Nobel Ödüllü Japon Profesör Tasuku Honjo’nun Koronavirüsün Doğal Olmadığını ve Çin Tarafından Üretildiğini Söylediği İddiası Asılsız

Nobel ödüllü Japon bilim insanı Tasuku Honjo, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışmadı, koronavirüsün “icat edildiğini” ya da “insan yapımı” olduğunu söylemedi. Bu asılsız iddianın kökeni Prof. Honjo’yu taklit eden bir Twitter profiline dayanıyor. Nobel Ödülü sahibi Tasuku Honjo, kendi adı kullanılarak uydurulan “virüs insan yapımı” iddialarıyla hiçbir ilgisi olmadığını açıkladı.  

Yanlış İddia

 

Koronavirüs salgını kaynaklı yanlış bilgi salgını hız kesmiyor. Ünlü bir bilim insanını taklit eden 300 takipçili bir sosyal medya profilinin uydurduğu bir iddia küresel ölçekte kayda değer sayıda insan tarafından gerçek sanılabiliyor.

Nobel ödüllü Japon bilim insanı Prof. Dr. Tasuko Honjo‘nun koronavirüsün doğal olmadığı ve Çin tarafından üretildiğini iddia ettiği iddiası, virüsün insan yapımı olduğuna inanan ya da bu ihtimalden şüphelenenler tarafından yaygın şekilde paylaşıldı.

Whatsapp gibi iletişim platformları üzerinde yayılmasının ardından haber sitelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında izine rastladığımız iddiayı içeren metin şöyleydi:

Japonya’nın Tıp Fizyolojisi profesörü Profesör Dr Tasuku Honjo, bugün korona virüsünün doğal olmadığını söyleyerek medyanın önünde bir his yarattı.

Eğer doğal olsaydı, tüm dünyayı bu şekilde olumsuz etkilemezdi. Çünkü doğaya göre sıcaklık farklı ülkelerde farklıdır. Doğal ise, sadece Çin ile aynı sıcaklığa sahip ülkeleri olumsuz yönde etkilerdi.

Bunun yerine, İsviçre gibi bir ülkede, çöl bölgelerinde olduğu gibi yayılıyor. Oysa eğer doğal olsaydı, soğuk yerlerde yayılırdı, ama sıcak yerlerde ölürdü.

Hayvanlar ve virüsler hakkında 40 yıllık bir araştırma yaptım. Doğal değil. Üretilmiştir ve virüs tamamen yapaydır.

4 yıldır Çin’in Wuhan laboratuvarında çalıştım. Bu laboratuvarın tüm personeli ile tamamen tanışıyorum. Corona kazasından sonra hepsini telefonla aradım. ancak tüm telefonları son 3 aydır öldü. Artık tüm bu laboratuvar teknisyenlerinin öldüğü anlaşılıyor.

Bugüne kadar olan tüm bilgi ve araştırmalarıma dayanarak bunu Corona’nın doğal olmadığına dair% 100 güvenle söyleyebilirim. Yarasalardan gelmedi. Çin bunu üretti.

bugün söylediğim şeyin şimdi veya hatta ölümümden sonra yanlış olduğu kanıtlanırsa, hükümet Nobel Ödülümü geri çekebilir.

Fakat Çin yalan söylüyor ve bu gerçek bir gün herkese açıklanacak. ”

 

Tasuko Honjo koronavirüs
Nobel Ödüllü Tasuko Honjo’ya Ait Olduğu Sanılarak Paylaşılan Metin

 

İddianın “Japon bilim adamı açıkladı: Koronavirüs, doğal değil Çin’de üretildi!” başlığıyla haberleştirildiğine de şahit olduk.

 

tasuko honjo koronavirüs

 

Komplo teorisi müritleri de elbette bu iddiaya atlamaktan imtina edemedi.

Ertan Özyiğit’in 27 Nisan 2020 tarihli paylaşımı şöyle:

“Nobel ödüllü Japon Prof.Tasuku Honjo, Corona %100 doğal değil Yarasalardan da gelmedi. Çin üretti. Doğal olsaydı, soğukta yayılır, sıcakta ölürdü. 4 yıl Wuhan’da çalıştım laboratuvardaki teknisyenler öldü. söylediğim şeyin yanlış olduğu kanıtlanırsa, Nobel Ödülümü geri veririm.”

 

tasuku honjo koronavirüs

 

Abdullah Çiftçi ise “2018 Nobel Ödüllü Japonya’nın Fizyoloji Tıp Profesörü olan Prof. Dr. Tasuku Honjo, Koronavirüs’ün (COVID-19) doğal olmadığını, Çin tarafından üretildiğini açıkladı” ifadelerini kullanmıştı.

