Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un Ağladığı Görülen Video Kadınlardan Daha Fazla Bebek Sahibi Olmalarını İstediği Konuşması Esnasında Değil, Sonrasında Kaydedilmiş

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 4 Aralık 2023 günü 5. Ulusal Anneler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, düşen doğum oranıyla mücadele etmek için geçmişte kadınlara daha fazla çocuk sahibi olma çağrısında bulunmuş. Gözyaşlarını silerken görüldüğü video ise konuşmasının ardından aynı etkinlikte dinleyici olarak makamında otururken kaydedilmiş. 

 

 

Kore İşçi Partisi Genel Sekreteri ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet İşleri Başkanı Kim Jong Un’un gözyaşlarını sildiği görülen video haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında Kuzey Kore liderinin ülkede düşen doğum oranlarıyla mücadele için çaba gösterilmesi çağrısında bulunduğu konuşmasında kadınlara daha fazla çocuk sahibi olmaları için yalvarırken duygulandığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşıldı.

 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ağlarken görüntülendiği bahsi geçen video:

 


 

Kim Jong-un’un daha fazla çocuk sahibi olma çağrısında bulunurken ağladığı ana ait olduğu iddiasıyla videoyu kullanan aktarım örnekleri:

 

Star gazetesi: “Kuzey Kore lideri Kim Jong-un annelere hitaben yaptığı konuşmada, ülkedeki düşük doğum oranına dikkat çekerek daha fazla çocuk sahibi olma çağrısında bulunduğu sırada ağladı.”

 

Boşuna Tıklama (@bosunatiklama): “Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, kadınlardan daha fazla doğum yapmasını isteyerek ağladı.”

 

 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 4 Aralık 2023 günü 5. Ulusal Anneler Konferansı’nda “Annelerin Aileleri ve Toplum İçin Görevi Üzerine” bir konuşma yaptı.

Kim Jong-un, ülkesindeki düşen doğum oranıyla mücadele etmek için kadınlara daha fazla çocuk sahibi olma çağrısında bulundu.

Söz konusu konferansta yaptığı konuşma esnasında doğum oranlarının düşüklüğüne değindiği anda Kim Jong-un, sanıldığı gibi gözyaşlarına boğulmadı.

Kim Jong-un’un ağladığı görülen video doğum oranlarının düştüğüne değindiği konuşması esnasında değil, sonrasında kaydedilmiş.

Konuşmasının ardından başkanlık makamında otururken Konferans’ta Juche Devrimi öncesi Japon işgali sırasında kadınların çektiği sıkıntıları dinlerken ağladı.

Kim Jong Un, Pyongyang’daki 5. Ulusal Anneler Konferansı’ndaki açılış konuşmasını kürsüde yaptı, gözyaşlarını sildiği görülen videodaki gibi bir masada oturarak değil.

Konuşma yaparken ağladığı sanılan görüntüde Kim Jong-un’un sadece dinleyici olduğu, dudaklarının dahi kıpırdamadığı, mikrofonunun da aktif olmadığı görülüyor.

 

kim-jong-un-aglarken

 

Kuzey Kore Devlet Televizyonu tarafından yayımlanan görüntülerde Kim Jong-un’un ağladığı ana ait görüntü daha fazla çocuk çağrısı ile birlikte verilmiş (Aşağıdaki bağlantıdaki kayıttan ilgili an 26.20’den itibaren izlenebilir).

 

 

 

Kuzey Kore lideri konuşmasında “Doğum oranlarındaki düşüşün önlenmesi ve iyi çocuk bakımı, annelerle çalışırken halletmemiz gereken ev işleri görevlerimizdendir.” sözlerini kullanarak kadınlardan daha fazla doğum yapmalarını istedi.

Pyongyangtimes.com, Kim Jong-un’un Ulusal Anneler Konferansı’nın bu yılki etkinliğinde yaptığı konuşmada “çocuk doğurma” vurgusunda bulunduğu kısmı şöyle aktardı:

“Annelerin, içinde bulunduğumuz vahim durumun ciddiyetini, nedenini ve bu koşullar altında büyük değişimin anahtarını iyi bilmelerinin önemli olduğunu belirterek, annelerin elde ettiğimiz zaferden gurur duymaları ve özgüven sahibi olmaları gerektiğini vurguladı. Partimizin hiçbir şeyle inkar edilemeyecek politikalarının geçerliliğini ve gerçekliğini tam olarak anlamak ve düşmanın tüm girişimlerini ve ikiyüzlülüğünü tamamen reddetmek.

Tüm anneler, çok çocuk doğurmanın vatanseverlik olduğunu açıkça anladığında ve bunu olumlu bir şekilde yaptığında, güçlü bir sosyalist ülke kurma davamızın daha hızlı hızlandırılabileceğini söyledi.

Parti örgütlerine ve kadın sendikası da dahil olmak üzere emekçi halk örgütlerine, annelerin aileye ve topluma karşı görevlerini yerine getirmelerinde olumlu bir şekilde liderlik etmeleri ve yardımcı olmaları çağrısında bulundu.

Çocuklar annelerinin bakımına güveniyorlarsa, anneleri de kurumun bakımına güvenir.

Kuruluşun sürekli sıcak bakımı, eksik yaşam koşulları nedeniyle diğerlerinden daha fazla sıkıntı, endişe ve zorluk yaşayan annelerimiz için bir teşvik olacaktır.

Partimiz, birkaç özel annenin değil, ülkenin tüm annelerinin aynı saflarda komünizme doğru değerli bir yaşam sürmesini umut etmektedir.

Bazı anneler bugüne kadar sıkıcı ve namussuz bir hayat sürmüş olsalar da gelecekte kurumların samimi çabaları sayesinde örnek anneler ve yenilikçiler ortaya çıkabilirler ve o zaman büyük mutluluk olur.

Parti örgütleri ve kadın sendikası örgütleri, annelerin dahil olduğu kitlesel hareketlerin vatanseverlik coşkusuna ve vatandaşa özgü görevlere dayalı gönüllü çalışmalara dönüşmesi için çalışmaları düzgün bir şekilde organize etmeli ve yönlendirmelidir.”

 

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, doğurganlık oranının veya bir kadında doğan ortalama çocuk sayısının 2014’teki 1,88’den Kuzey Kore’de 2023 itibarıyla 1,79’a düştüğünü tahmin ediyor.

 

Yorumunuzu yazınız...