Görsellerin Edirne’de 14 Mayıs 2023 Günü Seçimde Oy Kullanırken Elini Kıran Gence Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Edirne’de bir gencin 14 Mayıs 2023 günü Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri için oy kullanırken elini kırdığı ve “Gerekirse diğerini de kırarım. Her şey çok güzel olacak.” dediği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri:

 

Solcu Gazete: “Edirne’de bir genç oy kullanırken elini kırdı: “Gerekirse diğerini de kırarım. Her şey çok güzel olacak.””

 

oy-kullanirken-elini-kirdi

 

Daily Trakya: “Edirne’de oy kullanmak için gece vakti okul bahçesinde beklemeye başlayan genç, mührü vururken elini kırdı: “Gerekirse diğerini de kırarım. Her şey çok güzel olacak.””

 

oy-kullanirken-kolu-kirildi

 

Oy kullanacak gençler arasında “masayı kırma” gibi esprilere atıf yapan bu aktarım bir kurgu.

İddia, daha önce paylaştığı “Edirne’de bir gencin bedava erzak vaadiyle kandırdığı Suriyelileri otobüsle götürdüğü Bulgaristan sınırında bırakıp kaçtığı“, “Edirne’de alkollüyken dengesini kaybedip başını vuran kadının 94 gün sonra komadan uyandığı ve bira istediği“, “2022 yılı Ramazan ayı başlangıcında Edirne’de ‘Ramazan ayında dükkan açılmaz’ diyen kişinin dükkan sahibinden dayak yediği” gibi uydurma iddialarla hatırlanan Daily Trakya adlı Twitter profili tarafından dolaşıma sokulmuş.

Kullanılan görüntüler ya eski tarihli ya da stok görsel.

Alçı içindeki kol görseli 2013 yılında internet forumlarında ve sosyal medya platformlarında paylaşılmış.

 

kolum-kirilmis

 

Donanım Haber forumunda bahsi geçen fotoğraf şu ifadelerle aktarılmış:

“Hayatım kaydı resmen. Basketbol oynarken zarar gördü sağ işaret parmağım. Kan topladı doktora gittim sağ elimi ve bileğimi alçıya aldı. Yemek yiyemiyorum, elimi yıkayamıyorum, fare kullanamıyorum, donumu çekemiyorum… anladım ki sol elim hiç gelişmemiş. Sağ elinizin kıymetini bilin.”

 

el-alci-kirik

 

Kolu alçılı bir kişinin görüldüğü diğer görsel de Shutterstock gibi stok görsel sitelerinde “Asyalı kız hastanede ameliyattan sonra kırık kolla yatakta yatarken tedavi görüyor.” (“Asian girl treatment in hospital lying on the bed hurting with broken arm back from surgery.“) başlığıyla sunulmuş.

 

kol-alci-kirik

 

Yorumunuzu yazınız...