Aziz Sancar’a atfedilen “Kızlar okuyun. Okumazsanız, kolunuza takılan üç bilezik, kocanızın ömür boyu ödeyeceği salon takımıyla övünen, çeyizi dünyadaki en değerli eşya sanan bireyler olursunuz. Dışarıda nehir gibi akan bir hayat varken, siz o nehirdeki sabit kaya gibi sürekli aynı kalırsınız.” ve “Türk ulusunun en büyük yanlışı, Arap kültürünü din zannetmesidir.” sözleri aslında şahsına ait değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da Prof. Dr. Aziz Sancar’ın sanılanın aksine sosyal medya kullanıcısı olmadığını, Twitter’da yer alan Aziz Sancar adına açılan hesapların ve Aziz Sancar tarafından yapıldığı iddia edilen paylaşımların kendisine ait olmadığına değinmiştik.

 

Aziz Sancar’a Ait Sanılan Sosyal Medya Hesapları

 

Bugünkü konumuz, yine Prof. Dr. Aziz Sancar’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan “Kızlar okuyun. Okumazsanız, kolunuza takılan üç bilezik, kocanızın ömür boyu ödeyeceği salon takımıyla övünen, çeyizi dünyadaki en değerli eşya sanan bireyler olursunuz. Dışarıda nehir gibi akan bir hayat varken, siz o nehirdeki sabit kaya gibi sürekli aynı kalırsınız.” ve “Türk ulusunun en büyük yanlışı, Arap kültürünü din zannetmesidir.” sözleri.

Örneğin Yalçın Bayer (kendisine iletilen sözleri teyit etmeden köşesine aktarma alışkanlığını sürdürerek) “CHP’nin Kürtlerle ilişkisi” başlıklı 30 Eylül 2021 tarihli yazısında bu ifadeleri yanlışlıkla Aziz Sancar’a şöyle atfetmişti:

 

AZİZ SANCAR’DAN KIZLARA UYARI

 

“KIZLAR okuyun. Okumazsanız, kolunuza takılan üç bilezik, kocanızın ömür boyu ödeyeceği salon takımıyla övünen, çeyizi dünyadaki en değerli eşya sanan bireyler olursunuz. Dışarıda nehir gibi akan bir hayat varken, siz o nehirdeki sabit kaya gibi sürekli aynı kalırsınız.”

 

Bir uyarım daha vardır:

 

Türk ulusunun en büyük yanlışı, Arap kültürünü din zannetmesidir.

 

Prof. Dr. Aziz SANCAR

 

aziz sancardan kizlara uyari

 

Yalçın Bayer, “drazizsancar” uzantılı profilin başkalarına ait sözleri aktardığı paylaşımları gerçek sanıp kolaj yapmış.

Aziz Sancar’ın bu ifadeleri sarf ettiğine dair herhangi bir delil mevcut değil.

Nobel ödüllü bu isme atfedilen ifadelerin kaynağı aslında şahsını taklit eden “drazizsancar” uzantılı ve profil açıklamasında “Parody/Fan Account” ibaresini taşıyan sahte profilin başka kişilere ait ve sosyal medyada ilgi çeken sözleri içeren paylaşımlar.

 

aziz sancar koronavirüs açıklaması

 

Aziz Sancar’ı taklit eden bu hesabın daha önce NASA’da çalıştığı Prof. Emel Doğan adlı @NASAEmelDogan uzantılı sahte profil kisvesine büründüğünü aktarmıştık.

Bahse konu profilin farklı hesaplardan (ç)aldığı sözü içeren paylaşımının Aziz Sancar’a ait sanılması bu yanlış algıyı oluşturmuş.

 

kizlar okuyun okumazsaniz

 

kizlar okuyun okumazsaniz kolunuza takilan 3 bilezik

 

2019 yılı başından bu yana anonim şekilde sosyal medyada paylaşılanTürk Ulusunun en büyük yanlışı, Arap kültürünü din zannetmesidir.” sözü ise sonradan Aziz Sancar’a atfedilir hâle gelmiş.

 

turk ulusunun en buyuk yanlisi arap kulturunu din zannetmesidir

 

İLAVE: 2023 yılında bu sözün hâlâ “Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da dediği gibi, Türk Milleti’nin asıl yanlışı Arap kültürünü din sanmalarıdır.” gibi ifadelerle Aziz Sancar’a atfedilerek kullanıldığına şahit oluyoruz.

 

Yorumunuzu yazınız...