Henry Kissenger’ın “Eğer Savaş Tamtamlarını Duymuyorsanız Sağırsınız Demektir” İfadeleriyle 3. Dünya Savaşı’nın Yakın Olduğunu Söylediği İddiası Asılsız

Henry Kissenger’a ait sanılan 3. Dünya Savaşı’nın yakın olduğuna dair sözler, The Daily Squib isimli hiciv içerikli haberler yapan sitede 2011 yılında, “Eğer savaş tamtamlarını duyamıyorsanız, sağır olmalısınız”  (Henry Kissinger: “If You Can’t Hear the Drums of War You Must Be Deaf”) başlığıyla yayınlanan ve gerçeği yansıtmayan sahte röportaja ait. The Daily Squib, Zaytung benzeri parodi – hiciv içerikli asılsız metinler paylaşan bir site.

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, geçmişte Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı (1973–1977) ve Ulusal Güvenlik Danışmanlığı (1969–1975) görevlerini üstlenen Henry Alfred Kissinger‘ın “Eğer savaş tamtamlarını duymuyorsanız sağırsınız demektir” sözleriyle 3. Dünya Savaşı’nın yakın olduğunu öne sürdüğü iddiası.

 

kissenger dünya savaşı
Ertan Özyiğit’in parodi hiciv içerikli bir internet sitesinde yayınlanan sahte Kissenger röportajını gerçek sandığı paylaşımı

 

Milli Gazete’nin 2017 yılında “Kissinger ABD’nin korkunç planlarını anlattı: Şimdi tek adım kaldı!” başlığıyla yayınladığı (ve sonradan yayından çektiği) haberi durduk yere 2020 yılı Nisan ayında tekrar “Henry Kissinger: 3. Dünya savaşı geliyor, Müslümanlar toz olacak!” başlığıyla yayınlayınca bu iddianın doğrusunu aktaralım istedik (Yeni Akit.

Kissenger’ın ABD’den “Daily Scape” adlı yayın ile yaptığı röportajda dile getirdiği öne sürülen sözler şu şekilde aktarılmıştı:

 “ABD ordusuna, stratejik önemi nedeniyle, özellikle bizim için petrol ve diğer ekonomik kaynakları içerdikleri için Orta Doğu’daki yedi ülkeyi işgal etmek zorunda olduğumuzu bildirdik ve İran’a vurmak için sadece bir adım kaldı.

 

Çin’in askerî gücünü artırmasına ve Rusya’nın da Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından onlara sahte kabadayılık hissini verdik. Bu onlar için daha hızlı ölüm olacak. Yaklaşan savaş o kadar ağır olacak ki, sadece bir süper güç kazanacak ve bu bizim milletimiz olacak. Avrupa Birliği deneyin geleceğini bildiği için hızlı bir şekilde tek devlet olmak için acele ediyor. Onların bu acelesi bana bu çok büyük hesaplaşmayı bildiklerini gösteriyor.

 

Üçüncü dünya savaşı yolda ve bunun başlangıç noktası İran olacak.

 

Orduya ‘Stratejik önemlerinden dolayı 7 Orta Doğu ülkesinin kontrolü bizde olmalı’ dedik. Çünkü o ülkelerde petrol ve diğer ekonomik kaynaklar bulunuyor. Şimdi tek adım kaldı: İran’ı vurmak… Büyük Rus ayısı ve Çin orağı uykudan uyanacak ve ardından İsrail bütün silahlarıyla öldürebildiği kadar Arap öldürecek. Umarım her şey yolunda gider ve Orta Doğu’nun yarısı İsrail’in olur. Bizim gençlerimiz son yılda oyun konsollarında iyi eğitim gördü. Yakın gelecekte neler olabileceğinin aynası olan yeni Call of Duty 3 oyununu görmek enteresan olacak. Askerlerimiz kurallara uyacak ve Müslümanları küle dönüştürecek, sokaklarda çılgın Rus ve Çinlilerle savaşacak.

 

Yeni bir dünya düzeninin inşa edilmesi gerektiğini belirten Kissinger “Sadece bir tane süper güç olmalı. Kazanan global bir hükûmet olacak. Unutma ki, ABD en iyi silahlara sahip ve hiçbir toplumda olmayan ekip bizde bulunuyor. Ve zamanı geldiğinde bu silahları dünyaya tanıtacağız”

 

henry kissenger dünya savaşı
Milli Gazete’nin sonradan yayından kaldırdığı “Kissinger ABD’nin korkunç planlarını anlattı: Şimdi tek adım kaldı!” başlıklı 20 Kasım 2017 tarihli yayını

 

Teyit.org tarafından 2017 yılında doğru olmadığı aktarılan ve asılsız olduğu aşikâr olan bu iddiayı içeren 2017 yılındaki haberini Milli Gazete internet sitesinden yayından kaldırmıştı. Milli Gazete 26 Nisan 2020 tarihinde ise birden bire “Yahudi asıllı 56. Amerika Birleşik Devletleri eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, gündeme bomba gibi düşecek skandal açıklamalarda bulundu” notuyla tekrar yayınladı (asılsız olduğu anlaşıldıktan sonra silinen bir haberin gündeme tekrar neden getirildiğini anlamanın gerçekten güç olduğunu da belirtelim bu vesileyle).

