İzmir Çınarlı’da yakalanan AK Parti’ye Evet mührü basılmış oy taşıyan 35 AC 9019 plakalı kamyonun yakalandığı iddiası 2011 yılından bu yana paylaşılagelen bir asparagas

 

 

31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimleri geride kalırken, 2011 yılından bu yana her seçimde paylaşılan İzmir Çandarlı’da AKP oylarıyla dolu olan oy pusulaları bir gaz dolum istasyonunda 35 AC 9019 plakalı aracın içinde bulunduğu iddiasına değinelim istedik…

 

bir-kamyon-oy-yakalandi

“İzmir’de tam bir kamyon AKP oyu yakalandı” iddiasının gerçek sanılıp paylaşıldığı 2011, 2014 ve 2018 yıllarındaki seçim süreçlerinden örnekler:

 

evet-muhru-basilmis-hazir-oy-pusulalari

 

35ac9019-plakali

35ac9019-plakali-arac-yakalandi

izmir-cinarlida-35-ac-9019

 

2011 yılında dolaşıma giren “İzmir Çınarlı’da yakalanan AK Parti’ye ‘Evet’ mührü basılmış oy taşıyan ’35 AC 9019′ plakalı kamyon” asparagası 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’ni de boş geçmedi.

 

orhan aydın (@orhanaydin6): “İşte vatan hainliğinin belgesi…”

 

izmirde-bir-kamyon-akp-oyu-yakalandi

 

Bahsi geçen iddianın 12 Haziran 2011 günkü Genel Seçimler esnasında dolaşıma girdiği anlaşılıyor.

12 Haziran 2011 günü sosyal medyada yayılan iddia İzmir’den yerel haber sitelerinde şu ifadelerle paylaşılmış:

“İzmir Çınarlı’da AKP’ye ‘Evet’ mührü basılmış hazır oy pusulalarıyla dolu bir araç yakalanırken, İstanbul’da da bir kişi AKP’nin dağıttığı örnek oy pusulasını zarfa koymak isterken suçüstü yakalandı.Alınan bilgilere göre Çınarlı’da AKP’ye “Evet” mührü basılmış hazır oy pusulalarıyla dolu “35 AC 9019″ plakalı araç yakalandı ve sürücüsü hakkında işlem başlatıldı.”

Ancak, AK Parti’ye evet mührü basılmış oyların ele geçirildiği sanılan araçta, üzerinde “örnektir” ifadesi bulunan oy pusulaları bulunmuştu.

Örnek oy pusulalarının Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından desteklenen bağımsız adaylara oy verecek kişileri bilgilendirmek için hazırlandığı belirtilmişti (BDP 2014 yılında Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) katılmıştı. HDP de 2023 yılında Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne katılmıştı. Adı geçen parti daha sonra Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) adını almıştı).

İlgili dönemde ismi Doğan Haber Ajansı olan DHA, “Örnek oy pusulaları heyecan yarattı” başlıklı haberinde vakanın arka planını şöyle aktarmış:

“İZMİR’in Altındağ Semti’ndeki bir otomobilde, örnek oy pusulalarının bulunması, heyecan yarattı. İnternette de dolaşan bilgiye göre, pusulaların AK Parti mühürlü olduğu ileri sürülürken, polis, örnek olarak hazırlanan pusulaların, kentte bağımsız adaylara oy verecek kişileri bilgilendirme amaçlı olduğunu bildirdi.

Bugün, sabah saatlerinden itibaren oy verme işlemi başlarken, büyük kentlerde de bazı iddialar ortaya atıldı. İnternette de dolaşan bir bilgiye göre, İzmir’in Çınarlı Semti’ndeki bir otomobilde, yüzlerce AK Parti mühürlü oy pusulularının bulunduğu, polisin aracı emniyet otoparkına çektiği iddia edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise iddiaya konu durumun dün saat 17.00 sıralarında yaşandığını, Ak Parti ile ilgisinin bulunmadığını belirtti. Bu otomobilin, Altındağ Semti’nde farkedilerek durdurulduğu açıklandı. Yetkililer, araştırmada, BDP’nin desteklediği bağımsız adaylar için müşahitlik yaptığı öğrenilen M.A.’nın, kentin varoş semtlerinde oturan, kendi adaylarını destekleyen seçmenleri bilgilendirme amaçlı, üzerinde ‘örnektir’ yazan yaklaşık 500 örnek oy pusulasını taşıdığının anlaşıldığını bildirdi. Seçim yasağının başlamaması nedeniyle savcıyla yapılan görüşmelerin ardından M.A.’nın hakkında herhangi bir yasal işlem uygulanmadan serbest bırakıldığı kaydedildi. Ayrıca bugün de, aynı amaçla çeşitli okullarda faaliyet gösteren 5’e yakın kişinin, polis tarafından gözaltına alındığı, işlemlerinin sürdüğü dile getirildi.”

 

Sarı renkli ticarî araçtan çuvalların indirilerek taşındığı görülen fotoğrafın 2011 yılından olduğu anlaşılıyor.

 

oy-tasiyan

 

Fotoğrafta, 12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşen milletvekili genel seçiminde Van’da kullanılacak oy pusulalarının PTT aracıyla nakliyesi görülüyor.

İlgili dönemde Van’a oy pusulalarının taşınmasına dair basına yansıyan haberlerde bahsi geçen fotoğraf şu ifadelerle kullanılmış:

“Van’a gönderilen oy pusulaları sabah saatlerinde emniyet güçleri eskortluğunda iki PTT aracı ile Van Adalet Sarayı‘na getirildi. Burada oy pusulaları, polisin aldığı geniş güvenlik önlemi altında İl Seçim Kurulu‘na götürülerek yetkililere teslim edildiği belirtildi.”

 

oy-pusulalari-tasima

 

oy-pusulasi-tasima

 

Asılsız iddiayı 2017 yılında Teyit.org da ele almıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...