Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Yabancı Paralar Aynı Yabancı Dinler Gibidir Uzak Durun” Dediği İddiası Doğru Değil

Atfedilen İfadeler Sahte Bir Hesap Tarafından Uydurulmuş

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada sahte hesapların gerçek kişiler hakkında uydurduğu iddiaların gerçek sanılarak yaygın şekilde paylaşıldığı birçok örneğe daha önce şahit olmuştuk. Son dönemde, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a atfedilerek paylaşılan bazı sözlerde de aynı durumu görüyoruz.

 

“Haluk70721982” uzantılı, Haluk adlı, anonim profil fotoğraflı bir Twitter hesabı, sistematik şekilde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı hedef alarak aylarca Erbaş’a ait olduğu iddiasıyla kendisince uydurulan bazı sözleri paylaştı. Bu sözler daha sonra sosyal medyada Ali Erbaş’a ait sanıldı, yaygın şekilde kayda değer sayıda hesap tarafından paylaşılmasının akabinde gerçek addedilmeye başlandı.

 

Söz konusu sahte profilin uydurduğu sözlerden bazıları şu şekilde idi:

“Yabancı paralar aynı yabancı dinler gibidir uzak durun”

 

“Günü geldiğinde bu korona illeti dualarımız sayesinde yok olacak”

 

Fakirler cennette şehit mertebesine yakın yedi kat yüksekte olacaklar. Belki de biz onları kıskanacağız

 

“Fakirlikten sakın utanmayın. Peygamberimiz de fakirdi ama şu an cennetin en kutsal yerinde”

 

ali erbaş yabancı paralar
“Yabancı paralar aynı yabancı dinler gibidir uzak durun” sözünün Ali Erbaş’a atfedilmesine neden olan kaynak paylaşım

 

Günü geldiğinde bu korona illeti dualarımız sayesinde yok olacak
“Günü geldiğinde bu korona illeti dualarımız sayesinde yok olacak” sözünün Ali Erbaş’a atfedilmesine neden olan kaynak paylaşım

 

Twitter, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş adını kullanarak uydurma sözler bulunan ‘Haluk70721982’ uzantılı hesabı askıya aldı. Ancak, bahse konu sahte hesabın ortalığa saçtığı uydurma ifadelerin izini silmek bir hayli güç.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, yayımladığı basın açıklamasında “yabancı paralar aynı yabancı dinler gibidir uzak durun” sözünün Ali Erbaş’a ait olmadığını beyan etmiş ve Fatih Altaylı’nın bu hatalı bilginin yayılmasının müsebbibi olduğuna değinmişti.

 

diyanet dolar yabancı din
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “yabancı paralar aynı yabancı dinler gibidir uzak durun” sözünün Ali Erbaş’a ait olmadığını beyan ettiği duyurusu

 

Anılan sahte hesabın Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a ait olduğunu iddia ettiği diğer asılsız sözler için de Diyanet tekzip yayımlamıştı.

fakirler cennette şehit mertebesine
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Fakirler cennette, şehit mertebesine yakın yedi kat yüksekte olacaklar. Belki de biz onları kıskanacağız” ifadesinin Ali Erbaş’a ait olmadığını belirttiği duyuru

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşavirliği de “Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş hocamızın böyle bir açıklaması yoktur. Yalandır, iftiradır.” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Uydurulan Sözleri Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşanlar

Sahte hesabın uydurduğu sözleri gerçek sanıp etkileşime giren kişilere gelecek olursak…

Fatih Altaylı, Habertürk’teki 8 Eylül 2020 tarihli “Yabancı derken” başlıklı yazısında “Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun.” sözünü Ali Erbaş’a atfetmişti:

Maşallah, Allah nazardan saklasın...

MacGyver gibi bir Diyanet İşleri Başkanımız var.

[...]

Milletin dövize yönelmesini engellemek için bir “fetva” verdi.

Diyor ki, “Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun.”

Her türlü yap işlet devret ihalesini yabancı paralar üzerinden yapan bir devletin memuru olarak ilginç bir örnek verip, iddialı bir talepte bulunmuş.

Yabancı paralar konusunda düşünceleri bu kadar net ve açık olan Sayın Diyanet İşleri Başkanımız acaba “yabancı otomobiller” konusunda ne düşünüyor?

 

diyanet yabancı paralar
Fatih Altaylı’nın “Yabancı Derken” başlıklı köşe yazısından ilgili bölüm

 

Fatih Altaylı’nın yanı sıra Emin Çapa, Lütfü Türkkan, Ahmet Yavuz ve Bahattin Yücel gibi isimler sahte hesabın uydurduğu sözleri gerçekmiş gibi takipçileriyle paylaşmıştı.

 

emin çapa diyanet
Emin Çapa’nın sahte profilin uydurduğu sözü gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

ahmet yavuz diyanet
Ahmet Yavuz’un sahte profilin uydurduğu sözü gerçek sanarak aktardığı ve Sevilay Yılman’ın RT yaptığı paylaşımı

 

fakirlikten sakın utanmayın
“Fakirlikten sakın utanmayın. Peygamberimiz de fakirdi ama şu an cennetin en kutsal yerinde” sözünün Ali Erbaş’a atfedilmesine neden olan kaynak paylaşım

 

abancı Paralar Aynı Yabancı Dinler Gibidir Uzak Durun

 

Yorumunuzu yazınız...