Videonun Cumhurbaşkanlığı Koruma Ekibi İçin Togg Yerine Sipariş Verilen Audi Marka Araçları Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Togg’un Gemlik’teki üretim tesisinin açılmasının ardından sosyal medyada dolaşıma giren yeni bir yanlış iddia, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından koruma ekibi için Togg yerine Audi marka araç siparişi verildiği yönündeydi.

 

 

Yanlış aktarımda bulunan sosyal medya paylaşımları şöyle örneklenebilir:

 

Salih Kuk:

Erdoğan TOGG siparişi yerine Alman AUDİ siparişi vermiş

Martta hepsi geliyor

MİLLETİ YİNE KEKLEMİŞLER!

 

 

Turhan Bozkurt: “Saray’ın koruma otomobilleri… Hepsi Almanya’nın otomotiv devi AUDI’den… Marttan itibaren bunların hepsi gidecek, #TOGG gelecek değil mi?”

 

audi-koruma-otomobilleri

 

Bahse konu video güncel değil.

Video doğrulama yöntemleri ile incelendiğinde görüntünün 3 yıl önce Youtube’e yüklendiği görülüyor.

 

audi-a8-cakar-isik-sistemi

 

İlgili videonun, siren, panjur içi ışık sistemi, stop içi ışık sistemi, arka cam önü ışık sistemi, cam filmi, kaput koruma, araç kaplama, tepe lambası gibi hizmetler sunan OGS Elektronik adlı firmanın Youtube ve sosyal medya hesaplarında 3 yıl önce paylaşıldığı anlaşılıyor.

Araçlara çakar sistemleri takan firmanın bahsi geçen tanıtım videosu şöyle:

 

 

Adı geçen firma, paylaştıkları görüntünün yanlış bağlamda sunulmasının ardından Youtube kanallarında ve sosyal medya hesaplarında şu açıklamayı yapmış:

“ZORUNLU AÇIKLAMA

Bazı kötü niyetli ve operasyonel olduğunu değerlendirdiğimiz sosyal medya hesaplarından firmamıza ait eskiye dayanan bazı görsel içeriklerin bilgimiz ve iznimiz dışında kullanılarak devletimiz aleyhine üretilen bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından bu açıklamayı yapmış zorunda kalmış bulunmaktayız. Kötü niyetli sosyal medya hesaplarında Sn. Cumhurbaşkanımız’ın yerli ve milli aracımız TOGG yerine Alman marka lüks araç alacağına dair paylaşımlar yapılmış ve buna dair de firmamızın izni ve rızası olmadan 3,5 yıl önce yapmış olduğumuz bir projeye ait firmamızın da resmi sosyal medya hesaplarından yayımlanan görseller kullanılmıştır. Firmamıza ait görsellerin sanki yeni bir durum söz konusuymuş gibi Sn. Cumhurbaşkanımız’a karşı olumsuz algı oluşturmak amacıyla kullanılmasını şiddetle kınıyoruz. Bilgimiz ve iznimiz dışında görsellerin kullanılmasından dolayı da konunun takipçisi olacağımızı, sorumlular hakkında gereken tüm hukuki süreçleri başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

 

 

Videodaki Audi A8 marka araçlar Togg yerine satın almak üzere Almanya’dan sipariş edilen koruma otomobilleri değil.

Çakar olarak adlandırılan ışık ve ses sistemi 2019 yılında takılan araçlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) görevlileri için kiralanmış.

İletişim Başkanlığı desteğiyle faaliyette bulunduğu anlaşılan Doğrulama Servisi adlı girişim, videodaki araçların TBMM’de makam hizmetinde kullanılmak üzere kiralandığını şöyle belirtmişti (İşbu husus ilgili firma tarafından da teyit edildi):

“Araçlar, geçtiğimiz yıllarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde makam hizmeti için kullanılmak üzere, kiralama usulüyle alındı. Yeni bir araç alımı veya kiralama sözleşmesi söz konusu değil.”

29.03.2012 tarihli 19 sayılı Başkanlık Divanı Kararı ile onaylanan TBMM Başkanlığı Ulaştırma Hizmetleri Yönetmeliği‘nde araç tahsisi yapılacak TBMM görevlileri şöyle sıralanmış:

“Taşıt verilecekler
MADDE 5-

(1) 5/1/1961 tarihli ve 237 sayılı Taşıt Kanununa ekli (1) sayılı cetvele göre, TBMM Başkanı, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, Komisyon Başkanları ve Grup Başkanvekillerine taşıt tahsisi yapılır.
(2) Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılan Koruma Hizmetleri Yönetmeliğinin 7 ve 25 inci maddeleri gereğince, TBMM eski başkanlarına talepte bulunmaları halinde bir taşıt tahsis edilir.

(3) 237 sayılı Kanuna ekli (1) ve (2) sayılı cetvele göre taşıt tahsis edilenlerin dışında kalan, binek, personel servisi ve yük taşıtları, TBMM Başkanlığınca uygun görülen hizmetlere tahsis olunur. Taşıtların hangi hizmete tahsis olunacağı, hizmetlerin nasıl yürütüleceği TBMM Başkanının onayladığı taşıt dağılım çizelgesi ile belirlenir. TBMM Başkanının değişmesi halinde yeni taşıt dağılım çizelgesi hazırlanarak onaya sunulur. Destek Hizmetleri Başkanlığı, TBMM Başkanının onayladığı taşıt dağılım çizelgesini uygulamakla yükümlüdür. Hizmete tahsis olunan taşıtlar resmi hizmetin yerine getirilmesinde kullanılır, kişisel hizmetlerde kullanılamaz.

(4) Milletvekilleri, yasama organı eski üyeleri ve dışarıdan bakan olarak atananların vefatında, yakınlarının talepleri halinde cenazenin şehir içi veya şehir dışı nakli için cenaze aracı, Ankara içi minibüs veya otobüs tahsis edilir.

(5) Kurumda görevli personelin vefatında, yakınlarının talepleri halinde cenazenin şehir içi veya şehir dışı nakli için cenaze aracı, Ankara içi minibüs veya otobüs tahsis edilir.

(6) Kurumda görevli personelin birinci derece yakınlarının vefatında, personelin talebi halinde cenazenin Ankara içi nakli için cenaze aracı, minibüs veya otobüs tahsis edilir.”

 

Yorumunuzu yazınız...