Fotoğrafta Görülen Kişinin Türk Kültürü Hakkında Uyarıda Bulunan ve “Türkler Çok Garip” İfadelerini Kullanan Kalyo Yasuo Adlı Japon Bilim İnsanı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Yoshi Enomoto‘nun Mikdat Kadıoğlu’nun paylaşımına yaptığı “Yok böyle bir Japon” yorumuyla radarımıza giren Kalyo Yasuo adlı kurgu Japon bilim insanına değineceğiz…

 

yok-boyle-bir-japon

 

İddiaya göre Kalyo Yasuo adlı Japon antropolog, Türk kültürünü inceleyip Batı’nın etkisi altında zarar gördüğü, Türkiye’de yayınlanan dizilerin din ve geleneğe ters olduğu tespitinde bulunmuştu.

Gazetelerde, haber sitelerinde, sosyal medyada ve internet forumlarında aktarılan metin şu şekildeydi:

 

“Japon Bilim Adamı Kalyo Yasuo:

Üç yıldır Türk kültürünü inceliyorum. Bir şey çok korkunç, diğeri garip. Korkunç olan, Batı bir ülkeyi savaşmadan yok ediyor. Ülkede 3-5 dizi hariç hepsi Türk din ve geleneğine ters. Garip olan ise herkes bunu biliyor ama yine de izliyor. Anne, baba ise çocuğu ile izliyor. Hayret…”

 

” Japon antropolog Kalyo Yasuo, Türklerin bir türlü dile getiremediği ve kabullenmek istemediği bir gerçeği yaptığı araştırmada tek tek sıraladı. Yasuo, araştırma raporunu aylar önce paylaşmasına rağmen gerekli etkiyi uyandıramadı.”

“Türkiye’de bulunduğu sürede araştırmalarda bulunan Japon antropolog Kalyo Yasuo vardığı sonuçları Türk kamuoyuyla paylaştı. Şok etkisi uyandıran raporda Yasuo, ”3 yıldır Türk kültürünü inceliyorum. Bir şey çok korkunç, diğeri çok garip. Korkunç olan Batı bir ülkeyi savaşmadan yok ediyor. Ülkede 3-5 dizi hariç hepsi Türk din ve geleneğine ters. Garip olan ise, herkes bunu biliyor ama yine de izliyor. Anne-baba ise çocuğu ile izliyor. Hayret…” ifadelerini kullandı. Bu açıklamaların ardından hâlâ gerçekleri kabul edilememsi uyku halinin devam ettiğini göstermeye yetti.”

 

kalyo yasuo turkler cok garip

 

Yoshi, yukarıda alıntılanan tespitine ilaveten “Japonca L diye harf yok. Nasıl Kalyo Japon isimi olabilir. Yo ile biten isimler de genelde kadınlar için. Kario falan yapsaydı biraz daha inandırıcı olurdu.”  yorumunda bulunmuştu.

Kalyo Yasuo’nun isminin Kaio Yasuo şeklinde de paylaşıldığı görülüyor:

 

kaiyo yasuo

 

Kalyo ya da Kaiyo Yasuo adlı Japon bilim insanı tespit edilemiyor.

Bir anda ortaya çıkan Kalyo Yasuo’nun isminin, unvanlarının ve tespitlerinin uydurulduğu anlaşılıyor.

Kalyo Yasuo adlı Japon bilim insanına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafı incelediğimizde ise iddia edildiği gibi bir bilim insanının bulunmadığı kanımız güçleniyor.

 

kalyo yasuo

 

Daha önce, “Farklı Servis Edilen Fotoğraf ve Videolar” başlıklı yazımızda değinmiştik. Tersine görsel aramaya yakalanmamak amacıyla görseller çevrilerek paylaşılabiliyor.

Kalyo Yasuo’ya ait olduğu ileri sürülerek paylaşılan görselde de bu durum söz konusu.

