Afrikalı göçmenler hakkında dile getirilen “Önemli bir tezleri var, Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş” ve “Çiğ et yiyen, sokaklarda işeyerek gezen, sokaklarda s*çtığı yerde yatan ve çıplak gezen Afrikalı bir kesim var ki inşallah onları göndermezler.” sözü İlber Ortaylı’ya ait değil

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için İstanbul’a gelen İtalya Başbakanı Meloni, Türkiye ziyaretinde Kapalıçarşı’yı gezerken kendisine ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı eşlik etti.

İlber Ortaylı İtalya Başbakanına Kapalıçarşı gezisinde yaptığı mihmandarlığa dair görüşlerini Habertürk TV’de katıldığı Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu Ana Haber’de aktardı.

 

 

 

İlber Ortaylı’nın İtalya Başbakanına Kapalıçarşı gezisinde yaptığı mihmandarlığa dair görüşlerini aktardığı Habertürk TV’de katıldığı programdaki ifadeleri makaslanmış (Benzer örnekler için “Makaslanarak Bağlamından Kopartılan Söylemler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz).

 

 

 

 

Ajans Muhbir adlı hesabın paylaştıktan sonra sildiği metin ve video Turhan Bozkurt, İbrahim Haskoloğlu, Haber Aktif, BPT Haber, Metruk, Tamga Türk, Gazete Pencere, Solcu Gazete ve Vaziyet gibi haber profillerce kullanılmasının ardından yaygınlık kazanmış.

 

İlber Ortaylı’ya ait zannedilerek paylaşılan ifadeler şöyle:

“İtalya Başbakan’ı Meloni’ye rehberlik yapan İlber Ortaylı:

“Önemli bir tezleri var, Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş.

Çiğ et yiyen, sokaklarda işeyen, çıplak gezen kesim var, İnşallah onları göndermezler.”

Böyle bir adım atılırsa bu vatana ihanettir.”

 

ilber-ortayli-cig-et-yiyen

 

Katıldığı bu yayından alıntı bir görüntü cımbızlanarak İlber Ortaylı’nın İtalya’nın Afrikalı göçmenleri Türkiye’ye gönderme planının bahsi geçen ziyarette ele alındığını söylediği algısı oluşturulmuş.

 

Ancak paylaşılan ifade İlber Ortaylı’ya ait değil…

 

İlber Ortaylı, Afrikalı göçmenler hakkında bir sosyal medya kullanıcısının dile getirdiği “Çiğ et yiyen, sokaklarda işeyerek gezen, sokaklarda s*çtığı yerde yatan ve çıplak gezen Afrikalı bir kesim var ki inşallah onları göndermezler” sözünü göçmen karşıtı Le Pen vari faşizmi eleştirmek için alıntılamış.

 

Yayının tamamı incelendiğinde, İlber Ortaylı’nın bu yönde bir beyanda bulunmadığı anlaşılıyor.

 

Ortaylı, söz konusu ziyaretin ardından sosyal medyada aktarılan Meloni’nin faşist olduğu, Afrikalıların Türkiye’ye gönderileceği gibi iddiaları eleştirdiği, Türkiye’de yeterince Afrikalı mültecinin bulunduğunu, Afrikalı göçmenlerin Türkiye’de bir sorun yaşamadığını; ancak, Afrikalı göçmenler için söylenenlerin Avrupa’daki ırkçıları aratmadığını belirttiği, Meloni’nin fikirlerinden değil sosyal medyada Meloni’yi eleştirenlerin fikirlerinden bahsettiği görülüyor.

 

Mehmet Akif Ersoy’un Giorgia Meloni’nin İstanbul ziyaretinin ardından sosyal medyaya yansıyan yorumlara ilişkin görüşünü talep ettiği söz konusu yayında İlber Ortaylı şu ifadeleri kullanmış:

“Ben sosyal medyaya saygı duyulmasına taraftarım ama ölçüsü var. Latinlerin 2 tane sözü var: vox populi vox dei. Halkın sesi hakkın sesi. İki tane daha var. Vulgus imperitum. Kitlenin cehaleti. İkisinin ortasında gider gelir. Yani bizim memlekette belirli bölgelerde kahvehanelerde bütün günü geçiriyorlar ve yazıyorlar. Yazmak hakları fakat biz de hepsine kulak vermek zorunda değiliz. Bütün Avrupa’da Meloni’den daha faşist ve otoriter birinin olmadığını söylüyorlarsa kendileriyle konuşurum. Yani Hollanda’nın başbakanı mı çok liberal çok insani? Almanya’nın sosyal demokrat başkanı mı çok liberal ve insani? Macron? Allah korusun yani. İskandinavların Danimarkalısı falan. Yani bunların en hafif şekilde başka kültürlere tahammülü yok bir kere en başta ve içlerinde yaşadıkları yaşattıkları insanlara göre. Onun için ölçüyü tutalım. İtalya bizim için önemli bir memlekettir. Tarihi ve kültürel bakımdan eski bir komşumuzdur. Ve aramızda müthiş de bir kültürel geçiş ve miras vardır. Tabii bunlar okullarda öğretilmiyor sonra böyle sonuçlar çıkıyor. İnsanlara bazı şeylerin okullarda öğretilmesi lazım. % 95 okuldan sonra tarih falan okumaz çünkü bu çok açık bir şeydir. Efendim çok önemli bir tezleri var. Afrikalı göçmenler İtalya’ya bize gelecekmiş. İtalya’nın doğru yabancı kaldıracak bir yapısı yok. Ne mekanı yeter ne hizmetleri yeter ne kaynakları. O çok açık. Ama bizde zaten yeterince var. Ve şunu söyleyim bu zenciler üzerinde yazılan bazı mesajları okudum. Felaket. Yani Fransa’nın güney sahillerinde Marsilya’da Almanya’nın en faşo yerlerinde falan böyle şeyler yazılmaz. Çok ayıp bir şey utandım. Türkler o kadar zenci düşmanı falan değildir. İyi kötü, bu memleket ilk defa şimdi tanımıyor Afrikalıları. Ve pekala arada böyle sempatik bir ilişki şu anda bile var. Buradaki Afrikalılar çok fazla şikayetçi değiller ve bir şekilde ilişkiler normal gidiyor. Problemimiz başka gruplarla. Çiğ et yiyen sokaklarda işeyerek gezen afedersiniz sokaklarda bilmem yatan çıplak gezen Afrikalı bir kesim var inşallah ki onları göndermezler. Maaşallah hortladı Le Pen. Yani Le Pen’in olduğu ülkenin sloganları buraya geliyor ağızlara giriyor. Sonra diyor ki ben bu hanımefendiyi niye methediyorum? Çünkü girdi çarşı esnafıyla insan gibi ilişki kurdu. Etrafında korumalar vardı ama zırh yoktu. Tam bir İtalyan başbakanıydı. Güleryüzlüydü nazikti yerine göre de rahattı. Etrafı da öyleydi. Ve düşünüyorum ki biz İtalyanları tanımak zorundayız her şeyden evvel ve İtalyanlara İtalyan olarak bakmak zorundayız. Acaba bunlar Mussolinici mi diye değil. Siz Almanlara Hitlerci mi diye bakmıyorsunuz. Orada daha fazla kalıntısı var o işin. O yüzden komşularımızla iyi geçinmeye dikkat etmeliyiz. Biz Akdenizliyiz. Bunu unutmayın lütfen. Bazılarımız denizlerin ne olduğunun farkında değil galiba ama biz Akdenizliyiz. Bunun bilinmesini isterim.”

