Virüsü Bulaştıran Çin, Aşısız Virüsü Yenen Çin, Aşıyı Bulup Dünyaya Satan Yine Çin” Sözünün Aziz Sancar’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Aziz Sancar’a Ait Sanılan Twitter Hesapları” başlıklı yazımızda Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın sanılanın aksine sosyal medya kullanıcısı olmadığını, Twitter’da yer alan Aziz Sancar adına açılan hesapların ve Aziz Sancar tarafından yapıldığı iddia edilen paylaşımlar kendisine ait olmadığını aktarmıştık. Bu yazıda ve sosyal medya paylaşımlarımızda Aziz Sancar’ı taklit eden “drazizsancar” uzantılı Twitter hesabına da değinmiştik.

 

drazizsancar twitter
Aziz Sancar’ı taklit eden sahte hesap

 

Bahse konu hesap şu an profil açıklamasında “Parody/Fan Account” ibaresini taşıyor. Aziz Sancar’a ait olmadığını beyan ettiği hâlde işbu yazı tarihi itibarıyla 114,5 bin takipçiye sahip.

Anılan hesapta yapılan paylaşımların, profilin sahte olduğunun farkına varmayan kişiler tarafından Aziz Sancar’a ait olduğunun sanıldığına şahit oluyoruz.

Bu paylaşımlardan biri “Virüsü bulaştıran Çin, aşısız virüsü yenen Çin, aşıyı bulup dünyaya satan yine Çin” ifadesini içeriyor.

 

aziz sancar koronavirüs

 

Sahte hesap tarafından yapılan paylaşım birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından Aziz Sancar’ın kendi sözü olarak addedilip yorumlanmıştı.

 

aziz sancar virüs

 

aziz sancar virüs çin

 

Vaziyeti rafbekcisi şöyle özetlemişti:

“Sahtekarın birisi Aziz Sancar hoca adına Twitter hesabı açar. Onca uyarıca rağmen bu hesabın binlerce takipçisi olur. Daha sonra da o hesaptan yapılan paylaşımlar sanki Aziz hocaya aitmiş gibi diğer mecralara yayılır.”

 

Aziz Sancar’ın “Virüsü Bulaştıran Çin, Aşısız Virüsü Yenen Çin, Aşıyı Bulup Dünyaya Satan Yine Çin” Dediğini Sanan Yazarlar

Avaztürk’te yazıları yayımlanmış olan Fazıl Duygun, sahte hesabın paylaşımlarının Aziz Sancar’a ait olduğunu sanmıştı.

 

aziz sancar virüs

 

Bir dönem Yeni Şafak’ta yazıları  yayımlanan Veyis Ateş ise Habertürk’teki programda profilinde “parodi hesap” olduğunu belirten Twitter hesabının tweetini “Aziz Sancar şöyle bir tweet paylaşmış” diyerek sunmuştu.

 

virüsü bulaştıran çin aşıyı satan çin

 

Yorumunuzu yazınız...