Arama Motorlarında Yüz Resmi Taraması

Sanal alemde karşılaştığımız resimlere ilişkin tersine görsel arama yapabileceğimiz çeşitli arama motorları mevcut.

Görsel taramada yararlanabileceğimiz arama motorlarından ön plana çıkan bazıları şu şekilde:

Arama motorları dışında istifade edilebilecek kaynaklar:

Çevrim içi yüz eşleştirmeyi gerçekleştirebilen araçlar sayesinde yüz resmi taraması yapmak mümkün.

Kim olduğunu merak ettiğimiz bir kişinin fotoğrafını arama motorlarında taramak da oldukça basit. Yüz fotoğrafı arama konusunda izlenebilecek yöntemler şöyle:

 • Bir fotoğraf içerisinde kimliğini merak ettiğiniz simayı öğrenmek için aramak istediğiniz yüzü seçip taratabilirsiniz.
  • Fotoğrafta tek kişi yer alıyorsa ve yüzü belirgin olarak seçilebiliyorsa arama motoruna resmi yükleyip sonuçları inceleyebiliriz.
  • Birden fazla kişinin yer aldığı bir resim söz konusu ise;
   • Resimde kimliğini araştırdığımız kişinin suretinin yer aldığı bölümü kesip yine tersine görsel arama gerçekleştirebiliriz.
   • Kalabalığın yer aldığı fotoğrafı doğrudan arama motoruna yükleyip sunulan kırpma imkanıyla ilgili kişinin yüzünü seçip sadece ilgili kişinin resminin aratılmasını sağlayabiliriz.

Yüz tarama ve eşleştirme konusunda en başarılı arama motorları olarak Bing ve Yandex ön plana çıkıyor. Bing ve Yandex’e ilaveten Google, Tineye, BetaFace, PicWiser, Pictriev, Kuznech, NeoFace, TwinsOrNot ve Azure gibi alternatiflere de başvurulabilir. Ancak, mevcut durum itibarıyla en başarılı yüz tanıma algoritmalarına sahip Bing ve Yandex’in işinizi görmek için yeterli olacağını söylemek mümkün.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Başkan Obama ile fotoğrafı üzerinden örnekleyecek olursak…

 

aziz sancar arama

 

Görselin arama sayfasına yüklenmesinin ardından sunulan sonuçlar incelenebilir. Ancak aramada söz konusu fotoğraftaki belirli bir simaya ya da öğeye odaklanmak mümkün. Bunun için görüntünün hemen altında ya da üzerinde yer alan kırp düğmesine tıklayarak, tanımlanan kutu dışında kalan kısımdaki öğeler hariç bırakılarak sadece seçilen bölgeyi taramak mümkün.

 

aziz sancar tarama

 

Yüzü seçerek kırpma (crop) işlemi yapılan görsel tarama, aranılan kişinin Aziz Sancar olduğu sonucunu verecektir.

 

aziz sancar sonuç

 

Aynı işlemi Bing’de de gerçekleştirebilirsiniz.

 

aziz sancar arama

 

Ya da ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüse karşı vücuda dezenfektan enjekte edilmesi önerine verdiği tepkiyle gündeme gelen Beyaz Saray Koronavirüs Eylem Gücü Koordinatörü Deborah Birx’in fotoğrafı üzerinden örnekleyelim…

 

deborah birx foto

 

Deborah Birx’in fotoğrafını yükledikten sonra yüzünü kırpıp geri kalan diğer detayları arama dışı bırakabiliriz.

 

deborah birx fotoğraf

 

Bu yolla yapılan tarama sonucunda ilgili arama motorunun algoritması, arşivinde kayıtlı fotoğrafları inceleyerek aradığımız kişinin yer aldığı fotoğrafları getirerek kimliği hakkında bilgi sunacaktır.

 

deborah birx resim

 

İnternette karşılaştığımız fotoğraflarda kimliğini merak ettiğimiz kişileri bu yolla tespit etmek mümkün. Elbette arama motorlarının ilgili şahsın fotoğrafını arşivlemiş olmaları kaydıyla.

Tanınan isimlerin fotoğrafının arka planını taramak adına da bu işleme başvurulabilir.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK’nın başındayken engelli maaşı alabilmek için kendine özürlü kartı bastırdığı yönündeki asılsız iddiayla birlikte paylaşılan montaj görseli ele alalım.

Montaj görselde kullanılan Kemal Kılıçdaroğlu’na ait fotoğrafın izini arama motorlarında yapılabilecek tersine görsel arama ve yüz tarama ile sürmüştük.

 

kemal kılıçdaroğlu tarama

 

Bing ya da Yandex üzerinde görseli taratıp, ilgili bölümü seçip sorgulayarak bahse konu montaj görselde Kemal Kılıçdaroğlu’nun 1994 yılında bir basın toplantısı esnasında çekilen fotoğrafının arka planı temizlenerek kullanıldığı hızlıca ortaya konulabilmişti.

 

kemal kılıçdaroğlu ssk
Kemal Kılıçdaroğlu

 

kemal kılıçdaroğlu eski fotoğraf

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...