Kuzey Kore’nin 1970’li Yıllarda İsveç’ten İthal Ettiği 1000 Volvo Marka Aracın Ödemesini Hâlâ Yapmadığı İddiası DOĞRU

İsveçli yetkililerin yılda iki kez fatura göndermeye devam ettiği Kuzey Kore’nin borç tutarı faiz ve diğer vergilerle birlikte artarak yaklaşık 300 milyon Avroyu aştı.

 

Bugünkü konumuz, Kuzey Kore’nin İsveç’ten ithal ettiği ve ödemesini yapmadığı 1.000 adet Volvo otomobil.

 

Kuzey Kore’nin 1974 yılında İsveç’ten aldığı 1000 adet Volvo 144 marka sedan otomobilin ödemesini günümüze değin yapmaması “insanlık tarihindeki en büyük araba hırsızlığı” olarak niteleniyor.

 

Kuzey Kore’nin bahsi geçen temerrüdü sosyal medya platformlarında ve internet sitelerinde şu şekilde aktarılıyor:

 

“1970’lerde Kuzey Kore, İsveç’ten 1.000 Volvo arabası sipariş etti. Arabalar sevk edildi ve teslim edildi, ancak Kuzey Kore faturayı görmezden geldi ve ödemeyi reddetti. Bugüne kadar fatura ödenmemiş durumda ve bu da onu tarihin en büyük araba hırsızlığı yapıyor.”

 

“Kuzey Kore’nin 1970’lerde İsveç’ten yüzlerce Volvo otomobil ve farklı elektronik ürünler ithal ettiği ancak bu ürünlerin parasını ödemediği ortaya çıktı. İddiaya göre dolandırıcılık 300 milyon euro civarında.

İsveç Avusturyalı ‘Standard’ gazetesinin haberiyle çalkalanıyor. Kuzey Kore’nin 1974 yılında İsveç’ten bin adet Volvo ve elektronik ürünler satın aldığı ve bunların parasını hala ödemediği ortaya çıktı.”

 

“Kuzey Kore 1970lerde İsveç’ten 1000adet volvo almış…araçlar ülkeye teslim edilmiş ama Kuzey Kore, İsveç her sene iki defa ödeme talebinde bulunsa da it öldüye yatıyormuş… En büyük otomobil hırsızlığı bu olmalı..”

 

 

 

Kuzey Kore’nin 1970’li yıllarda İsveç’ten aldığı 1000 adet Volvo 144’ün marka aracın parasını hâlâ ödemediği iddiası doğru.

 

İsveç, 7 Nisan 1973 tarihinde Kuzey Kore Demokratik Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkileri başlattı. Kuzey Kore ile resmî ilişkileri başlatan İsveç 1975 yılında Pyongyang’a ilk büyükelçi atamasını yaptı.

1973 yılında Kuzey Kore ile diplomatik ilişkiler kuran ve Pyongyang’da bir büyükelçilik açan ilk Batı Avrupa ülkesi olan İsveç, Birleşmiş Milletler ve Kızıl Haç aracılığıyla büyük miktarlarda insani yardım gönderdiği bu ülkeyle ticarî ilişkilere de girişti.

Bu süreçte 1974 yılında Kuzey Kore’nin mevcut lideri Kim Jong-un’un büyükbabası Kim Il-sung döneminde imzalanan anlaşmayla 1000 adet Volva 144 marka araç sevk edildi.

Ancak Kuzey Kore devleti İsveç’ten aldığı otomobillerin bedelini günümüze değin ödemedi.

Volvo, Kuzey Kore’ye yapılan araba ihracatının bedelini İsveç İhracat Kredi Kurumu’na sigortalattığı ve otomobil üreticisi şirkete İsveç hükümeti tarafından kamu fonlarından tam ödeme yapıldığı için söz konusu borcun alacağı İsveç devletine geçti.

Konuyla ilgili DW’ye yaptığı açıklamada Volvo sözcüsü Per-Ake Froberg, “Volvo Cars, anlaşmayı İsveç İhracat Kredi Kurumu (EKN) aracılığıyla sigortaladı” ve “Kuzey Kore arabaların parasını ödeyemeyince EKN devreye girdi, bu da Volvo’nun mali açıdan zarar görmediği anlamına geliyordu.” ifadelerini kullandı.

600 milyon İsveç kronu (SEK) bedelli orijinal anlaşmanın 2017 yılındaki oranlarla tutarının 62,02 milyon Avro olduğu, faiz ödemeleriyle birlikte ödenmeyen tutarın 43 yılda 2,7 milyar krona (yaklaşık 280 milyon Avro) yükseldiği hesaplandı.

İsveç hükümeti 1974’ten bu yana her yıl yılda iki kez 1.000 Volvo 144 sedan için borcunu kapatması için Kuzey Kore’ye resmî talep gönderiyor. Pyongyang yönetimi ise bu tebligatı her defasında göz ardı ediyor.

Satın almanın üzerinden yaklaşık 50 yıl geçtikten sonra Kuzey Kore’nin ödeme yapma niyetinde olmadığı açık. İsveçli yetkililer de konuyla ilgili verdikleri demeçlerde Kuzey Kore’nin borcunu ödemeyi düşünmesinin pek olası görünmediğini belirtiyor.

 

kuzey-kore-volvo-araba

 

Kuzey Kore’nin İsveç’ten 1970’li yıllarda ithal ettiği Volvo marka araçların hâlâ Pyongyang’da kullanıldığı biliniyor.

 

 

İsveç’in Pyongyang’daki Büyükelçiliği, 2016 yılında Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, 1974 yılından bir Volvo’nun Kuzey Kore’nin Chongjin şehrinde hâlâ çalışmakta olduğunu ve yaklaşık 500.000 kilometre yol kat eden aracın parasının da hâlâ ödenmediğini aktardı.

 

“Still going strong. One of the Volvo’s from yr 1974 still unpaid for by DPRK. Running as taxi in Chongjin w almost half million km on odo!”

“Hala güçlü gidiyor. 1974 yılından kalma Volvo’lardan biri, Kuzey Kore tarafından hâlâ ödenmemiş. Chongjin’de taksi olarak çalışıyor, neredeyse yarım milyon kilometre yol kat etti!”

 

isvec-kuzey-kore-volvo

 


 

Yorumunuzu yazınız...