Görseldeki Mührün Babil Kralı Nebukadnezar’a Ait Olduğu ve Antik Çağlardan Kalma Mühür Baskısının Nükleer Silah Kullanıldığını Gösterdiği İddiası Doğru Değil

 

Babil Krallığı’nda M.Ö. 605–562 yılları arasında hüküm süren II. Nebukadnezar’ın (Buhtunnasr) mühür baskısının günümüze ulaştığı sanılan modern bir çalışma Antik Çağ’da nükleer enerjinin keşfedildiği ve nükleer bombanın kullanıldığı saçmalığıyla paylaşılıyor.

 

M.Ö. 600 yılından Babil Krallığı döneminden kalma silindir mühürde nükleer bombaya yer verildiği sanılarak paylaşılan görsel:

 

nebukadnezzar-nukleer-silah

 

Yeni Babil İmparatorluğu’nun kurucusu ve Keldâni hanedanının ilk kralı Nabopolassar’ın oğlu Babil Kralı II. Nebukadnezar döneminde nükleer silah üretecek teknolojiye sahip olunduğu hâlde baskı mühür kullanıldığını, taşa kayaya resim çizildiğini sanan aktarım örneği:

Star Gazetesi & Teknolojioku.com:

“Atalarımız UFO’lar ile iletişime geçip geleceği mi ön gördü?

Şimdiye kadar dünyadaki bilim insanları ve araştırmacılar geçmişten bize gelen bu gizemli bilgilerin sırrını çözebilmiş değil. Atalarımız UFO’lar ile iletişime geçip geleceği görüyorlar mıydı?

Mezopotamya Kralı Nabukadnezar’ın mührü (özel koleksiyon) Nükleer bomba ve savaş”

 

Kompozit görsel 4 yıl önce Reddit‘te şu ifadelerle paylaşılmıştı:

“Antik çağlarda bir tür nükleer silahın kullanıldığını gösteren hem yazılı hem de arkeolojik rahatsız edici miktarda kanıt var. Bu senaryoya inanacak olursak, bu, bizimki kadar gelişmiş, hatta belki de bizden daha gelişmiş medeniyetlerin çoktan gelip gittiği anlamına gelir. Eğer durum buysa, bu durum tamamen örtbas edilmiştir, çünkü şu ana kadar insanlığın ilerlemesinin zirvesi olduğumuza inanmaya yönlendirildik. Kimseyi ikna etmek için burada değilim, sadece bazı ilginç deliller sunmak istiyorum. Sonuçta insanlar neye isterlerse ona inanırlar.

Kil üzerindeki yukarıdaki mühür baskısı, Kral II. Nebuchadnezzar’ı (M.Ö. 605 – 562 yılları arasında hüküm sürmüş), günümüzün atom bombasına veya nükleer bombasına benzeyen büyük bir yapılı form salıverirken göstermektedir.

Tasvirde ayrıca muhtemelen patlamaya veya radyasyonun etkilerine atıfta bulunarak her yöne savaş silahları gönderen bir “mantar” bulutu da gösteriliyor. Buna Mezopotamya savaş tanrıçası İştar’ın sekiz köşeli yıldızı eşlik ediyor.

Mühürdeki metin şu şekilde tercüme ediliyor: Babil Kralı Nebuchadnezzar’ın Yaz Sarayı Fırının altında””

 

Erich von Däniken’nin “Tanrıların Arabaları” ve “Sfenks’in Gözleri” gibi alternatif tarih anlatıları içeren kitaplarını akla getiren antik çağda nükleer kullanım uydurması hayal gücü gelişmiş sosyal medya kullanıcıları tarafından kurgu tarihî içeriklerle de paylaşıldı:

 

Vegalı Gök Bilge (@GokTigin3):

“Dün Sümer yıkılış döneminde atomik silah kullanıldı dediğimde dalga geçenler olmuştu..

Ayrıca size eşcinsel oldukları gerekçesiyle Lut kavmi helakı olarak anlatılanda bu olaydır..

– MÖ 2024: Marduk yandaşlarını toplayarak Sümerliler´in üzerine yürür ve Babil´de tahta çıkar ve sonra savaşarak Mezopotamya´ya yayılır. Nippur´un tapınağını yıkar ve Enlil´in cezalandırılmasını ister. Enki karşı çıkar fakat oğlu Nergal, Enlil´i desteklemektedir. Nabu, roket alanını kuşatınca, Büyük Anunnaki nükleer silahların kullanılmasını onaylar. Nergal ve Ninurta, roket alanını ve asi Canaanite kentlerini nükleer güçle yok ederler.

– MÖ 2023: Rüzgarlar, radyoaktif bulutları Sümerler´in üzerine taşır. İnsanlar ve hayvanlar korkunç bir ölümlerle ölürler. Sular zehirlenir ve toprak verimsiz hale gelir ve Büyük Sümer uygarlığı sona erer..”

 

Babil ve Sümer Devleti döneminde nükleer bomba kullanıldığı iddiası lafügüzaf.

“Nükleer bombalı figür” Babil Kralı II. Nebukadnezar döneminden kalma değil, Steven Parker adlı ABD’li mücevher tasarımcısı tarafından günümüzde üretilmiş.

 

antik-muhur-replika

 

Çeşitli modern sanat eserleri hazırlayan mücevher tasarımcısı Steven Parker, mühür baskıyı antik çağdan esinlenerek oluşturup, Babil Kralı II. Nebukadnezar döneminde bomba kullanıldığının keşfi yönünde bir hikâye kurgulamış.

 

nebukadnezzar-muhur

 

Acme Clockworks internet sitesinde yayımlanan “Babil Silindir Mühürü” başlıklı içerikte “En içteki mührün kil baskısı, muhteşem yıkım silahına sahip Kral Nebuchadnezzer II, gerçek mühür yüksekliği ~14mm.” alt başlığıyla ilgili görsel aşağıdaki kurgu anlatıyla birlikte sunulmuş:

“Bu mührün görüntüsü, yazlık sarayın yenilenmesine ve aranmasına yol açan sırrı ortaya çıkardı; kontrolden çıktığında sadece tek bir Babil şehrini değil, tüm ulusları yok etmek için kullanılabilecek eski yıkım yöntemlerinin sırrı.

Bu en küçük mühür üzerindeki resimler güçlü bir sahneyi tasvir ediyor:
Kral II. Nebuchadnezzar, büyük bir yapılı formu serbest bırakıyor.
Savaş tanrıçası İştar’ın sekiz köşeli yıldızının eşlik ettiği, her yöne savaş silahları gönderen bir toz bulutu.
Diğer mühürlerde de görülen aynı ağaç, aynı zanaatkar tarafından yapılmıştı, ancak bu ağaç meyve vermiyordu; bunun yerine ölürken ölü yapraklarını döküyordu (Şekil 8).”

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...