Söz konusu fotoğrafı tersine çevirerek tersine görsel arama yaptığımızda karşımıza çeşitli internet sitelerinde Asyalı iş insanı olarak kullanılan stok fotoğraf çıkıyor.

 

kalyo yasuo

 

Görselin, Shutterstock adlı stok fotoğraf sitesinde “Bilgisayarda çalışan Asyalı iş insanı” başlığıyla sunulduğu görülüyor.

 

asyali-is-insani-stok-fotograf

 

Bu isimli iddia edildiği gibi bir Japon bilim insanının bulunmadığını 2019 yılında tespit eden Ekşi Sözlük’ten kuradilammas mahlaslı yazar şu yorumda bulunmuştu:

muhafazakar medyanin uydurdugu, türk kültürünü inceledigi söylenen, türklerin milli degerlerinden uzaklastigi, bunun batinin bir oyunu oldugunu falan arastirma sonuclarindan dile getirdigi iddia edilen hayali antropolog.

hatta gercekte var olmayan bu adamin, gercekte var olmayan arastirmalari ile ilgili köse yazisi yazan akilli köse yazarlari bile var:

 

İLAVE: Kalyo Yasuo’nun muhayyel bir karakter olduğunu ifşa etmemizin ardından aynı sözler Tosida Maskava adlı “kurgu” bilim insanına atfedilerek paylaşılmaya başlanmış.

 

Gerçekte var olmayan Japon bilim insanının uydurma tespitlerini köşesine taşıyan yazarlardan tespit edebildiklerimiz şöyle sıralanıyor:

Yusuf Karaca, Mustafa Sabri Beşer, Sefa Saygılı, Recai Albay, Ömer Terkenli, Ali Tongülüs, Nezir Güneş, Ahmet Kısa, Fazile Özkurt, Yüksel Aytuğ, Ufuk Coşkun, Mehmet Bozkurt, Fatma Tuncer, Resul Tosun, Erol Afşar, Ahmet Maranki, Erdoğan Kahya, Ali Dutal ve İlhami Atasever

Vehbi Vakkasoğlu da Yaşadığım Avrupa adlı kitabında kurgu karaktere atfedilen “Batı Türkiye’yi Savaşmadan Yok Ediyor” sözünü alıntılamış.

 

Benzer trollemeler geçmişte gerçekleştirilmişti.

Örnekler sunacak olursak:

Japon bilim adamı Tutshunu Yan Chek kurgusu:

“Türkler çok az kitap okuyor. Bu oldukça üzücü. Bilimsel bilgi konusunda biraz daha gayretli olup daha çok araştırıyor olsalardı, Türkler şu an dünyayı titretiyor olurdu.

Trollemeyi gerçekleştiren kişinin yorumu:

“2018’de bu paylaşıma tepki olarak bulduğum japon futbol oyuncusunun fotoğrafına yazı ekleyip Facebook’da bir grupta paylaştım. Sonuç: Onlarca kişi beğendi. Sadece birkaç kişi fotoğraftaki kişinin futbolcu olduğuna dair yorum yaptı. 🤦 Milleti kandırmak çok kolay. 🤷🏻”

 

tutshunu yan chek

 

Nobel ödüllü Japon bilim insanı Toshihide Maskawa’nın (1940 – 2021) da aşağıda alıntılanan ifadeleri kullandığına dair bir delil bulunmuyor:

“siz türkler içinize karışan bu kadar haine rağmen nasıl oluyorda yok olup gitmiyorsunuz.. sizin içinizdeki hainlerden %10 bizde olsaydı, japonya diye bir yer kalmazdı. üstelik çok bilgili bir millette değilsiniz çünkü narkozlayıp narkozlayıp, amelyat ettiler…. demekki bu kadar asimilasyona ve kültür dejenerasyonuna rağmen hala ayakta kalmanızın sebebi, ırkınız değil, inandığınız dininizdir… kıymetini bilin…”

 

japon-bilim-adami-toshihide-maskawa

 

Yorumunuzu yazınız...