Fotoğrafın Cumhurbaşkanlığı Araç Filosuna Alınan 750 Bin Dolarlık Cadillac Marka Cenaze Aracını Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Cumhurbaşkanlığı araç filosuna katılan 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze aracı alındığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Bahse konu fotoğraf ABD’de cenaze aracı kirayalan bir firmaya ait. Fotoğraftaki aracın üzerinde yer alan Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanlığı forsu sonradan eklenmiş. Cumhurbaşkanlığı ve genel bütçe kapsamındaki diğer kamu kuruluşlarının edinebilecekleri taşıt bilgisinde de söz konusu cenaze aracının varlığına rastlanmıyor.

Yanlış İddia

 

Belirli aralıklarla gündeme gelen ve sosyal medya platformlarında yer alan gönderilere göre Cumhurbaşkanlığı araç filosuna 750 bin dolarlık cenaze aracı alındığı iddia edildi. Söz konusu paylaşım birçok kişi tarafından gerçek sanılarak paylaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı araç filosuna katılan 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze aracı alındığını gösterdiği iddiasını içeren bazı paylaşımlar şöyle:

 

cumhurbaşkanlığı cenaze aracı
Cumhurbaşkanlığı araç filosuna 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze aracı alındığı iddiasını içeren paylaşım

 

cumhurbaşkanlığı cenaze aracı
Cumhurbaşkanlığı araç filosuna 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze aracı alındığı iddiasını içeren paylaşım

 

Ancak fotoğraftaki aracın Cumhurbaşkanlığı araç filosuna katılan 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze aracını gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı Araç Filosuna Alınan 750 Bin Dolarlık Cadillac Marka Cenaze Aracı Olduğu İddiası İle Paylaşılan Görsel Montaj

Bahse konu fotoğraf Cumhurbaşkanlığı araç filosuna katılan 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze aracını göstermiyor. Görselde aracın üzerinde yer alan Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanlığı forsu sonradan fotoğrafa eklenerek montaj fotoğraf oluşturulmuş.

 

cumhurbaşkanlığı cenaze aracı
Cumhurbaşkanlığı araç filosuna alınan 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze aracını gösterdiği iddiası ile paylaşılan fotoğrafın orijinal hali

 

Cumhurbaşkanlığı araç filosuna ait olduğu iddiası ile paylaşılan görsellerde yer alan araç ise ABD’de faaliyet gösteren Johnson-Williams Funeral Sales adlı araç kiralama firmasına ait.  Johnson-Williams Funeral Sales firmasının internet sitesinde yer alan fotoğrafta aracın orijinal görüntüsüne ulaşmak mümkün.

cumhurbaşkanlığı cenaze aracı

 

Cumhurbaşkanlığı Araç Filosunda Cenaze Aracı Bulunmuyor

Cumhurbaşkanlığı ve genel bütçe kapsamındaki diğer kamu kuruluşlarının edinebilecekleri taşıt bilgisine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından Merkezi Yönetim Bütçe Kanunları başlığı altında açıklanan veriler ile ulaşılabiliyor. 2020 yılı için yayınlanan “5018 Sayılı Kanuna Ekli (I), (II) ve (III) Sayılı Cetvellerde Yer Alan İdarelerin Taşıt Kanununa Göre 2020 Yılında Edinebilecekleri Taşıtları Gösterir Cetvel” başlıklı veriye göre cumhurbaşkanlığı araç filosuna edinilebilecek bir cenaze aracının varlığına rastlanılmıyor.

 

cumhurbaşkanlığı cenaze aracı

 

2017, 2018, 2019 yıllarında da idarelerin taşıt kanununa göre edilebilecekleri araçları gösteren verilerde bu yıllar içerisinde Cumhurbaşkanlığı araç filosunun edinebileceği herhangi bir cenaze aracının varlığına dair bir emarenin yer almadığı görülebilmektedir.

Daha önce Teyit ve Doğruluk Payı da bu iddianın doğruluk payının bulunmadığını aktarmıştı.

 

Cumhurbaşkanlığı Araç Filosuna Alındığı Sanılan Cenaze Aracı Görselini Gerçek Sanan Yazarlar

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Mine Kırıkkanat 16 Nisan 2016 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile cumhurbaşkanlığı araç filosuna 750 bin dolarlık Cadillac Marka cenaze aracı alındığına dair hataya düşmüştü.

 

cumhurbaşkanlığı cenaze aracı

 

cumhurbaşkanı cenaze aracı

 

Yorumunuzu yazınız...