IŞİD’in Bir Yezidi Kadını Kafede Kapatarak Canlı Canlı Yakarak Öldürdüğü Ana Ait Olduğu Sanılan Görsel Nadia Bashar’ın Temsilî Bir Gösterisi

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütü tarafından Irak ve Suriye’de kontrol altına aldığı bölgede işlediği cinayetleri, mezalimi, insan hakları ihlallerini konu edinen çeşitli gösterilerden ve eylemlerden görüntüler sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek sanılarak ve yanlış yorumlanarak paylaşılmıştı.

 

Örneğin, IŞİD’in kurduğu köle pazarında sergilenen çarşaflı kadınların tesettürünün bir erkek tarafından açıldığı iddiasıyla paylaşılan video 8 Mart 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’de Aryan Rafiq tarafından yönetilen “Yezidi Kadınların Duyulmayan Çığlıkları” adlı performans esnasında kaydedilmişti.

 

 

IŞİD Köle Pazarında Kaydedildiği Sanılarak Paylaşılan Video

 

 

IŞİD’in Musul’da kurduğu kadın köle pazarına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Yemen’de 2012 yılında gerçekleşen bir eylemdendi.

 

Arama Motorlarında Yüz Tarama Nasıl Yapılabilir?

 

IŞİD tarafından kaçırılarak 10 dolara satılan bir Yezidi kadına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, Yezidi kadınlara IŞİD tarafından uygulanan zulme tepki çekmek amacıyla Nadia Bashar adlı kadın aktivist tarafından kurgulanan bir performans gösterisine aitti.

 

Nadia Bashar adlı aktivistin IŞİD tarafından satılan Yezidi kadınlara dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği performanstan bir kare
Nadia Bashar adlı aktivistin IŞİD tarafından satılan Yezidi kadınlara dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği performanstan bir kare

 

Fotoğrafın IŞİD Tarafından 10 Dolara Satılan Yezidi Kadına Ait Olduğu İddiası

 

Benzer şekilde, IŞİD’in İslam’a geçmeyi ve seks kölesi olmayı reddeden 19 Yezidi kadını diri diri yaktığı ana ait sanılarak paylaşılan görseller de Nadia Başar’ın erkek kardeşi ve 2 arkadaşıyla birlikte gerçekleştirdiği sokak tiyatrosuna ait.

Sosyal medya hesaplarında kendisini “performans sanatçısı ve ressam” (“performance artist & painter”) olarak niteleyen Başar, Al-Sumaria News’e verdiği röportajda “Bu sahnenin amacı, Ezidi kadınların maruz kaldığı suçların çirkinliğini somutlaştırmanın zorluğuna rağmen, Ezidi kadının çığlığını IŞİD temsili sahneler aracılığıyla dünyaya duyurmaktır.” ifadelerini kullanmış.

 

isid-yezidi-kadini-yakti

 

Terör örgütü IŞİD’in seks kölesi olmayı reddeden 19 Yezidi kızını diri diri yaktığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan bir diğer görsel de 2 farklı fotoğrafın birleştirilmiş hâli.

 

isid-canli-canli-yakti

 

IŞİD’in yayınladığı Ürdünlü pilot Muaz El Kasasbe’nin diri diri yakıldığı ana ait fotoğraf, farklı bir fotoğrafa eklenerek kullanılmış.

 

isid-diri-diri-yakti

 

Terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılan kadınların esir olarak tutulduğu, tecavüze uğradığı ve satıldığı biliniyor.

IŞİD’in Yezidilere yönelik mezaliminin yoğunlaştığı dönemde IŞİD militanlarının Müslüman olmayı ve seks kölesi olmayı reddeden 19 Yezidi kadını demir kafeslere kilitleyip canlı canlı ateşe vererek öldürdüğü uluslararası basına ve ülkemiz basınına yansımıştı.

Ancak, 19 Yezidi kadının bir kafeste diri diri yakıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığına dair şüpheler de dile getirilmişti.

SBS News’in yayımladığı, insan hakları araştırmacısı Christoph Wilcke’nin görüşlerini içeren incelemede sadece birkaç yerel gazeteci ve aktivistin söylemine dayanan iddianın gerçeği yansıtmadığı vurgulanmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...