Seçimlerde oy pusulası ve mühür aracılığıyla hile yapıldığı iddiasıyla aktarılan absürt söylemlerden bazılarını aktaralım istedik…

 

24 Haziran 2018 Tarihinde Gerçekleşen Genel Seçimlerde Uçucu Mürekkepli Mühür Kullanıldığı İddiası Asılsız

Vatan Gazetesi eski köşe yazarı Ruhat Mengi’nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) iddialı olduğu sandıklara uçan mürekkepli mühür gönderildiği iddiasının doğruluk payının bulunmadığı -absürtlüğü ve teknik zorluğu bir yana- Adil Seçim Platformu ve bizzat CHP’li sandık müşahitlerince de yanlışlanması ile seçim sürecinde böyle bir bulguya rastlanılamaması ile birlikte ortaya çıkmıştı.

Yanlış İddia

 

Her seçim sürecinde olduğu gibi 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri öncesinde de usulsüzlük ve oy hırsızlığı yapıldığına yönelik iddialar basında ve sosyal medyada yer bulmuştu. 24 Haziran Seçimlerinin bu iddialara ilişkin farklı yönü ise daha yenilikçi bir iddianın dile getirilmesi olmuştu.

Seçim sabahı erken saatte Ruhat Mengi’nin attığı “bir tanıdığının tanıdığı”nın başına gelen “uçan mühür” hadisesi iddiasını içeren tweet büyük ilgi ve tepki çekmişti. Mengi’nin paylaşımı şu şekildeydi:

“Arkadaşlar sabah bir arkadaşın kayınpederi oy kullandiktan sonra 1 -2 dk toparlanmak için kabinde oyalanmış sonra bakmışki bastığı mühür uçup gitmiş .üçucu mühür göndermişler chp nin kesin kazanacağı yerlere kıyamet kopmuş tutanaklar falan tutulmuş. Lütfen herkese duyurun.”

Ruhat Mengi’nin seçimlerde uçan mürekkepli mühür kullanıldığı iddiasını içeren paylaşımı

 

Ruhat Mengi’nin “CHP’nin kazanacağı yerlere uçucu mühür göndermişler” iddiası daha sonra Sözcü Gazetesi Ekonomi Editörü Nuray Tarhan tarafından da “CHP’nin kazanacağı yerlere mürekkebi uçan mühür göndermişler. Aman sakın kontrol etmeden basmayın” ifadeleriyle öne sürülmüştü (Nuray Tarhan’ın bu tweetini sonradan sildiği görülmüştür).

 

Nuray Tarhan’ın “CHP’nin kazanacağı yerlere mürekkebi uçan mühür göndermişler” iddiasını içeren tweeti

 

Kadri Gürsel ise Oy ve Ötesi, Adil Seçim ve Sandık Gücü temsilcilerine uçucu mürekkepli mühür iddialarının doğruluğu hakkında “CHP’nin güçlü olduğu sandıklara uçucu mürekkepli mühür gönderildiği iddiaları hakkında bir açıklamanız var mı?şeklinde bir soru yöneltmişti (Kadri Gürsel’in bu tweetini sonradan sildiği görülmüştür).

 

Kadri Gürsel’in uçucu mürekkepli mühür iddialarının doğruluğu hakkında tweeti

 

Diğer şehir efsanelerinde olduğu gibi içinde hayatın olağan akışına uygun olmayan bir durum barındıran ve kaynağı muğlak hâle getirilmiş bir vakayı yansıtıyor uçucu mürekkepli mühür iddiası.

CHP seçmeninin oy kullanacağı sandıklarda kullanılmak üzere gönderilen mühür mürekkeplerinin uçucu olmadığı, seçim sürecinde bu yönde bir vakaya rastlanılmaması ve bizzat CHP’li sandık müşahitlerinin yalanlamasıyla ortaya çıkmıştı.

Adil Seçim Platformu, uçucu mürekkepli mühür iddiasının dezenformasyon olduğunu belirterek Ruhat Mengi’nin iddiasını yalanlamıştı:

“Uçan mürekkepli evet mühürü kullanıldığı iddiası tamamen dezenformasyondur. Bu yöndeki mesajlara itibar etmeyiniz. Sandık başında motivasyonunuzu düşürmeyin, yeter ki sandıklar uçmasın :)”

Adil Seçim Platformu’nun seçimlerde uçucu mürekkepli mühür kullanılmadığına dair paylaşımı

 

Sosyal medyaya yansıyan paylaşımlarda CHP’li sandık müşahitlerinin Ruhat Mengi’nin uçan mürekkepli mühür iddiasının sosyal medyaya yansımasının hemen ardından aslının bulunmadığını belirttiği görülmüştü.

 

CHP’li bir sandık müşahidinin uçan mürekkepli mühür iddiasının doğru olmadığını aktardığı paylaşımı

 

Seçimlerde Uçucu Mürekkepli Mühür

 

Seçimlerde “Evet” Mührü Yer Değiştiren Dijital Oy Pusulası Kullanıldığı İddiası KURGU

Yanlış İddia

 

14 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde düzenlenen Cumhurbaşkanı seçiminin 1. ve 2. turu ile 28. dönem milletvekili seçimlerinde ortaya atılan absürt iddialardan biri kullanılan oyu değiştirecek pusulanın kullanılacağı yönündeydi.

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ bu fantastik iddiayı “Seçim pusulasında Erdoğan dışında adaylara basılacak oyların silineceği ve saat 17:00’den sonra Erdoğan kısmında ‘Evet’ mührünün görüleceğine dair iddialar var.” sözleriyle ileri sürmüştü.

 


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu taklit eden sahte hesaptan da benzer absürt paylaşımlar yapılmıştı.

 

“Seçim güvenliği uzmanı Prof. Dr. Abuzer Kömürcü uyarıyor. Bazı oy pusulaları saat 17:00’dan sonra Erdoğan’a “evet” basılı hale dönecek şekilde çipli basıldı. Bu çipleri etkisiz hale getirmek ise çokta zor değil. Çakmakla ısıtarak, yada üzerine basarak çipi etkisiz kılabiliriz.”

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...