Görselin Edirne’de İstiklal Marşı’nı Okuyanlara Korna Çaldığı İçin Bir Kişinin Dövüldüğü Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Edirne’de İstiklal Marşı’nı okuyanlara korna çaldığı için bir kişinin dövüldüğü anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan görüntü, 13 Temmuz 2022 günü İstanbul Esenyurt’ta yabancı uyruklu bir kişi ile taksi şoförü arasında yaşanan kavgaya ait.

Yanlış İddia

 

Edirne konulu kurgu paylaşımlar son dönemde sosyal medyada büyük ilgi çekiyor.

Daha önce, “Edirne’de alkollüyken dengesini kaybedip başını vuran kadının 94 gün sonra komadan uyandığı ve bira istediği“, “2022 yılı Ramazan ayı başlangıcında Edirne’de ‘Ramazan ayında dükkan açılmaz’ diyen kişinin dükkan sahibinden dayak yediği”, “Edirne’de bir gencin bedava erzak vaadiyle kandırdığı Suriyelileri otobüsle götürdüğü Bulgaristan sınırında bırakıp kaçtığı” iddialarına değinmiştik.

Daily Trakya adlı Twitter profilinin bu iddialarının ardından bu defa yeni bir kurgu iddia dolaşıma girdi.

İddiaya göre Edirne’de 30 Ağustos etkinlikleri esnasında İstiklâl Marşı’nı okuyan arabalara korna çalan bir kişi darp edilmiş ve tek başına İstiklâl Marşı’nı okumaya zorlanmıştı.

 

“Edirne’de 30 Ağustos etkinliklerinde İstiklal Marşı okuyan arabalara korna çalan bir kişi önce dövüldü sonra tek başına İstiklal Marşı okutuldu.”

 

istiklal-marsi-okuyanlara-korna

 

Diğer uydurmalardakine benzer şekilde, 30 Ağustos 2022 günü Edirne’de böyle bir hadisenin yaşandığına dair basına ve sosyal medyaya yansıyan bir aktarım bulunmuyor.

Paylaşılan görsel Edirne’den değil, İstanbul’dan.

Görüntü, 13 Temmuz 2022 günü İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki Örnek mahallesinde yabancı uyruklu kişi ile bindiği taksinin şoförü arasında ücret konusunda yaşanan kavgaya ait.

 

taksi soforu yolcu kavga

 

 

Kavgaya dönüşen taksi şoförü ve yolcu arasındaki tartışma haber sitelerinde şöyle özetlenmişti:

“Taksiden inen yolcu, çığlık atarak kaçmaya başladı. Bu sırada taksi şoförüyle arkadaşı, kaçan yolcuyu kovalamaya başladı. Sokak ortasında yakaladıkları yolcuyu tekme tokat dövdü. Çevredekilerin araya girmesiyle kavga son buldu. O anlar ise çevredeki bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.”

 

Kavgayı cep telefonu ile kaydeden bir vatandaşın çekimi, basına şöyle yansımıştı:

 

 

Görüntüyle birlikte aktarılan iddiaya Doğrula.org da değinmişti.

Yorumunuzu yazınız...