Arka Camında “Son Padişah RTE” Yazılı Otomobilin TBMM’ye Alındığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Arka camında “Son Padişah RTE” yazısını taşıyan, “Beritan” yazılı İsveç özel plakalı Volvo marka aracın Türkiye Büyük Millet Meclisinden (TBMM) çıkarken görüntülendiği iddiası Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Atila Sertel’in sosyal medya paylaşımına atıfla haber sitelerinde aktarılmıştı.

 

son-padisah-rte-tbmm

 

son-padisah-rte-meclis

 

Atila Sertel’in söz konusu paylaşımı şu şekildeydi:

“Bugün meclis kapısından çıkarken bir araç gördüm ve fotoğrafını çektim. Camında, “Son Padişah RTE” yazıyordu ve plakası özeldi. Meclise üzerinde Atatürk resmî bulunan tişört ile girmek yasak ama padişahlığını İlan ettikleri RTE yazısı ile girmek serbest. Bugünler geçecek.”

 

meclis-son-padisah-rte

 

Atila Sertel’in bu aktarımının aksine, TBMM Genel Sekreterliği tarafından yapılan incelemede bahsi geçen aracın Meclis’e alınmadığı ve kapıdan geri döndüğü tespit edilmiş.

Paylaşılan ilgili kamera kayıtlarında, üzerinde “son padişah RTE” yazan aracın Meclis’e girmeden nizamiyet noktasından çıkış yapması sağlandığı görülebiliyor.

 

son-padisah-rte-meclisten-cikarken

 

Meclis Genel Sekreterliği, iddiayı ilgili (yabancı plakalı aracın kurallar gereği ziyaretçi olarak kayıtsız TBMM’ye giremediğini belirten) şu açıklamayı yapmıştı:

“”CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda yer verdiği iddialarla ilgili basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur.

Sayın Milletvekilinin paylaşımında konu ettiği araç, 08.06.2022 günü Saat 12:29’da Dikmen Nizamiye araç giriş noktasına gelmiş, saat 12:30’da sürücüsüne, ‘yabancı plakalı araçla ve ziyaretçi olarak kayıtsız içeriye giremeyeceği’ bildirilerek, nizamiye noktasından çıkış yapması sağlanmıştır. Güvenlik kamerası kayıtlarında, sayın milletvekilinin de söz konusu aracın Meclis’e girmediğini gördüğü anlaşılmaktadır.”

 

Söz konusu aracın Meclis’e girişine izin verilmediği ana ait görüntülerin tarafına iletildiğini belirten Atila Sertel şu paylaşımda bulunmuştu:

“TBMM Meclis İdare Amiri Erkan Haberal, camının arkasında “Son Padişah RTE” yazılı aracın Meclis Dikmen kapısından girişini ve polisler tarafından içeri alınmadan çıkış kapısından geri gönderildiğinin görüntülerini yolladı. Kendisine teşekkür ederim, ben kapıdan çıkışını çekmiştim”

 

son-padisah-rte-atila-sertel

 

Yorumunuzu yazınız...