 

tasuku honjo

 

Mehmet Ali Önel’in 26 Nisan 2020 tarihli paylaşımı da şu şekildeydi:

“Nobel ödüllü Japon Tıp Profesörü: % 100 söyleyebilirim. Coronavirüs doğal değil. Yarasalardan gelmedi. Çin bunu üretti! Söylediğimin yanlış olduğu kanıtlanırsa, Nobel Ödülümü geri çekebilir. Çin yalan söylüyor ve bu gerçek bir gün herkese açıklanacak.”

 

tasuku honjo çin

 

Tasuku Honjo’ya Atfedilen Koronavirüsün İnsan Yapımı Olduğunu Belirten Sözler Kendisine Ait Değil!

Japonya’nın Kyoto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tasuku Honjo, kanser alanındaki çalışmalarıyla 2018 yılında tıp / fizyoloji alanında Nobel Ödülü’nü kazanmıştı. Ancak, sanılanın aksine koronavirüs’ün doğal olmadığı, Çin tarafından üretildiği iddiası Tasuku Honjo’ya ait değil.

“Koronavirüsün doğal olmadığını yüzde 100 güvenle söyleyebilirim, yarasalardan da gelmedi, Çin bunu üretti.”  sözlerinin kaynağı, Tasuku Honjo’yu taklit ettiği aşikâr olan sahte bir hesap tarafından 24 Nisan 2020 tarihinde atılan birkaç tweet.

İddianın kaynağını oluşturan “TasukuHonjo” uzantılı “Human Being” adlı profil ve ilgili paylaşımları şöyleydi:

tasuku honjo koronavirüs çin tasuku honjo koronavirüs tasuku honjo koronavirüs doğal değil

 

Prof. Dr. Tasuku Honjo’yu taklit eden hesabın daha sonra profil uzantısını humanbeing38‘ye çevrildiği görülmektedir.

tasuku honjo koronavirüs

 

Anılan sahte hesap, ortaya attığı iddianın yayılmasının ardından paylaştıklarının gerçeği yansıtmadığını belirterek izni olmadan kendisini taklit ettiği Tasuku Honjo’dan özür dilemişti.

 

tasuku honjo açıklama

 

Tasuku Honjo’nun doktora öğrencilerinden Alok Kumar da yaptığı açıklamada, bu iddiayı paylaşan Twitter hesabının sahte olduğunu, Prof. Honjo’nun Wuhan laboratuvarında hiç görev almadığını, virüsün orijini, fonksiyonları ve diğer ilgili konularda çalışmadığını ve paylaşılanların gerçek alıntılar olmadığını belirtmişti.

Prof. Honjo, 10 Nisan 2020 tarihinde Japonya merkezli bir haber portalı Nikkei Asian Review‘a verdiği demeçte hastalığın kaynağının Çin’e dayandığını belirtmekle birlikte virüsün insan yapımı olduğuna dair bir ifade kullanmamıştı.

Özetle, Nobel ödüllü Japon bilim insanı Tasuku Honjo, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışmadı, koronavirüsün “icat edildiğini” ya da “insan yapımı” olduğunu söylemedi, bu iddianın kökeni Prof. Honjo’yu taklit eden bir Twitter profiline dayanıyor.

 

Tasuku Honjo İddiayı Yalanladı

Nobel ödülü sahibi Tasuku Honjo, kendi adı kullanılarak uydurulan “virüs insan yapımı” iddialarıyla hiçbir ilgisi olmadığını açıkladı.

Kyoto Üniversitesi tarafından yayınlanan açıklamada Prof. Honjo şu ifadeleri kullandı:

“In the wake of the pain, economic loss, and unprecedented global suffering caused by the COVID-19 pandemic, I am greatly saddened that my name and that of Kyoto University have been used to spread false accusations and misinformation.”

“COVID-19 salgınının neden olduğu acı, ekonomik kayıp ve benzeri görülmemiş küresel ıstırabın ardından, adımın ve Kyoto Üniversitesi’nin yanlış suçlamaların ve bilginin yayılması için kullanılmasından çok büyük üzüntü duyuyorum.”

 

Nobel Ödüllü Japon Bilim İnsanı Tasuku Honjo’nun Koronavirüsün Üretildiğini Söylediği İddiasına Kanan Yazarlar

Kapatılan Zaman Gazetesi yazarlarından Nevval Sevindi, 28 Nisan 2020 tarihli paylaşımında bu asılsız iddiaya yer vermişti:

"Nobel Ödüllü bilim adamı, Japon Prof.Dr.Tasuku Honjo, Koronavirüs'ün doğal olmadığını, Çin tarafından üretildiğini açıkladı. Wuhanda ki tüm laboratuar teknisyenlerinin vefat ettiğini, Çin' in yalan söylediğini, aksi çıkarsa Nobel ödülünü geri verebileceğini belirtti.Hadi bakalım"

 

japon bilim adamı koronavirüs

 

japon profesör koronavirüs

 

Yorumunuzu yazınız...