Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Katıldığı CNN Türk’teki Programda “İnsanlar Aç İsyan Ediyorlar?” Sorusuna “Açlık Alın Yazısıdır, İsyan Günahtır“, “Diyaneti Kapatmak İsteseler Tepkiniz Ne Olur?” Sorusuna “İsyan Ederiz!” Yanıtınız Verdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın CNN Türk’de katıldığı programdan ekran görüntüsü üzerine “İnsanlar aç isyan ediyorlar?”, “Açlık alın yazısıdır, isyan günahtır”, “Diyaneti kapatmak isteseler tepkiniz ne olur?”, “isyan ederiz!” yazılarının eklendiği görselin sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

diyanet aclik isyan

 

İşbu aktarımın aksine Ali Erbaş, katıldığı söz konusu programda alıntılanan yanıtları vermemiş.

2018 yılı Mart ayında CNN Türk’te yayınlanan programın tamamı incelendiğinde, Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Ali Erbaş’ın ileri sürülen isyan, açlık ve Diyanet’in kapatılması hakkında bir ifade kullanmadığı anlaşılıyor.

 

Doğruluğu Ne? de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “açlık alın yazısıdır, isyan günahtır” ve “diyanet kapatılırsa isyan ederiz” dediği iddiasının doğru olmadığını, Erbaş’ın 2018 yılında katıldığı programdan alınan görsele bu ifadelerin montajla eklendiğini belirtmişti.

Erbaş’ın başka bir ortamda ve zamanda bu yönde bir söz sarf ettiğine dair emare bulunmuyor.

 

Yorumunuzu yazınız...