Halkın Yarısının Açlık Sınırında Olmasını Cehalet ve İhanete Bağlayan ‘Altın Zümrüt İçinde Yaşayan Bir Millet Olmalıydık‘ Cümlesini İçeren Sözün Gülse Birsel’e ya da Celal Şengör’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Gülse Birsel ya da Prof. Dr. Celal Şengör gibi isimlere atfedilerek sosyal medyada ve internet sitelerinde paylaşılan Türkiye’de yaşanan kalkınma sorununun sebebi olarak cehaleti ve ihaneti gören metin şu şekilde:

“Abartmıyorum, altın zümrüt içinde yaşayan bir millet olmalıydık. Tamam cenneti, tohumu taşa atsan, taş filizlenir. Yirmiden fazla maden var İncil’deki 7 kilisenin 7’si de burada. Nuh’un gemisinin indiği topraklar. Mezopotamya’nın yanı, Göbeklitepe! Hitit, Bizans, Selçuklu tarihi fışkırıyor. Yetmezse 3 tarafı deniz ve turizm! Kar, yağmur, güneş nem hepsi var. Cahil ve fakir kalman imkansızken halkın yarısı açlık sınırında. Sebep? İki sebebi olmalı: 1) Cehalet 2) İhanet”

 

gulse birsel abartmiyorum

 

Mezkûr ifadelerin Celal Şengör ya da Gülse Birsel’e ait olduğuna dair bir emareye yaptığımız taramada rastlayamadık.

Celal Şengör ve Gülse Birsel adına açılan sahte hesaplardan yapılan paylaşımlar bu algıya yol açmış..

 

celal sengor altin zumrut icinde yasayan bir millet olmaliydik

 

gulse birsel altin zumrut icinde yasayan bir millet olmaliydik

 

Sherlock” adlı “dedektifpipo” uzantılı Twitter profilinde bu sözün 2020 yılı başında paylaşıldığı görülüyor.

 

 

abartmiyorum altin zumrut icinde

 

İlk başta “Sherlock” imzasıyla ya da anonim şekilde paylaşılan sözün Gülse Birsel imzasıyla yayıldıktan sonra Celal Şengör’ü taklit eden sosyal medya profillerinde yer bulduğu anlaşılıyor.

Konuya ilişkin Gülse Birsel’in tekzibi olsa da Celal Şengör’e ulaşıp teyidini alamadık.

Gülse Birsel, söz konusu ifadelerin şahsına ait olmadığını sosyal medya hesabı üzerinden belirtmişti.

 

““Hadi lan” başlıklı yazı bir, “Altın zümrüt içinde yaşayan bir millet olmalıydık…” diye başlayan yazı iki. Benim imzamla paylaşmayın gardaşım, benim yazılarım değil.”

 

gulse birsel altin zumrut icinde

 

Birsel, bahse konu eleştirel metni adıyla paylaşanlara “Kardeşim bunu ben yazmadım, benim imzamla paylaşıp durmayın.” ve “Değil. Ben yazmadım.” ifadeleriyle yanıt vermişti.

 

gulse birsel ben yazmadim

 

Bahsi geçen ifadeleri paylaşan Twitter profili de Celal Şengör’e ait değildi. Çünkü, Celal Şengör’ün sanılanın aksine Twitter ya da başka bir sosyal medya platformunda kendisine ait bir profili bulunmuyor.

Prof. Dr. Celal Şengör’ü taklit eden “celalsengor” uzantılı Twitter profili askıya alınmıştı.

 

twitter celal sengor

 

Celal Şengör, Habertürk’te 8 Ocak 2018 tarihinde yayımlanan “Ben bilgiyle ilgileniyorum” başlıklı röportajında sosyal medya hesabının bulunmadığını şöyle belirtmişti:

“Ama şunu lütfen okuyucularımıza duyur. Sosyal medyada benim adımı kullanıp İTÜ için bağış toplayanlar varmış. Benim sosyal medyayla bir ilgim yok. Sakın ola ki, sosyal medya üzerinde gördükleri böyle hesaplara bağış falan yapmasın hiç kimse.”

Celal Şengör için 23 Mart 2022 tarihinde yaş nedeniyle emekliye ayrılma kararı aldığı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) resmî Twitter hesabından adına açılan sosyal medya hesaplarının kendisine ait olmadığı uyarısında bulunulmuştu.

“Prof. Dr. Celal Şengör adına açılmış sosyal medya hesapları kendisine ait değildir. Bu hesaplardan yapılan İTÜ KÜTÜPHANE bağışı çağrılarına itibar etmeyiniz. Bu sosyal medya hesapları hakkında üniversitemiz tarafından suç duyurusu yapılacaktır.”

 

celal sengor sosyal medya

 

Fatih Altaylı, sık sık Teke Tek adlı programında konuk ettiği Celal Şengör’ün bir Twitter hesabının olmadığını “Prof. Dr. Celal Şengör ün bir Twitter hesabı olmadığı gibi Twitter diye bir şeyden dahi haberi olmadığını söyleyeyim.” ifadeleriyle aktarmıştı.

prof dr celal sengor twitter

 

Benzer sözlere yönelik kaynak teyidinin nasıl yapılabileceğine değindiğimiz “Bir Vecize Ya da Şiirin Sahibini Tespit İçin İzlenebilecek Adımlar” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

İLAVE: Bahsi geçen asılsız iddia hâlâ varlığını sürdürüyor.

 

Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV):

” Gülse Birsel: “Abartmıyorum. Altın zümrüt içinde yaşayan bir millet olmalıydık.

Tamamı cennet, tohumu taşa atsan, taş filizlenir. 20’den fazla maden var.

️ İncil’deki 7 kilisenin 7’si burada. Nuh’un gemisinin indiği topraklar.

Mezopotamya’nın yanı, Göbeklitepe! Hitit, Bizans, Selçuklu tarihi fışkırıyor.

☀️ Yetmezse üç tarafı deniz ve turizm! Kar, yağmur, güneş nem hepsi var.

️ Cahil ve fakir kalman imkânsızken, halkın yarısı açlık sınırında. Sebep?

İki sebebi olmalı: 1) Cehalet 2) İhanet.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...