UYARI: Seçim günü sandığa giderken oy pusulası üzerine “EVET” ya da “TERCİH” mühürleri dışında bir çizim yapmak ya da herhangi bir işaret bırakmak oyunuzun geçersiz sayılmasına yol açar.

 

Seçmenlerin, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan “TERCİH” veya “EVET” mührünü basarak oyunu kullanması ve zarfa pusulalar dışında bir şey koymaması gerekiyor.

Oy pusulası üzerine “evet” ya da “tercih” mührü basılmazsa, birden fazla ittifaka, siyasi partiye veya adaya oy verilirse, oy pusulası bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılır veya koparılırsa, oy pusulası üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaret, imza kaşesi veya parmak izi basılırsa, oy pusulası belirgin bir şekilde özel olarak karalanır, çizilir veya işaretlenirse, zarftan işaret anlamı taşıyan herhangi bir madde çıkarsa kullanılan oy geçersiz olarak kaydedilir. Yanlış oy kullanan seçmene yeni pusula verilmez.

Kullanılan oyun geçerli olması için bu hususlara dikkat edilmesi gerekliliği her seçim döneminde defalarca hatırlatılıyor.

Her seçim sürecinde defalarca karşılaştığımız bir başka durum da, oy pusulası üzerine işaret koyulması çağrısı içeren trolleme girişimleri.

Her seçim döneminin klasiği hâline gelen trolleme denemesi örneklerini derleyelim istedik…

14 Mayıs 2023 Türkiye Seçimleri sürecinde ve geçmişte sosyal medyaya yansıyan bu tip yanıltıcı paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

“Ak dostlar lütfen tepkinizi sandıkta verin.. Yanınıza kalem götürün Ampule mühür CHP ye çarpı atın. Tepkisiz kalmayın. CHP yi istemediğinizi bu şekilde belirtin.”

 

akpye-muhurunu-bas-chpyi-carpi-at

 

“CHP’yi boykot et, çarpı işareti koy!”

 

cehapeyi-boykot-et

 

“Hem Reise oy ve hem de TOFF çekilişine katıl!”

 

oy-pusulasi-cekilis-kupon

 

“Seçimde ilk kez oy verecek ve tercihini CHP’den yana kullanacak kardeşlerimin dikkatine: Pusulada chp’ye bastıktan sonra akp ve mhp’ye çarpı atıp tepkimizi gösteriyoruz.”

 

chpye-bastiktan-sonra-akp-mhpye-carpi

 

“Bütün Herkese Duyrulur Özellikle cumhur ittifakı destekleyenler Erdoğan a oyunu kullandıktan sonra CHP Ambleminin üstüne kocaman bir Çarpı Atsın Tepkisini göstersin Aynı Görselde olduğu gibi👍”

 

chp-amblemi-ustune-carpi

 

“Sevgili Ak Partili vatandaşlarımız, Sn. Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi sonrasında oy pusulaları değişmeyecektir. Bu nedenle sandık kurullarına yardımcı olmak adına oy pusulalarında Muharrem İnce’nin üstüne çarpı atmanız sayımı kolaylaştıracaktır.”

 

muharrem-incenin-ustune-carpi

 

“CHP’li yurttaşlarım oyları bu şekilde kullanırsanız 2 oy sayılacak İmza atamayanlar diğer kısımlara çarpı atsın o da 2 oy kabul ediliyor”

 

carpi-atinca-2-oy-kabul-ediliyor

 

“Yoldaşlarım, 21 yıllık AKP iktidarından artık intikam alma vakti geldi. Lütfen oyunuzu kullandıktan sonra Tayyip Erdoğan’ın olduğu yuvarlak kısma küçükte olsa bir not bırakın, korkmayın, artık güzel günler bizi bekliyor. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyene.”

 

gule-gule-tayyip-tepkini-goster

 

Bazı sosyal medya kullanıcılarının oy pusulası görseli dijital müdahale ile benzer trollemeler paylaştığına da şahit olundu.

 

Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?

 

– Sadece ittifak unvanı bölümüne “EVET” veya “TERCİH” mührünün basılması halinde bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.

 

– İttifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana “EVET” veya “TERCİH” mührünün basılması halinde oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mührün basıldığı partiye sayılacak.

 

– İttifak alanı içerisinde mührün yalnızca bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulası geçerli kabul edilecek ve bu oy, basılan partinin oyu sayılacak.

 

– Başka bir siyasi parti veya ittifak alanı dışına taşmamak kaydıyla siyasi parti ittifak alanına birden çok mühür basılması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.

 

– Bir siyasi parti alanına basılan “TERCİH” veya “EVET” mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması halinde diğer siyasi partinin alanına geçilmediği için oy pusulası geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partiye yazılacak.

 

– İttifak alanı içinde, bir siyasi partiye basılan mührün, ittifak alanlarını ayıran çizgili bölgeye taşmış olması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy mührün denk geldiği partiye sayılacak.

 

– İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partiye ait bölüme, parti çizgisini taşacak şekilde birden fazla “EVET” veya “TERCİH” mührü basılması halinde bu oy geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partinin oyu kabul edilecek.

 

– İttifak alanı içindeki bir siyasi partiye ait bölüme, birden fazla “EVET” veya “TERCİH” mührü basılması halinde bu oy geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partinin oyu sayılacak.

 

– İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partilerden hangisine ait olduğu belirlenemeyen ancak ittifak alanına basılan “EVET” veya “TERCİH” mührü bulunan oy pusulası geçerli olacak, bu oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.

 

– İttifak alanı içerisinde mührün hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partiye sayılacak.

 

– İttifak alanı içerisinde mührün hem birden fazla siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde oy pusulası geçerli sayılacak ve ittifakın ortak oyuna yazılacak.

 

– Mührün, ittifak unvanı bölümüne, bir siyasi partiye ayrılan alana taşacak şekilde basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.

 

– Aynı ittifak içerisinde yer almayan birden fazla siyasi partiye mühür basılması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.

 

– Birden fazla ittifaka ayrılan alana “EVET” veya “TERCİH” mührü basılan oy pusulaları da geçersiz kabul edilecek.

 

– Hem ittifak alanı içindeki bir partiye hem de ittifak dışındaki partilerden birine mühür basılması halinde de oy pusulası geçersiz olacak.

 

– Bir siyasi parti alanına basılan mührün, alanları ayıran çizgili bölgeyi taşıp başka bir partiye ayrılan alana geçmiş olması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.

 

nasil-oy-verilir
YSK’nın hazırladığı nasıl oy verileceğine dair görsel

 

Daha detaylı bilgi için Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan “Seçmenler İçin Hukuk Rehberi” adlı yayına göz atabilirsiniz.

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...