IŞİD’in Kurduğu Köle Pazarında Kaydedildiği Sanılarak Paylaşılan Video 2023 Yılı Mart Ayında Irak’ın Erbil Kentinde Sergilenen Yezidi Soykırımını Konu Edinen Temsilî Bir Performanstan Alıntı

 

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kaçırılan kadınların esir olarak tutulduğu, tecavüze uğradığı ve satıldığı biliniyor. IŞİD’in Irak ve Suriye’de hakimiyet altına aldığı bölgelerde, esir aldığı Yezidi, Hristiyan, Türkmen ve Suriyeli kadınları satmak için “köle pazarı” kurduğu geçmişte basın organlarınca aktarılmıştı. IŞİD’in köle pazarından olduğu iddiasıyla ilintisiz görüntülerin ya da mizansenlerin gerçek sanılarak paylaşıldığına şahit olmuştuk. IŞİD’in Musul’da kurduğu kadın köle pazarına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel ve IŞİD tarafından kaçırılarak 10 dolara satılan bir Yezidi kadına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf bu yöndeki bazı örneklerdi.

Son dönemde sosyal medyada IŞİD’in köle pazarında kadınları sergilediği anı yansıttığı sanılarak bir erkeğin tesettürlü kadınların yüzlerini açarak kontrol ettiği videonun “IŞİD köle pazarından video. Kadınlar kurbanlık koyun gibi satılıyor.” gibi ifadelerle paylaşıldığı görülüyor.

 

isid-kole-pazarindan-video

 

Videonun yaygınlaşmasına İran asıllı Belçika parlamento üyesi Darya Safai’nin aşağıdaki paylaşımı yol açmıştı (Safai, sosyal medya kullanıcılarının kendisini uyarmasının ardından “IŞİD’in seks kölesi satma zulmünü tasvir eden bir performanstır.” (“This is a performance that portrays the IS (Daesh) cruelty of selling sex slaves”) açıklamasında bulunmuştu):

“Bu görüntüler beni hasta ediyor, kızdırıyor ve üzüyor. IŞİD’in seks köleleri sattığı bir pazar burası. Tepeden tırnağa tesettür ile tamamen örtülüdür ve sadece ait olduğu kişinin görmesine izin verilir. 21. yüzyılda hala kadınlara seks kölesi gibi davranan insanların olması iğrenç ve ürkütücü. Ama Batı’daki insanların bu siyah örtüyü, hatta erkeklerin şehvetli bakışlarından korunmak için kadınların her türlü ideolojik örtünmesini nasıl “özgür seçim”, “kültür” ya da her neyse önemsizleştirdiğini düşündükçe daha da üzülüyorum. Kültürel rölativizmi, bizde bile bu tür muzip ve kadın düşmanı kıyafetleri haklı çıkarmak için kullanan insanlara: iki kez düşünün ve bu tür ayrımcı ideolojiye bilinçli veya bilinçsiz olarak yer vermeyi bırakın. Avrupa’da da İslamlaşmayı daha fazla desteklemek yerine bu kadınlar için ayağa kalkın.”

 

 

Paylaşılan görüntünün Erbil’de çekilen “Güz Gecesi” (“ليلة السقوط”) adlı diziye ait olduğu da (dizinin tanıtımından görüntüyle birlikte) ileri sürülmüştü.

 

 

IŞİD’in kurduğu köle pazarında sergilenen çarşaflı kadınların tesettürünün bir erkek tarafından açıldığı iddiasıyla paylaşılan video 8 Mart 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’de Aryan Rafiq tarafından yönetilen “Yezidi Kadınların Duyulmayan Çığlıkları” adlı performans esnasında kaydedilmiş.

 

 

Erbil’deki çarşı bölgesinden görüntülerle karşılaştırıldığında videonun bu konumda kaydedildiği doğrulanabiliyor.

 

irak-erbil-pazar

 

Videonun TikTok’ta “Aryan Rafiq’in Yezidi Meleklerin Duyulmayan Çığlıkları performansı 2023” (By : Aryan Rafiq Art performans The Unheard Screams Of The Ezidkhan Angels 2023) notuyla paylaşıldığı görülüyor.

 

isid-kole-pazari-performans

 

@zhyarshanoo By : Aryan Rafiq Art performans The Unheard Screams Of The Ezidkhan Angels 2023 By Aryan Rafiq هاواری نەبیستراوی فریشتەکانی ئیزیدخان العرض الفني الصیاح المهموس للملائكة الیزیدیە #erbil #hawler #islam #slimane #karku #dhok #kurdistan #koya #ranya #iraq #irbil ♬ original sound – Zhyar M Barzani💛


Aryan Rafiq‘in Instagram hesabında 8 Mart 2023 günü saat 15.00’te gerçekleşen “Ezidi Meleklerin Duyulmayan Çığlıkları” (The Unheard Screams Of The Ezidkhan Angels”) adlı performansının duyurusu yapılmış.

 

Aryan Rafiq, Rien Emmery‘e yaptığı açıklamada 8 Mart 2023 günü Erbil’de sergilenen bir gösteriden sahneye ait olduğunu, tüm performansın videosunun yakında sosyal medyada paylaşılacağını belirtmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...