Görseldeki Dev Farenin Meksika’da Kanalizasyon Sisteminde Bulunduğu İddiası ASPARAGAS

Yanlış İddia

 

Malumatfurus.org‘da yayımlanan yazıların klasik şablonunun yerine bu defa ilk önce iddianın doğru olmadığını aktarıp ardından bu hatalı bilgiyi aktaran kaynaklara değineceğiz. Çünkü, yanlış algının kaynağı yine bir “tık tuzağı”.

 

Meksika’da Yakalanan Dev Fare Canlı Değil, Bir Kostüm

Meksika’da kanalizasyonda -insan boyutunda- dev bir fare yakalandığı iddiası geçtiğimiz günlerde bazı haber sitelerince yayımlandı. Ancak, tahmin edilebileceği üzere yakalanan şey canlı/cansız bir hayvan değildi. Devasa boyutta bir sıçan olduğu haber başlıklarına yansıtılan cisim canlı bir hayvan değil, Cadılar Bayramı’nda (Halloween) kullanılıp kanalizasyona düşen dev sıçan şeklindeki kostümdü.

Dev sıçan kostümü, Mexico City’deki kanalizasyon tünellerinin temizlenmesi esnasında görevliler tarafından çıkarılmış.

 

dev sıçan

 

kanalizasyon dev sıçan

 

kanalizasyon dev fare

 

Evelin Lopez adlı kadın, dev sıçan şeklindeki cismin Cadılar Bayramı kostümü (Halloween prop) olduğunu, yıllar önce bir fırtına esnasında kaybettiğini, yerel kolluktan dev sıçan kostümünün aranması talebinde bulunduğunu, ancak kendisine bu yönde bir yardım sunulmadığını aktarmış.

 

dev sıçan haber

 

9GAG‘de bu iddianın dev fare oyuncağı görselleriyle birlikte yayımlanmasıyla bu yanlış algı yaygınlaşmış.

Devasa bir sıçan şeklindeki oyuncağın kanalizasyon sisteminden çıkarıldığı ana ait kayıtlara Meksika’dan haber kuruluşlarının yayınlarında rastlanabiliyor.

 

Bu yanlış algıya, haber sitelerinin kullandığı tık tuzağı başlıkların yol açtığı anlaşılıyor.

Haber başlıklarında “Kanalizasyondan dev fare çıktı” minvalinde başlık atan haber organlarının, yakalanan cismin canlı/cansız bir hayvan olmadığını haber metninde aktardığı görülüyor.

 

kanalizasyondan dev fare

 

Örneğin, Yeni Akit’in sosyal medya hesaplarında ve internet sitesinde “Kanalizasyondan çıkarıldı! Dev fare görenleri dehşete düşürdü” başlığıyla yayımladığı haberin içeriği şu şekilde idi:

Kanalizasyondan çıkarıldı! Dev fare görenleri dehşete düşürdü

 

Kuzey Amerika ülkesi Meksika’da etkili olan sağanak yağışın ardından kanalizasyon kanalları tıkandı.

 

Yağış nedeniyle ülkede drenaj kanallarında biriken çöpler selin tetiklenmesine neden oldu.

 

20 ton atığın çıkarıldığı çalışmalarda koltuk, mobilya gibi eşyaların da bulunduğu çöplerin arasında en dikkat çeken ise dev fare oldu.

 

Farenin çok geçmeden gerçek bir canlı hayvan olmadığı ortaya çıktı.

 

Şaşkına çeviren şey, yıllar önce şehrin kanalizasyonuna düşen bir Cadılar Bayramı dekoruydu.

 

Milliyet ise “Kanalizasyondan dev sıçan çıktı! Dehşete düştüler…” şeklinde tık tuzağı başlığı atıp, haber metninde “Sıçanın Cadılar Bayramı’ndan kalma bir dekor olduğu ortaya çıktı.” açıklamasına yer vermişti.

 

dev sıçan haber
Milliyet’in “Kanalizasyondan dev sıçan çıktı! Dehşete düştüler…” başlıklı haberi

 

Haberler.com “Kanalizasyondan çıkarılan dekor sıçan görenleri şaşkına çevirdi“,  Olay Haber Bursa ise “Kanalizasyondan çıkarılan dev sıçan dehşete düşürdü” başlığıyla aynı metni kullanmıştı.

 

kanalizasyon dev sıçan

 

Ancak, başlığı okumakla yetinip, haber metnini incelemeyen bazı sosyal medya kullanıcıları yakalanan dev sıçan şeklindeki dekoru canlı bir hayvan sanmış.

 

kanalizasyon dev fare

Yorumunuzu yazınız...