Fotoğraftaki Otoparkta Bulunan Lüks Makam Araçlarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait lüks makam araçlarının kurum otoparkında görüntülendiği iddiasıyla aşağıdaki fotoğrafın paylaşıldığı görülüyor.

 

diyanet otopark makam araclari

 

Bu iddiayı aktaran paylaşım örnekleri şöyle:

 

(Beyazıt Öztürk adına açılan sahte hesaptan dönüştürülen) Bells Haber:

 

“”Peygamberimiz de fakirdi, şükredin” diyen Diyanet İşleri Başkanlığının otoparkında bulunan araçların değerinin 100 milyon TL’den fazla olduğu anlaşıldı.”

 

diyanet otoparkinda bulunan araclarin degeri

 

Türkiye’de İslam’ı temsil eden Diyanet İşleri Başkanlığı Park yeri… Hani İslam Gösterişi, israfı sevmezdi… Bu kadar fakir bir ülkede o fakirlerden toplanan paralar vergiler ile bu lüks araçlara binmek lüks içinde yaşamak doğru mu? #cokusdonemi

 

diyanet-isleri-baskanligi-park-yeri

 

Paylaşılan fotoğraf Ankara’da Eskişehir Yolu (Dumlupınar Bulvarı) üzerindeki Diyanet İşleri Başkanlığı binasının yanında yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi binasının otoparkına ait. Ancak, fotoğrafta görülen araçlar Diyanet’e ait makam araçları değil.

Fotoğraf, Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’ın Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi’ne yaptığı ziyaret sırasında çekilmiş.

Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah Diyanet Kütüphanesi’ni 18 Ağustos 2022 günü ziyaret etmişti.

 

 

Malezya Kralı Abdullah’ın Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi önünde karşılandığı ve uğurlandığı anda, şahsının ve beraberindeki heyetin kullandığı araçlar görülebiliyor.

 

 

Malezyalı Kralın Ankara’da gerçekleştirdiği farklı ziyaretlerde de fotoğraftaki araçların kullanıldığı görülebiliyor.

 

 

Fotoğraf incelendiğinde, Malezya Kralı’nın kullandığı araçtaki fors ve siyah fes giyen Malezyalılar görülebiliyor.

 

diyanet-otoparki-makam-araclari - malezya

 

malezya krali makam araci

 

Malezya Kralı Abdullah’ın ve beraberindeki heyetin kullandığı araçların Ankara’daki Malezya misyonu tarafından mı temin edildiği ya da Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından mı tahsisli olduğu henüz netleştirilemedi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan, bu iddia hakkında şu açıklamaları yapmıştı:

“Fetö’nün yurtdışından yönetilen hesapları yalanda sınur tanımıyor. Gündüz bu yalanı ifşa etmiştik Malezya Kralının Diyanet Kütüphanesini ziyareti sırasında çekilmiştir bu foto. Oradaki hiçbir araç Diyanet’e ait değildir. Fetöcüler yalancısınız.”

“Bir yalanla yapılan algı daha Fotoğraf Malezya Kralı Sayın Abdullah Şah’ın başkanlığımız kütüphanesine ziyaretleri sırasında çekilmiştir. Görüntüdeki araçlar başkanlığımıza ait değildir. Yalanınız batsın @ulakmehmet06”

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt da konuyla ilgili şu yorumda bulunmuştu:

“Malezya Kralının ziyaretinde kullandığı araçları , Başkanlığımıza aitmiş gibi “Sıradan bir gün” diyerek sunabilmeye ne denilir ? Bilemedim!…”

 

İLAVE:

DİB, kamuoyunun tepkisini çeken Audi A8 marka aracın “şehir dışı programlardan dolayı ihtiyaca binaen” kiralandığını açıkladı.

Bahse konu açıklama metni:

“Başkanlığımız kullanımına sunulan araçlarla ilgili son günlerde kamuoyunda yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Başkanlığımız makam hizmetlerinde kullanılmak üzere 2016 yılında, 2010 model bir araç Başbakanlık tarafından kurumumuza tahsis edilmiştir.

O günden bu yana kurumumuzda kullanılan araç, ekonomik ömrünü tamamlaması ve sıklıkla arızalanması sebebiyle ihtiyaca cevap verememeye başlamıştır.

2023 senesinden itibaren Başkanlığımız envanterine giren TOGG marka araç, makam hizmetlerinde kullanılmaktadır.

Haberlere konu edilen araç ise Başkanlığın yoğun şehir dışı programlarından ötürü ihtiyaca binaen kiralanmaktadır.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı

Basın ve Halka İlişkiler Müşavirliği

 

diyanet-audi-a8

 

İLAVE 2: Diyanet İşleri Başkanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında, kiralanan Audi A8’in iade edildiğini duyurdu.

 


 

Yorumunuzu yazınız...