Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Fakirler Cennette Şehit Mertebesine Yakın 7 Kat Yüksekte Olacaklar, Belki De Biz Onları Kıskanacağız” Dediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a atfedilerek paylaşılanFakirler cennette şehit mertebesine yakın yedi kat yüksekte olacaklar. Belki de biz onları kıskanacağız” sözü.

Tuncay Mollaveisoğlu, Metin Uca, Cem Toker, Sedef Kabaş, Mustafa Sönmez, İlhan Cihaner, Ergün Poyraz, Emre Kongar, Berna Laçin gibi birçok isim aslında bir troll hesabın uydurduğu ifadeleri gerçek sanarak aktarmıştı.

 

metin uca diyanet
Metin Uca’nın sahte profilin uydurduğu sözü gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

sedef kabaş diyanet
Sedef Kabaş’ın sahte profilin uydurduğu sözü gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

tuncay mollaveisoğlu diyanet
Tuncay Mollaveisoğlu’nun sahte profilin uydurduğu sözü gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

cem toker diyanet
Cem Toker’in sahte profilin uydurduğu sözü gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

ilhan cihaner diyanet
İlhan Cihaner’in sahte profilin uydurduğu sözü gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

mustafa sönmez diyanet
Mustafa Sönmez’in sahte profilin uydurduğu sözü gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

 

DİB Başkanı Ali Erbaş’ın bu yönde bir ifade kullandığına dair, yapılan taramada herhangi bir emareye rastlanamıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ali Erbaş’ın “Fakirler cennette, şehit mertebesine yakın yedi kat yüksekte olacaklar. Belki de biz onları kıskanacağız” şeklinde bir ifadesinin bulunmadığını duyurmuştu.

3 Ekim 2020 tarihli anılan duyuruda “Dini değerlerimizi sürekli aşağılayan, toplumsal saygınlığı olan kişilere hakaret eden, mütemadiyen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş’ı hedef alan, küfür, hakaret ve tehdit içeren, yalan ve yanıltıcı paylaşımlar yapan, ahlaktan yoksun, karanlık bir sosyal medya hesabının Sayın Başkanımıza atfen paylaştığı “Fakirler cennette, şehit mertebesine yakın yedi kat yüksekte olacaklar. Belki de biz onları kıskanacağız” ifadesi de tamamen yalan ve iftiradan ibarettir.” ifadelerine yer verilmişti.

 

fakirler cennette şehit mertebesine
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Fakirler cennette, şehit mertebesine yakın yedi kat yüksekte olacaklar. Belki de biz onları kıskanacağız” ifadesinin Ali Erbaş’a ait olmadığını belirttiği duyuru

 

Diyanet İşleri Basın Müşavirliği de bu iddiayı tekzip etmişti.

DİB Basın Müşaviri Burak Orhan, son günlerde tekrar dolaşıma giren bu iddia ile ilgili şu yorumda bulunmuştu:

“Malesef bir trol hesaptan yapılan yalan paylaşım nasıl da sahipleniliyor Ergün Poyraz da Diyanet İşleri Başkanımızın asla kullanmadığı ifadeyi doğru gibi paylaşanlardan. 3 Ekim 2020 tarihli açıklamamızı bir daha paylaşayım da yalan görülsün”

 

Bahse konu sözün kökeninin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş adını kullanarak uydurma sözler paylaşan (Twitter tarafından askıya alınan) “Haluk70721982” uzantılı, Haluk adlı, anonim profil fotoğraflı Twitter hesabı olduğu anlaşılıyor.

 

Fakirler cennette şehit mertebesine yakın yedi kat yüksekte olacaklar
“Fakirler cennette şehit mertebesine yakın yedi kat yüksekte olacaklar. Belki de biz onları kıskanacağız” sözünün Ali Erbaş’a atfedilmesine neden olan kaynak paylaşım

 

Anılan profil geçmişte sistematik şekilde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a ait olmadığı hâlde kurguladığı sözleri Erbaş’a ait olduğu iddiasıyla paylaşmıştı.

Sosyal medyada Erbaş’a ait sanılarak paylaşılan ve kökeni bahsi geçen troll profile ait olduğu tespit edilen diğer sözler şu şekilde:

  • Yabancı paralar aynı yabancı dinler gibidir uzak durun
  • “Günü geldiğinde bu korona illeti dualarımız sayesinde yok olacak”
  • “Fakirler cennette şehit mertebesine yakın yedi kat yüksekte olacaklar. Belki de biz onları kıskanacağız”
  • “Fakirlikten sakın utanmayın. Peygamberimiz de fakirdi ama şu an cennetin en kutsal yerinde”

 

Yorumunuzu yazınız...