 

kissenger dünya savaşı

 

Atfedilen Sözler Henry Kissenger’a Değil, Hiciv İçerikli Bir İnternet Sitesinin Uydurması

Sanılanın aksine “3. dünya savaşı geliyor ve İran, İsrail’in mümkün olduğu kadar çok Arap öldürmesi ve Ortadoğu’nun yarısını işgal etmesi gereken savaşta başlangıç noktası olacak” sözleri Henry Kissenger’a ait değil. Bu ifadelerin kaynağı The Daily Squib adlı (Zaytung benzeri) parodi – hiciv içerikli asılsız metinler paylaşan bir sitede 2011 yılında yayınlanan sahte röportaj.

The Daily Squib 27 Kasım 2011 tarihinde yayınladığı “Henry Kissenger: “Eğer savaş tamtamlarını duymuyorsanız sağırsınız demektir”” (“Henry Kissinger: “If You Can’t Hear the Drums of War You Must Be Deaf”“) başlıklı sahte röportaj gereğinden fazla ciddiye alınarak gerçek sanılmış.

 

kissenger dünya savaşı
The Daily Squib’in 27 Kasım 2011 tarihinde yayınladığı “Henry Kissenger: “Eğer savaş tamtamlarını duymuyorsanız sağırsınız demektir”” (“Henry Kissinger: “If You Can’t Hear the Drums of War You Must Be Deaf””) başlıklı sahte röportajı

 

The Daily Squib internet sitelerinde kendileri hakkında şu yorumda bulunmaktadır:

“The Daily Squib is a curious satirical parody newspaper offering breaking news, political satire, comedy, opinion and celebrity news.”

Daily Squib, son dakika haberleri, siyasi hiciv, komedi, fikir ve ünlü haberleri sunan meraklı bir hiciv parodisi gazetesidir.

 

daily squib

 

Kissenger’a atfedilerek paylaşılan “Yakın gelecekte neler olabileceğinin aynası olan yeni Call of Duty 3 oyununu görmek enteresan olacak” sözleri de röportajın sahteliğini ele vermektedir. Sahte röportaj 2011 yılında yayınlanmış olsa da Call of Duty 3 2005 yılında piyasaya sürülmüştü.

Bir diğer emare de Kissenger’ın yaşı. 1923 doğumlu Kissenger işbu yazı tarihi itibarıyla 97, sahte röportajın yayınlandığı tarihte ise 88 yaşında iken, The Daily Squib’de ve Türkiye’den basın yayın organlarındaki metinlerde farklı yaşların bahsi geçmiştir.

 

Parodi Hiciv Yayınlayan Sitedeki Sahte Henry Kissenger Röportajını Gerçek Sanan Yazarlar

Öncelikle okumadığı kitaptan, içinde olmayan satırları okurlarıyla paylaşan malumatfuruşlardan başlayalım…

Aziz Üstel, Star Gazetesi‘ndeki 5 Haziran 2017 tarihli “Kissinger, İlluminati ve 3. Dünya savaşını anlatıyor!!” başlıklı yazısında, Daily Squib adlı parodi haber sitesinin bir metnini bir kitaptan alıntılamış gibi yaparken yakalandı:

“Çin’in askeri gücünü arttırmasına Rusya’nınsa Sovyet döneminin etkilerinden arınmasına izin verdik. Niye mi? Kendilerini güçlü sansınlar diye tabi! BU ONLARI PERİŞAN EDECEKTİR. Biz amatör nişancının eline silahı tutuşturmaya çalışıyoruz. Silaha el sürdükleri an onları yok ederiz! ABD özel olarak Çin’le Rusya’yı silaha yönelterek ekonomilerinin çökmesini sağlamaya çalışıyor. Tabuta çakacağı son çiviyse İsrail’in İran’ı yerle bir etmesidir…Petrolü elinde tutarsan devletleri, gıdayı denetlersen de insanları kontrol edersin! Ortadoğu’daki kaynakları elinde tutan 7 ülkeye sahip olmak zorunda kalacağımızı askere anlattık. Asker kukla gibidir. İplerini elden bırakmayacaksınız; bırakırsanız kendi başına iş yapmaya kalkar ki bu da felaket olur! “Rusya ve Çin daha ne kadar bekleyip ABD’nin kazanmasını izleyebilir? Sonunda uykudan uyanacaklardır. İşte bu olduğunda İsrail bütün gücü ve silahlarıyla savaşmak zorunda kalacak ve öldürebildiği kadar çok Arap öldürecektir. Umut ediyorum, her şey yolunda giderse Orta Doğu’nun yarısı İsrail’in olacaktır… “Küllerin içinden yeni bir dünya düzeni ve yeni bir toplum yaratmamız şart! Yeni dünya düzeninde tek bir ülke olacak ve küresel hükümeti kuracaktır!” (The New World Order—Yeni Dünya Düzeni: Henry Kissinger)

Aziz Üstel, Kissinger’ın Yeni Dünya Düzeni adlı kitabını kaynak olarak göstermiş. Sanki bu kitabı gerçekten okumuş, kitaptan alıntı yapıyormuş gibi. Üstel’in atıf yaptığı Yeni Dünya Düzeni adlı kitapta da böyle bir ifade geçmediğini de belirtelim (Aziz Üstel iddiasını sürdürmek istiyorsa kitabın hangi sayfasında geçtiğini belirtebilirse biz de elimizdeki kopyasında o sayfada aslında yer almadığını kendisine gösterelim).

