Celal Şengör’ün Sinan Oğan hakkında “Sinan Oğan Türkiye için bir şans” ifadesini içeren sözleri sarf ettiği ve 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Sinan Oğan’a oy vereceğini açıkladığı iddiası doğru değil

Bahse konu ifadeler, İlber Ortaylı, Madonna ve Rihanna gibi ünlü isimlerin ağzından Sinan Oğan’a yönelik kurgu destek mesajı paylaşan bir profil tarafından paylaşılmış.

Celal Şengör bahsi geçen ifadelerin kendisine ait olmadığını ve 14 Mayıs 2023 günü Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini açıkladı.

Yanlış İddia

 

14 Mayıs 2023 seçimlerine yaklaştığımız günlerde sosyal medya platformlarında yapılan bazı parodi içerikli paylaşımların gerçek sanıldığına şahit olduk.

Bunlardan biri, Celal Şengör’ün Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan’ı övdüğü sanılarak paylaşılan ifadelerdi.

Celal Şengör’ün Sinan Oğan hakkında “Sinan Oğan’ın özgeçmişini inceledim. Yahu adam doktora mezunu. Strateji, ekonomi, iktisat… Ne ararsan var. Ağzım açık kaldı. Deprem üzerine yaptığı bir çalışması var muazzam. Hayran kaldım. 5 dil biliyormuş. Sinan Oğan Türkiye için bir şans.” ifadelerini kullandığı sanılan iddianın kaynağı paylaşım şöyle:

 

celal-sengor-sinan-ogan-iddia

 

Celal Şengör, kendisine ait olmayan sözlerin sıklıkla şahsına izafe edilen popüler bir isim. Daha önce Celal Şengör’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan sözlere ilişkin bir derleme hazırlamıştık.

Aktardığımız örneklere benzer şekilde, Sinan Oğan hakkında dile getirdiği iddiasıyla paylaşılan sözler Celal Şengör’e ait değil.

 

 

Sözlerin kaynağı, açıklama bölümünde “Tarafsız, Atatürk çizgisinde Türk milliyetçisi, mezopotamya eşeği uzmanı, KCG kurucusu 🐺şaka kaldıramayan uzak dursun.” notuna yer veren “Kültigin” mahlaslı “barondetott2” uzantılı Twitter hesabının paylaşımı.

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçiminde Sinan Oğan’ı ve Zafer Partisi’ni desteklediğini belirten hesap, Sinan Oğan’a ünlü isimlerin ağzından muhayyel destek mesajları paylaşmıştı.

Bahsi geçen profilin Celal Şengör’ün yanı sıra İlber Ortaylı, Marlyn Monroe ve Rihanna‘nın da Oğan’ı desteklediği yönünde paylaştığı kurgu içerikler şöyleydi:

 

İlber Ortaylı: “Zafer Partisi’nin yükselişini görüyorsunuz değil mi ? Bu yükselişi iyi analiz edeceksiniz, öyle her önüne gelene ırkçı diyemezsin. Bir sorun var ki Zafer Partisi yükseliyor.”

 

Rihanna: “Şu an BaBaLa TV’de konuğum. Sinan Oğan’ı seyrediyorum. Büyülendim. Çok etkileyici birisi. Belki programdan sonra kendisiyle ‘Love the Way You Lie’ dinleriz.”

 

Marilyn Monroe, Sinan Oğan’a desteğini açıkladı.

 

ilber-ortayli-rihanna-madonna-sinan-ogan

 

Prof. Dr. Ali Mehmet Celal Şengör’e İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) e-posta hesabı ([email protected]) üzerinden ulaşan bir sosyal medya kullanıcısının “Hocam merhaba, sosyal medyada böyle bir şey dolaşıyor. Böyle bir şey dediniz mi?” sorusuna Şengör “Böyle saçmalıkları ben söylemedimyanıtını vermiş (Celal Şengör’e bu hususta ilettiğimiz e-postaya henüz bir yanıt alamadık).

 

celal-sengor-ogan

 

 

Fatih Altaylı da telefonda görüştüğü Celal Şengör’ün bahsi geçen paylaşıma sinirlendiğini ve 14 Mayıs 2023 günü Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini belirttiğini aktardı.

 

“Şimdi Celal Şengör aradı. Sosyal medyada oyunu Sinan Oğan’a vereceği şeklindeki paylaşımı görmüş ve çok sinirlenmiş. “Oyumu Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceğimi lütfen duyur. Oyum Kemal Beye” diye yazmamı rica etti. Geçen hafta da Canan Kaftancıoğlu’na sandık görevlilerinize kumanya yollayayım mı diye sormuştu.”

 

fatih-altayli-celal-sengor-sinan-ogan

 

Fatih Altaylı aracılığıyla Celal Şengör’ün açıklaması şöyleydi:

 

Yorumunuzu yazınız...