Adına açılan parodi sosyal medya profillerinin ya da şahsını taklit eden profillerin paylaşımlarının sıklıkla Prof. Dr. Celal Şengör’e ait sanıldığı görülüyor. Ya da Şengör’ün bazı sözlerinin makaslanarak, ilaveler ve çıkarmalarla çarpıtıldığı.

Önce sosyal medya profillerinin kurguları ile başlayalım…

Her ne kadar adına yığınla hesap açılmış olsa da Celal Şengör’ün sanılanın aksine Twitter ya da başka bir sosyal medya platformunda kendisine ait bir profili bulunmuyor.

Celal Şengör, Habertürk’te 8 Ocak 2018 tarihinde yayımlanan “Ben bilgiyle ilgileniyorum” başlıklı röportajında sosyal medya hesabının bulunmadığını şöyle belirtmişti:

“Ama şunu lütfen okuyucularımıza duyur. Sosyal medyada benim adımı kullanıp İTÜ için bağış toplayanlar varmış. Benim sosyal medyayla bir ilgim yok. Sakın ola ki, sosyal medya üzerinde gördükleri böyle hesaplara bağış falan yapmasın hiç kimse.”

Celal Şengör için 23 Mart 2022 tarihinde yaş nedeniyle emekliye ayrılma kararı aldığı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) resmî Twitter hesabından adına açılan sosyal medya hesaplarının kendisine ait olmadığı uyarısında bulunulmuştu.

“Prof. Dr. Celal Şengör adına açılmış sosyal medya hesapları kendisine ait değildir. Bu hesaplardan yapılan İTÜ KÜTÜPHANE bağışı çağrılarına itibar etmeyiniz. Bu sosyal medya hesapları hakkında üniversitemiz tarafından suç duyurusu yapılacaktır.”

 

celal sengor sosyal medya

 

Fatih Altaylı, sık sık Teke Tek adlı programında konuk ettiği Celal Şengör’ün bir Twitter hesabının olmadığını “Prof. Dr. Celal Şengör ün bir Twitter hesabı olmadığı gibi Twitter diye bir şeyden dahi haberi olmadığını söyleyeyim.” ifadeleriyle aktarmıştı.

prof dr celal sengor twitter

 

Fatih Altaylı, Habertürk’teki 21 Kasım 2020 tarihli “Telefonu yok ne sosyal medyası” başlıklı yazısında Celal Şengör’ün sosyal medya kullanıcısı olmadığını şöyle belirtmişti:

“Celal Şengör’le ilgili ise sosyal medya hesaplarından bahsediyorsunuz ve twitter’da şunu yazdı, instagram’da bunu yazdı diyorsunuz.

Arkadaşlar Celal Şengör’ün ne bir twitter hesabı var, ne de bir instagram hesabı.

Muhtemelen bu iki mecranın varlığından bile haberi yok. Belki duymuştur ama girip bakmamıştır bile.

Celal Şengör’ün bırakın sosyal medya hesabı olmasını, cep telefonu bile yok.

Şaka yapmıyorum.

Şengör’ün bir cep telefonu yok.

Cep telefonu olursa arayanlara cevap vermek zorunda kalacağını ve çalışma saatlerinin sekteye uğrayacağını, çalışırken veya okurken konsantrasyon kaybına uğrayacağını, cep telefonunun zaman kaybı olduğunu düşünüyor.

Cep telefonu bile olmayan birinin sosyal medya hesabı olacağını düşünmek bile hata.

Doğru twitter ve instagram’da onun adını kullanan sahtekarlar var.

Ve tüm uyarılara rağmen sorumsuzluk abidesi twitter ve instagram bu hesapları kapamıyor.”

 

Celal Şengör adına açılan sosyal medya profilleri incelendiğinde de birçoğunun “gerçek hesap olmadığı” ya da “parodi hesap olduğu” yönünde ibareler taşıdığı görülebiliyor.

 

celal sengor parodi hesap

 

Prof. Dr. Celal Şengör’ü taklit eden ve aslında birçok sözün kendisine ait sanılmasına yol açan “celalsengor” uzantılı Twitter profili askıya alınmıştı.

 

twitter celal sengor

 

Söz konusu hesaptan atılan ve yanlış biçimde Celal Şengör’e ait sanılan (yoğun etkileşim alan) sözlerden bazıları şu şekilde:

 

“Abartmıyorum, altın zümrüt içinde yaşayan bir millet olmalıydık. Tamam cenneti, tohumu taşa atsan, taş filizlenir. Yirmiden fazla maden var İncil’deki 7 kilisenin 7’si de burada. Nuh’un gemisinin indiği topraklar. Mezopotamya’nın yanı, Göbeklitepe! Hitit, Bizans, Selçuklu tarihi fışkırıyor. Yetmezse 3 tarafı deniz ve turizm! Kar, yağmur, güneş nem hepsi var. Cahil ve fakir kalman imkansızken halkın yarısı açlık sınırında. Sebep? İki sebebi olmalı: 1) Cehalet 2) İhanet”

 

“Biri emlak zengini iken diğerinin kendini kamyona asması, bir bebeğin doğar doğmaz tek taş takıp, diğer bebeğin mama bulamaması. Günde 2 saat çalışan imamın 6 bin TL alıp, 12 saat çalışan işçinin 2300 TL alması, bunlar Allah’ın imtihanı değil, kulun adaletsizliğidir.”