Dönelim bu sahte röportajı ciddiye alanlara…

Takvim Gazetesindeki “Büyük savaş” başlıklı 29 Aralık 2018 tarihli yazısıyla Bekir Hazar:

"AMERİKA'NIN en derin adamı, başkanları yöneten Henry Kissinger, bir röportajında 3. Dünya Savaşı'nın nasıl çıkacağını anlatıyordu. "ABD ve Çin anlaşırsa ne ala... Ancak anlaşamazlarsa 3. Dünya Savaşı çıkar" diyordu. ."

OdaTV yazarı Türker Ertürk kişisel internet sitesindeki ve OdaTV‘deki “III. Dünya Savaşı Ne Zaman Çıkacak” başlıklı yazısında bu hataya düşmüş:

"Geçtiğimiz yılın son aylarında, bu tartışmaya ve spekülasyona ABD’nin Dışişleri eski Bakanı Henry Kissinger da dahil oldu. Halen New York-Manhattan’da lüks dairesinde yaşayan 95 yaşındaki Kissinger, kendisi ile yapılan bir mülakatta; “Eğer savaş tamtamlarını duymuyorsanız, sağırsınız demektir” diyor ve III. Dünya Savaşı’nın çok yakında olduğunu söylüyor."

Yeni Mesaj’daki 31 Temmuz 2012 tarihli “Ortadoğu İsrail’in olacak” başlıklı yazısıyla Haydar Baş:

"9 yaşındaki Amerikalı kurt politikacı Henry Kissinger kısa süre önce bir gazeteye verdiği röportaj, Arap Baharı ve BOP projelerinin mimarı ABD'nin gerçek niyetini gözler önüne serdi. ..."

Milat Gazetesindeki “Kissinger’in Hesaba Katmadığı Şey!” başlıklı 9 Şubat 2019 tarihli yazısıyla Akif Çarkçı:

"ABD Dışişleri eski Bakanı Henry Kissinger, 2011 yılında verdiği bir röportajında "Şayet savaş davullarını duymuyorsanız sağır olmalısınız" demişti."

Anadolu’da Bugün’deki “Türk Stratejik Aklı!.” başlıklı 8 Temmuz 2019 tarihli yazısıyla Ahmet Ünver:

"ABD'li politikacı ve dış işleri eski bakanlarından Henry Kissinger; Eğer savaş tamtamlarını duymuyorsanız, sağırsınız demektir, diyor!. İlaveten 3. Dünya Savaşının yakın olduğunu da ifade ediyor! ABD'li stratejist Zbigniew Brzezinski; Avrasya'ya hâkim olan dünyaya hâkim olur, diyor!."

Gaziantephaberler.com’daki “Krizin, Savaşın, Vahşetin YDD’si” başlıklı 31 Mayıs 2018 tarihli yazısıyla Temel Demirer:

"Burası ... eski ABD Dışişleri bakanlarından Henry Kissinger’ın, “Eğer savaş tamtamlarını duymuyorsanız sağırsınız demektir” uyarısıyla III. Dünya Savaşının yakın olduğuna dikkat çektiği ... koordinatlardır."

Dogruhaber.com.tr’deki “Henry Kissinger`in 3. Dünya Savaşı Fantezisi” başlıklı 22 Kasım 2017 tarihli yazısıyla Said Çınar:

"Medyaya yansıyan değerlendirmelerinde Henry Kissinger özetle şöyle bir senaryo çiziyor: “3. Dünya savaşı yakındır… Eğer savaş tamtamlarını duymuyorsanız sağırsınız demektir…"

Denizli20haber.com’daki “Beşikteki 3. Dünya savaşı ve yenidünya düzeni!” başlıklı 20 Ağustos 2018 tarihli yazısıyla Vahap Dabakan:

"1969-1977 yılları arasında Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Dışişleri Bakanı olarak ABD dış politikasına yön veren Hanry Kissinger, 2011'de yaptığı analizle dünya jeopolitik ve ekonomi dünyasının mevcut durumu hakkında çarpıcı açıklamaları, yıllardır köşe yazılarımın teyidi gibiydi…"

 

Son not: Soyadının doğru yazılışı Kissenger. Kissinger değil.

 

* Tespiti için Ali Aktaş‘a teşekkürlerimizle…

 

kissenger dünya savaşı

 

Yorumunuzu yazınız...