Konya’da CHP’ye Mühür Basılmış Hâlde Yakalandığı İddiasıyla Paylaşılan Görselde Anadolu Ajansı’nın 20 Nisan 2023 Günü Yayımladığı Örnek Oy Pusulasının Çıktı Alınmış Hâli Görülüyor

 

Konya’da CHP Derbent İlçe Başkanı Salih Çakıllıkoyak’ın kullandığı araçta, Yedili Masa’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘evet’ mührü basılmış 41 adet Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimi oy pusulasının ele geçirildiği iddiası sosyal medya platformlarına ve haber sitelerine yansıdı.

 

Ersin Çelik: “Konya’nın Derbent ilçesinde CHP İlçe Başkanı Salih Çakıllıkoyak’ın aracından Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP’ye mühür basılmış sahte oy pusulaları bulundu. Pusulaları basan matbaanın işletmecisi, teslimatı gerçekleştiren aracı ve CHP İlçe Başkanı hakkında işlem yapıldı. Seçim günü çöplerden Kılıçdaroğlu pusulaları çıktı diye ortalığı ayağa kaldıracaklardı muhtemelen. Bakalım daha neler göreceğiz?”

 

Misvak Caps: “Olaylar olaylar! CHP Konya Derbent ilçe başkanı Salih Çakıllıkoyak, bu sabah 8.52’de Derbent’te 03 SG 707 plakalı araca 42 D 4022 plakalı beyaz araçta, Kandil destekli Kemal Kılıçdaroğlu’na mühür basılmış oy pusulalarıyla yakalandı!”

 

Emre Efser: “Erken başladılar! CHP Konya Derbent ilçe başkanı Salih Çakıllıkoyak, bu sabah 8.52’de Derbent’te 03 SG 707 plakalı araca 42 D 4022 plakalı beyaz araçta Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye mühür basılmış oy pusulalarıyla yakalandı.”

 

chpye-muhur-basilmis-oy-pusulasi-iddiasi

 

Üzerinde “İttifakların ve partilerin oy pusulasındaki yerleri kesinleşti” yazdığı görülen oy pusulası örneklerinin görüntülendiği, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne ‘EVET’ mührünün basılı olduğu görülen görseller şöyle:

 

ornek-oy-pusulalari

 

ornek-oy-pusulasi

 

Konya’da Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye mühür basılmış hâlde yakalandığı iddiasıyla paylaşılan görsel, Anadolu Ajansı’nın 20 Nisan 2023 günü yayımladığı örnek oy pusulalarına ait.

 

YSK’nın kurallarına göre pusuladaki bir siyasi partiye ya da adaya ayrılan alana “EVET” veya “TERCİH” mührünün basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul ediliyor.

Vatandaşların geçerli oy kullanabilmesi için siyasî partilerin benzer şekilde örnek oy pusulalarını dağıttığı örneklere geçmişte rastlanmıştı.

Benzer şekilde, bahse konu vakada da bu durumun söz konusu olduğu anlaşılıyor.

 

Bahsi geçen oy pusulası görsellerinin Anadolu Ajansının “İttifakların ve partilerin oy pusulasındaki yerleri kesinleşti” başlıklı haberinde yer verilen görüntünün çıktısının alınmış hâli olduğu görülüyor.

 

ittifaklarin-ve-partilerin-oy-pusulasindaki-yeri

 

ittifaklarin-ve-partilerin-oy-pusulasindaki-yeri

 

İddia hakkında açılan soruşturma kapsamında şüpheli şahıslar hakkında 298 Sayılı Seçim Kanununa Muhalefet suçundan ‘şüpheli’ sıfatıyla adli işlem yapıldığı basına yansıdı.

İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan CHP Derbent İlçe Başkanı Salih Çakıllıkoyak’ın 41 adet pusulayı örnek olarak Cafer Y.’den aldığını, internet haber sitelerinde daha önce yayınlanan örnek pusulalar olduğunu ve eğitim amaçlı kullanacağını, Matbaa işletmecisi Hüseyin K.’nın ise Çakıllıkoyak’ın kendisini arayarak 14 Mayıs’ta oy kullanacak okuma yazma bilmeyen seçmenleri nasıl oy kullanacağı konusunda bilgilendirmek için örnek oy pusulası bastırmak istediğini anlattığı, Hüseyin K.’nın “Grafiker Ali K.’ya yönlendirdim, örnek pusula görseli alınarak basım yapıldı. Baskıları aynı gün Cafer Y.’ye teslim ettik. Yasak kapsamında olduğunu bilmiyordum, bilseydim yapmazdım” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

 

Yorumunuzu yazınız...