Türk Hava Kuvvetleri’ne Ait F-16 Savaş Uçağının Yunan Sahil Güvenlik Botunun Üzerinden Alçak Geçiş Yaptığı Ana Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Video Hür Adlı Diziden Bir Sahne

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçağının bir balıkçı teknesi üzerinden alçak geçiş yaptığı ana ait görüntünün sosyal medya platformlarında farklı ve yanlış yorumlandığına şahit olduk.

 

 

Bahsi geçen video:

 


Türk F-16 Fighting Falcon savaş uçağının planlı uçuşla bir tekneyi teğet geçtiği görüntü Hür adlı dizinin ilk bölümündeki bir sahneden alıntı.

 

 

TRT’nin uluslararası dijital platformu tabii’nin orijinal içeriği Hür adlı dizinin 1 Aralık 2023 günü yayınlanan ilk bölümünde TSK’ya ait bir savaş uçağının Türk balıkçı teknesini taciz eden Yunan sahil botunu önlemek için alçak irtifada uçarak korkutma manevrası yaptığı sahne görülebiliyor.

 

f16-alcak-ucus

 

TRT’nin dijital platformunda yayınlanan Hür dizisi için yapılan çekimde F-16 uçağı (üzerinde “Coast Guard” yazılı Yunan sahil güvenlik botu rolündeki) sivil bir geminin üzerinden planlı alçak uçuş gerçekleştirirken görüntülenmiş.

 

f-16-alcak-ucus

 

Türk Hava Kuvvetleri’nin özel görevlerde vazife almak üzere en seçkin ve gözü kara pilotlardan kurduğu Hür Filosunun aksiyon ve macera dolu hikayesini konu edinen Hür dizisindeki bahsi geçen kurgu sahne Tabii adlı kanalın sosyal medya hesaplarında da paylaşılmış.

 

@tabii #Hür adrenalin seviyeni göklere çıkaracak! ⚡ Hür’ün 1. bölüm ön izlemesi karşınızda, tüm bölümleri ise 1 Aralık’ta #tabii ♬ orijinal ses – tabii

 

 

TSK bünyesindeki seçkin bir filonun askerlerinin sürekli yaşadıkları anlaşmazlıklara rağmen uluslararası sularda kendilerine verilen tehlikeli görevleri başarmak için birlikte çalışmak zorunda kaldığı maceraları konu edinen dizinin ilk bölümündeki sahne haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında gerçek mahiyetinden farklı aksettirilmiş.

 

Bazı haber siteleri görüntünün bir dizi sahnesinden alıntı olduğunu belirtmeyip TSK’ya ait F-16 savaş uçağının deniz üzerinde aşırı alçak irtifayla bir balıkçı teknesi üzerinden geçiş yaptığını aktarmış.

 

Bu yöndeki aktarım örnekleri:

 

A Haber (@ahaber): “Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçağı bir balıkçı teknesi üzerinden alçak irtifadan geçiş yaptı.”

 

Conflict (@ConflictTR): ” Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçağı bir balıkçı teknesi üzerinden alçak geçiş yaptı.”

 

AirportHaber (@AirportHaber): “Açık denizde alçak uçuş yapan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 savaş uçağı balıkçı teknesi üzerinden geçiş yaptı. O anları saniye saniye kaydeden balıkçılar büyük heyecan yaşadı.”

 

Bazı sosyal medya hesapları ise videoda Türk F-16 savaş uçağının Yunan sahil güvenlik botunun üzerinden geçiş yaptığı anın görüldüğünü ileri sürmüş.

 

Sabri Amca (caps) (@sabriamcaparodi): “Türk F-16 savaş uçağının Yunan sahil güvenlik botunun üzerinden geçişi”

 

savas-ucagi-alcak-irtifa

 

Avionot (@avionot): “Türk F-16 savaş uçağının Yunan sahil güvenlik botu üzerinden geçtiği sahne çekimi sırasında teknede kaydedilen görüntü ortaya çıktı.”

 

Yorumunuzu yazınız...