İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahyan’ın da içinde bulunduğu helikopter 19 Mayıs 2024 Pazar günü kötü hava koşulları nedeniyle kaza yaptı.

İran’ın kuzeybatısındaki dağlarda düşen (6-9221 kayıt numaralı Bell 412) helikopteri bulmak için büyük bir arama kurtarma operasyonu başlatıldı.

Kaza yaptığı açıklanan helikopterin yerini tespit etmek için arama çalışmalarına TSK’ya ait Akıncı İHA’sı da destek verdi. Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaştı.

Akabinde, düşen helikopter bulundu.

Helikopterin tamamen yandığı ve enkazda yaşam belirtisi olmadığı açıklandı.

İran devlet televizyonu, Reisi ve beraberindekilerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan ve kaza yapan helikopterin enkazı, drone ile görüntülendi.

 

iranda-dusen-helikopter

 

Sahada kurtarma çalışması yapan ekipler de fotoğraflandı.

 

iran-dusen-helikopter

İran’dan Tasnim’in servis ettiği, kaza alanından ilk görüntüler:

 

 

 

Bu süreçte, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahyan ile beraberlerindeki heyeti taşırken 19 Mayıs 2024 günü düşen helikopterin enkazına ait olduğu iddiasıyla birçok ilintisiz görüntü sosyal medyada ve haber sitelerinde dolaşıma girdi.

 

Gerçekliği sorgulanan yapay zekâ uygulaması çıktısı ile başlamak gerek:

 

iran-cumhurbaskani-dusen-helikopter-yapay-zeka

 

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasının ardından yapay zeka uygulamasıyla hazırlanan görsel “Bu gerçek mi?” sorusuyla paylaşıldı.

 

Türkiye Gerçekleri (@MstSelanik): “Bu gerçek mi? Fotoğraftan anlayanlar yanıtlarsa sevinirim”

 

iran-cumhurbaskani-helikopter-kazasi-yapay-zeka

 

ABD’nin Teksas eyaletinde sınıra yakın göçmenleri takip ederken 11 Ocak 2024 günü düşen helikopter güncel ve İran’dan olduğu iddiasıyla kullanıldı.

 

Short News (@newsshortt): “SON DAKİKA | İran Cumhurbaşkanı Raisi’nin helikopterinin enkazı bulundu.”

 

iran-cumhurbaskani-helikopter-enkaz-iddiasi

teksas-dusen-helikopter-2024

 

2019 yılı Eylül ayında Fas’ta kokain taşırken düşen helikopter enkazından görüntü de İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikoptere ait olduğu sanıldı.

 

helikopter-enkaz-iddiasi

fas-dusen-helikopter-2019

 

İran’da düşen helikopterin enkazına ait olduğu sanılarak yaygın şekilde kullanılan görsel ise 2019 yılı Mayıs ayında Bişeh Kolah’tan Tahran’a uçarken Mutalaq (Salman Shahr) yakınlarında düşen eğitim uçağına aitti.

 

iran-helikopter-enkazi-2019

 

Reisi’nin 30 Temmuz 2022 günü sel felaketine uğrayan İran’ın Firukhuz kentini İran Kızılayı’na ait helikopterle ziyaretinden fotoğrafı da “Reisi’nin helikopterinin yoğun sis nedeniyle zorunlu iniş yaptığı” ve “Reisi’nin sağ olduğu” iddiasıyla kullanıldı.

 

iran-cumhurbaskani-reisi-helikopter

 

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi’ye ait helikopterin enkazına ait olduğu ileri sürülen bir diğer fotoğraf, 2020 yılında İran’ın Mâzenderan eyaletinde düşen polis teşkilatının eğitim uçağının enkazına ait.

 

 

 

2022 yılında Gürcistan’da iki yamaç paraşütçüsünü kurtarmaya çalışırken düşen kurtarma helikopterinin görüntüsü, ABD uydusunun Reisi’nin helikopterinin patlamasını ve olay yerini görüntülediği iddiasıyla kullanılmış.

 

 

 

 

Sosyal medyada Reisi’nin helikopterinin lazer silahı ile hedef alındığı iddiasıyla kullanılan görsel kaza ile ilgili değil. İncelemenin sürdüğü helikopter kazasının lazer silahı kaynaklı olduğu yönünde İranlı yetkililerin bir açıklaması bulunmuyor.

 

helikopter-patlama

 

 

İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin düşüş anına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video, Panama’da bağımsız cumhurbaşkanı adayı olan Dimitri Flores’in 2022 yılında helikopterinin düşme görüntüsünün farklı bir ses eklenmiş hâli.

 


 

 

Yorumunuzu yazınız...