 

“Menzil tarikat şeyhi 2 milyonluk arabayla gezer, Cübbeli Lincoln jiple, kızları Porsche ile boğazda tur atıp balık yer, Nihat Hatipoğlu otellerine otel zinciri ekler. Erbaş vaazdan sonra 1 milyonluk Mercedes’ine biner. Vatandaşa gelince, Peygamberimiz de fakirdi şükredin…”

 

“Ne Fethullahları biter ne İsmailleri, ne de Süleymanları! 1400 yıldır çalışmadan yaşarlar, arsa tapu ne varsa alırlar, ilk okul dışardan terktirler, din satarlar, pazarda limon satamazlar ama hepsi villada oturur, jipe binerler, lüks hayat sürerler, insanlara da şükredin derler…”

 

“Adamlar 12 dakikada uzaya çıktı, bizimkiler 1400 yıldır orucu neyin bozduğunu öğrenemedi.”

 

“AVM girişleri 10 TL olsun. Orada toplanan paralar İŞKUR kuyruğunda bekleyen işsiz arkadaşlara verilsin.”

 

“Kabe açılmak için gavurun bulacağı aşıyı bekliyor. Her şeyi özetliyor bence.”

 

“At çok fazla çalışıp, hızlı koşup yarışı kazanıyor. Atın sahibine 3 milyon lira, ata binen jokeye 250 bin lira, ata ise kazandı diye havuç veriyorlar. Hah işte o at biziz.”

 

Bahse konu profilin kurgularının yanı sıra Şengör’ün sözleri ekleme ve çıkarmalarla da paylaşılmıştı.

Örneğin, sahipliği Celal Şengör’e atfedilerek paylaşılanCumhuriyeti sizin ‘TÜRK’ diye bildiğiniz ama Türk olmayan bizler (sabatist dönmeler) kurduk” sözü…

 

cumhuriyeti biz sabetayist donmeler kurduk

 

Şengör’ün ilgili sözlerinde Sabetayist ya da dönme şeklinde bir atfın yer almadığı, atalarının Balkanlardan geldiğini, babaannesi ve dedesinin Arnavut – Sırp yapısına sahip olduğunu, atalarının Türk olduğunu, kalıtsal olarak Türk geni taşımasa da kendini Türk milliyetçisi olarak tanımladığı görülüyor.

Celal Şengör’ün ilgili röportajında sarf ettiği sözleri şu şekilde (Bu sözle ilgili Doğrula.org‘un analizine de göz atabilirsiniz):

“Kaldı ki… Ben ismim Celal. Gidiyorum Belgrad’a. Vidoyko beni karşılıyor. Sarmaş dolaş. Sırp Bilimler  Akademisi’ne. Profesör Cekovic’le oturuyoruz. Sohbet ediyoruz. Bir de bakıyoruz ki belki akrabayız. Bugün ben Babaanneme bakıyorum mavi göz, sapsarı saç, şahane bir endam. Sırp kızı… Gayet açık. Dedeme bakıyorum. Tipik bir Arnavut. Sırp karışımı var belli. Anneanneme bakıyorum tipik bir Helen. Hepsi de Türk. Ortadoğulu. Pasaportlarında Türk yazıyor.

Ben Profesör Tollmann’la konuşuyorum Viyana’da jeoloji profesörü. Ailemi anlattım. İşte şeyde… Nedir efendim. Bir kısım Yanya, bir kısım Preveze, bir kısım Prizren, ‘Ah Şengör’ dedi, ‘siz tam bir monarşik tipisiniz’ dedi. Evet dedim karmakarışık.

Yani ben bugün kendimi Türk milliyetçisi olarak tanımlarım. Benim damarlarımda bir damla Türk kanı yok abi.

[Ziya Gökalp’in bahsettiği milliyetçilik]

Bravo evet Atatürk’ün milliyetçiliği kardeşim.

Biraz önce senin dediğine geliyoruz. Biz göçmen miyiz? Biz burayı kuranlarız be. Yani biz olmasak Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktı belki, Sevr’e hapsolmuş oturuyor olacaktık. Ben burayı savunmak istiyoruz. Çünkü biz vatan kaybetmiş insanların çocuklarıyız.”

 

 

Celal Şengör’ün Sinan Oğan hakkında “Sinan Oğan’ın özgeçmişini inceledim. Yahu adam doktora mezunu. Strateji, ekonomi, iktisat… Ne ararsan var. Ağzım açık kaldı. Deprem üzerine yaptığı bir çalışması var muazzam. Hayran kaldım. 5 dil biliyormuş. Sinan Oğan Türkiye için bir şans.” ifadelerini kullandığı iddiası doğru değil. Bahse konu ifadeler, İlber Ortaylı, Madonna ve Rihanna gibi ünlü isimlerin ağzından Sinan Oğan’a yönelik kurgu destek mesajı paylaşan bir profil tarafından paylaşılmış.

 

Celal Şengör’e Atfedilen Sinan Oğan Hakkındaki Sözler

 

Yorumunuzu yazınız...