. Sheila’nın öldüğü gün Richard, 10. triatlonunu kazandı.”

 

Sanılanın aksine paylaşılan görsel sahte bir haberi yansıtıyor.

Fotoğraftaki kadın Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiş ya da kendisini enfekte eden aşısız komşusunu aşılı olduğu hâlde ölmeden önce suçlamış değil.

CNN arşivinde yapılan taramada bu yönde bir haberin varlığına rastlanamıyor.

Gerçek dışı CNN haber görseli, TLC’nin internet sitesindeki bölümden bir görüntü kullanılarak oluşturulmuş.

 

ağır yaşamlar yanlış

 

Fotoğraftaki kadının adı Sheila Johnson değil, Cindy Vela.

Paylaşılan görsel Cindy Vela, ABD’de yayın yapan TLC adlı televizyon kanalında 2021 yılı Ocak ayında yayınlanan (Türkiye’de “Ağır Yaşamlar” adıyla yayınlanan) “My 600-lb Life” adlı programda rol aldığı bir andan alıntı.

 

ağır yaşamlar programı

 

“Reality show” olarak nitelenen programda Cindy Vela’nın yer aldığı “Cindy’nin Hikâyesi” (“Cindy’s Story“) adlı bölümden bir klip şu şekilde:

 

 

Programın ilgili bölümünde aktarıldığı üzere 272 kg. (600 lbs / pound) ağırlığındaki Cindy Vela, kilo sorunu yaşıyor. Yani, Covid-19 hastası değil.

 

ağır yaşamlar my 600 lb life

 

ağır yaşamlar

 

İddianın doğru olmadığını daha önce AFP de aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...