İdam İpli Yemek Masası Fotoğrafının Nuremberg’den (Nürnberg) Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Aslında bu yazıyı kendimize bir hatırlatma babında kaleme alıyoruz. Sanal alemde doğrulama / yanlışlama faaliyeti sürdürürken bazen güvenilir sandığımız kaynaklar dahi bizi yanıltabiliyor. Nürnberg’den olduğu sanılan üzerinde idam ipi sallanan yemek masası fotoğrafı bunlardan biri.

İhbar olarak tarafımıza iletilen ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığını incelememiz talep edilen fotoğrafı arama motorlarında taradığımızda karşımıza Getty Images‘taki sayfa çıktı. Fotoğraf hakkında düşülen “General Hap Arnold, Nürnberg’de sanıklar için idam ipli bir yemek masası hazırladı” notunu görüyoruz.

Nürnberg, 2. Dünya Savaşı’nın sonlanmasının ardından Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen (barışa ve insanlığa karşı işlenen suçlar ve savaş suçlarına ilişkin) yargılamalarla akıllarda yer eden bir Almanya şehri. Getty Images’taki bu not da, 2. Dünya Savaşı sürecinde ABD’nin Hava Kuvvetleri Komutanlığını üstlenen Henry Harley Arnold’un Nürnberg’de böylesi bir masa dekorasyonu tercih edebileceği ihtimalini yansıtıyor.

 

Nürnberg'den sanılan Henry Harley Arnold'un ABD Washington DC'deki hava üssündeki akşam yemeğine ait olan idam ipli yemek masası fotoğrafı
Nürnberg’den sanılan Henry Harley Arnold’un ABD Washington DC’deki hava üssündeki akşam yemeğine ait olan idam ipli yemek masası fotoğrafı

 

Ancak idam ipli yemek masası fotoğrafı Nürnberg’den değil. Getty Images’taki not yanlış. Fotoğraf, ABD’nin başkenti Washington DC’de bulunan Bolling Hava Kuvvetleri Üssü’nden.

ABD Kongresi Kütüphanesi arşivinde yer alan fotoğrafın “General Henry Harley Arnold’un Bolling Field Üssündeki Akşam Yemeği” (“General Henry Harley Arnold’s dinner at Bolling Field”) notunun yer aldığını görüyoruz.

Yani, stok fotoğraf sitelerinin açıklama bölümleri de yanlış bilgi aktarıyor olabilir. Bu hususu da göz önünde bulundurmak gerek.

Biz düştük, siz de düşenlerden olmayın.

 

Yorumunuzu yazınız...