 

Çiğ et yiyen, sokaklarda işeyerek gezen, sokaklarda s*çtığı yerde yatan ve çıplak gezen Afrikalı bir kesim var ki inşallah onları göndermezler.” cümlesi ise Ferdi Güçyetmez’e ait.

Güçyetmez, Meloni’nin Türkiye ziyaretinin gizli gündeminin aslında Afrikalı göçmenlerin ülkemize yönlendirme odaklı olduğunu öne sürdüğü 22 Ocak 2024 tarihli X / Twitter paylaşımında bu ifadeleri şöyle kullandı:

Ferdi Güçyetmez (@ferdigucyetmezz):

“İtalya Başbakanı Meloni Türkiye’ye boşuna gelmedi.

Avrupa içerisinde büyük bir göçmen krizi var. Ama tahmin edilenden daha fazla büyük bir kriz bu.

Şu an Doğu Avrupa devleti bile Batıya rest çekiyor. özellikle Fransa ve İtalya arasında özel kriz var çünkü rotanın %90ı burada.

Meloni, AB ülkelerinin isteği ile Türkiye ziyareti gerçekleştiriyor. Amaçları daha fazla göçmeni Türkiye’ye göndermek.

Bu işin sonunda daha fazla Afrika kökenli insanları ülkede göreceksiniz.

Çiğ et yiyen, sokaklarda işeyerek gezen, sokaklarda s*çtığı yerde yatan ve çıplak gezen Afrikalı bir kesim var ki inşallah onları göndermezler.”

 

cig-et-yiyen-sokaklarda-iseyerek-gezen-afrikali

 

Ferdi Güçyetmez, sosyal medya hesabında yaptığı diğer paylaşımlarda İlber Ortaylı’nın kendi sözlerini eleştirdiğini “O söz bana çakmış” gibi ifadelerle belirtti.

 


İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de konuyla ilgili duyurusunda İlber Ortaylı’nın, Türkiye ziyareti sırasında görüştüğü İtalya Başbakanı Meloni’nin kendisine “Afrikalı göçmenleri Türkiye’ye göndermek istiyoruz” dediği iddiasını şu ifadelerle yalanladı:

“Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan, “İtalya Başbakanı Meloni ile görüşen İlber Ortaylı, ‘İtalya, Afrikalı göçmenleri Türkiye’ye göndermek istiyormuş.’ dedi” iddiası doğru değildir. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Türkiye ziyareti sırasında, “Afrikalı göçmenlerin Türkiye’ye gönderilmesine” yönelik herhangi bir anlaşma hatta görüşme dahi söz konusu olmamıştır. İtalya’nın Afrikalıları Türkiye’ye göndereceği yönündeki iddiaların, İtalya’nın sağ koalisyon hükümetine yakın Il Giornale gazetesindeki bir haberin ardından ortaya atıldığı belirlenmiştir. Haber incelendiğinde, “İtalya’nın Afrikalıları Türkiye’ye göndereceği” yönünde herhangi bir ifade veya yorumun bulunmadığı tespit edilmiştir. Meloni’ye Kapalıçarşı ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın bir televizyon kanalındaki, “İtalya, Afrikalı göçmenleri Türkiye’ye göndermek istiyormuş” ifadesinin konuşmanın bütününden kesilerek manipülasyon amacıyla servis edildiği tespit edilmiştir. Bu ifade, Ortaylı’nın Meloni’den aktarımı değil, sosyal medyadaki iddiaların dile getirilmesidir. Ortaylı’nın bu açıklamayı Meloni’den duyarak aktardığı şeklinde açıkça dezenformasyon yapılmaktadır. Yayının tamamı incelendiğinde, İlber Ortaylı’nın sosyal medyada dolaşan “Faşist Meloni” ve “Afrikalıların Türkiye’ye gönderileceği” yönündeki iddiaları eleştirdiği belirlenmiştir. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz.⬇️”

 

Yorumunuzu yazınız...