RTÜK’ün CDS Primi Kavramının Kullanılmasını Yasakladığı İddiası Doğru Değil

İroni İçerikli Paylaşım Gerçek Sanılmış

Yanlış İddia

 

“Credit Default Swap” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olan ve “Kredi Temerrüt Takası” anlamına gelen “CDS” kavramına daha önce değinmiştik. CDS primi hakkında ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından CDS primi ifadesinin yayınlarda kullanılmasının yasaklandığı yönünde ironik bir sosyal medya paylaşımı gerçek sanılarak aktarılmıştı.

Font tutarsızlığı içeren dijital düzenleme ile oluşturulan 10 Haziran 2022 tarihli “RTÜK Yayın Yasağı” duyurusu metni şöyleydi:

“Medya kuruluşumuzun değerli temsilcisi;

Görülen lüzum üzerine, ülkemizin riskini belirttiği iddia edilen, dayanaksız, anlamsız ve hesaplamasını üniversite profesörlerinin dahi kavrayamadığı ‘CDS primi’ kavramının ülkemiz için hayasızca yükselttikleri değerlerinin yayınlanması, paylaşılması ve hatta duyum şeklinde dahi belirtilmesi yasaklanmıştır.

Aksi davranışlarda bulunulması halinde en ağır müeyyideler uygulanacaktır.

RTÜK Başkanlığı”

 

rtuk-yayin-yasagi-cds-primi-ironi

 

Montaj duyuru metninin kökeni ekonomi ve finans odaklı içerik paylaşan e507 adlı Twitter profilinin paylaşımına dayanıyor.

 

rtuk cds e507

 

e507’nin ironik paylaşımına dair açıklamaları şöyleydi:

“Tencerenin dibi tutmadan, en eski özdeyişimizi not edelim 😉

“İroniden anlamayan nesle aşina değiliz””

“Elimizdekiler: + fontları tutmayan, içeriği de abartılı doküman + her 15-20 tweet’te bir absürt şeyler paylaşan, o kadar da komik olmayan bir twitter hesabı + her şey her an olabilir Fuat ortam çok gergin ülkesi Sonuç: Zorla “Bu bir şakadır” yazdırılması. “

“Acemice şop’un amacı zaten herkesin bir anlık bu ne yaa diyip, gülüp geçmesiydi. Otantik olmamasına özellikle gayret ettim. Velhasıl öyle bir an seçmişim ki… bir RTÜK başkanının mesaj atmadığı kaldı “bizim haberimiz yoktu, yapalım mı gerçekten?” diye :))”

 

CDS risk primlerinin yayınlanmasının yasaklandığı yönünde Twitter’da gerçek sanılarak paylaşılan iddia RTÜK yetkililerince yalanlanmıştı.

 

 

RTÜK’ün internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında bu yönde bir duyuru yer almıyordu.

Ancak böylesi bir iddia ve montaj görsele rağmen, içeriği teyit etmeden paylaşan sosyal medya kullanıcıları görüldü.

Görseli doğrulamadan aktaran Turhan Bozkurt, şu özür metnini paylaşmıştı:

“Radyo ve Televizyon Kurulu’nun (RTÜK) “CDS primi” denilmesini yasakladığına dair ekran görüntüsü DM’den gelmişti. Neyse ki doğru değilmiş. “Teyit etmeden paylaşma” kuralımı bu sefer ihlal ettim ve hata yaptım. Hepinizden ve RTÜK’ten özür dilerim.”

 

rtuk-cds-yasakladi

 

Montaj görseli “teyit ettirdiğini” ileri sürenlere de rastlandı (İlgilisine not: TCMB’nin istatistik paylaşımı yaptığı EVDS ile RTÜK’ün bir ilgisi bulunmuyor).

 

Zaytung haberi sandım gerçekmiş.

 

Aşağıda örneği bulunan “YAYIN YASAĞI”nın gerçek mi, şaka mı olduğuna karar veremediğimden paylaşamamıştım… Teyit ettim ki GERÇEKMİŞ !🫢

 

rtuk-cds-teyit

 

Söz konusu görselle ilgili gerçeğin idrak edilmesinin akabinde ilgili paylaşımların silindiği görüldü.

 

Yorumunuzu yazınız...