Fotoğrafın Musul’da Kadınların Pazarda Satıldığını Gösterdiği İddiası Doğru Değil

IŞİD’in Musul’da kurduğu kadın köle pazarına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Yemen’de 2012 yılında gerçekleşen bir eylemden.

Yanlış İddia

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütünün Irak ve Suriye’de hakimiyet altına aldığı bölgelerde, esir aldığı Yezidi, Hristiyan, Türkmen ve Suriyeli kadınları satmak için “kadın pazarı” kurduğu iddiası geçmişte basına yansımıştı (Bu yöndeki bazı haberlerde Irak İnsan Hakları Bakanlığı’nın IŞİD’in 100 Suriyeli kadını Felluce’de inşa ettiği ve her gün iftardan sonra açılan ‘cinsel kölelik pazarı’nda ‘cihat nikahı’ kılıfıyla 500 – 2 bin ABD doları arası bir bedelle satıldığı yönündeki açıklamasına da yer verilmişti).

IŞİD’in Musul’da kurduğu kadın köle pazarına ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada ve haber sitelerinde aşağıdaki görselin paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

yemen kadın protesto namaz

 

Bahse konu görseli Musul kadın pazarına ait olduğu iddiasıyla aktaran haber ve paylaşımlardan birer örnek sunacak olursak:

 

IŞİD MUSUL’DA KÖLE PAZARI KURDU!!!

KAÇIRILAN KADIN VE KIZ COCUKLARI MUSULDA PAZARLARDA SATILIYOR TÜRKMEN KÜRT ARAP YEZİDİ ALEVİ HER MESHEPTEN KADIN KIZ COCUĞU VAR

 IRAKTAN VE SURİYEDEN KAÇIRILAN KADIN VE KIZ COCUKLARI MUSULDA PAZARLARDA SATILIYOR TÜRKMEN KÜRT ARAP YEZİDİ ALEVİ HER MESHEPTEN KADIN KIZ COCUĞU VAR HEPSİ YÜZLERİ KAPATILIP PAZARLANIYOR BUNA SESİZ KALANA LANET OLSUN..!!

ışid musul kadın pazarı

 

“Şeriat istiyen Kadınlar, burası Musul kadın Pazarı ,karpuz gibi Satıyorlar Bilin istedim .. #AkKabusBitsin #LAİKLİKkırmızıÇİZGİMİZ”

 

musul kadın pazarı

 

Fotoğraf incelendiğinde saf halinde pozisyonlanan siyah örtülü kadınların ellerinin göğüs çevresinde birbirine bağlandığı görülüyor. Bu durum da bize namaz için kıyamda olduklarını işaret ediyor.

Tersine görsel arama ile tarandığında aynı konumdan diğer fotoğraflarda kadınların erkeklerin arkasında saf tuttuğu görülebiliyor.

 

yemen kadın cemaat namaz

 

Arama motorlarında taradığımızda fotoğrafın Irak’ın Musul kentinden değil Yemen’den olduğu anlaşılıyor.

Fotoğraf, Yemen’in Ibb kentinde Yemen Arap Cumhuriyeti’nin eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yönetimine karşı 10 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirilen protesto etkinliği esnasında kaydedilmiş.

Protesto alanının başka bir açıdan fotoğrafını paylaşan Reuters, görsel hakkında şu açıklamayı sunmuştu:

 

10 February, 2012

Female anti-government protesters perform the weekly Friday prayers during a rally in the central Yemeni city of Ibb February 10, 2012. Weakened by months of protests against Saleh’s rule, the Yemeni government has lost control of whole chunks of the country, giving southern separatists, northern Shi’ite rebels and Islamist militants a window to further their goals.

 

10 Şubat 2012

Hükümet karşıtı kadın protestocular, 10 Şubat 2012’de Yemen’in merkezindeki Ibb kentinde düzenlenen bir miting sırasında haftalık Cuma namazlarını kılıyor. Salih’in yönetimine karşı aylarca süren protestolarla zayıflayan Yemen hükümeti, ülkenin tüm kesimlerinin kontrolünü kaybetti ve ülkenin güneyindeki ayrılıkçılara, kuzeyindeki Şii isyancılara ve İslamcı militanlara hedeflerini ilerletmek için bir pencere sundu.

 

yemen kadın protestosu

 

Bahse konu mitingde kaydedilen ve Youtube’de yayınlanan video ise şu şekilde:

 

 

Reuters’ta ve Youtube’te protesto ile ilgili yayımlanan görüntüler, sosyal medyada Musul’da kurulan köle pazarına ait sanılarak paylaşılan görselle karşılaştırıldığında aynı konumda kaydedildikleri anlaşılıyor.

 

yemen kadınların mitingi

 

yemen kadın mitingi

 

Daha önce Teyit.org da paylaşılan fotoğrafın Musul’dan değil Yemen’den olduğunu ve kadın pazarı ile bir ilgisinin bulunmadığını aktarmıştı.

Bu gibi görsellerin arka planını araştırmak için arama motorlarında tersine görsel arama yöntemine başvurabilirsiniz.

 

Tersine Görsel Arama Nasıl Yapılır?

 

Yorumunuzu yazınız...