Bukalemunların Renklerini Hızla Değiştirdiği Video Kayıtlar Dijital Müdahale İçeriyor

Yanlış İddia

 

Malumunuz, bukalemunlar renklerini değiştirmesi ile tanınan canlılar. Ancak, bukalemunlar renk değişimlerini bir anda ve tamamen gerçekleştirmezler. Sosyal medya platformlarında paylaşılan videolarda bukalemunların hızla renk değiştirmesi dijital müdahale ile sağlanmaktadır.

Bahse konu videolara değinmeden önce bukalemunların renk değişim sürecini ele alalım…

 

Bukalemunlar Nasıl Renk Değiştirir?

Bukalemunların renk değiştirebilme özellikleri yaygın olarak bilinen bir olgu. Ancak, bukalemunlar sadece içinde bulundukları çevreye uyum sağlamak amacıyla renk değiştirmezler. Kendilerini kamufle etmenin yanı sıra ruhsal durumları ve çevresel etkenler de bukalemunların renk değişimini tetikleyebilmektedir.

Çevreleriyle uyum sağlamak için kamuflaj güdüsü ile (stres, korku gibi) psikolojik durumları ve (ısı, tehlike arz eden bir başka tür ya da bir başka bukalemun ile karşılaşma gibi) dış uyaranların etkisi dışında bukalemunlar bir anda sebepsiz yere renk değiştirmezler. Örneğin erkek bukalemunlar bir dişi ya da rakip bir erkek bukalemunun varlığı ile uyarıldığında renk değiştirebilir.

Bukalemunların renk değişimi sanıldığı gibi bir anda tüm vücudu kaplayan bir şekilde gerçekleşmez. Değişikliğe neden olan bir uyaran yoksa renk değişim süreci aniden meydana gelmez. Bukalemunların -göreceli- hızlı renk değişimleri, kamuflajdan çok ruh halleriyle ilgilidir.

Yaklaşık 200 farklı bukalemun türünün cilt renk desenleri ve tonları birbirinden farklıdır. Ormanlık alanda yaşayan bukalemunlar daha yeşilimsi tonları taşırken, kurak bölgelerde yaşayanlar daha kahverengi tonlarına sahiptir. Daha heyecanlanan bukalemunun rengi sarı, turuncu ve kırmızıya çalar.

Bukalemunlar her renge bürünemezler. Çoğu tür yalnızca birkaç renge dönüşebilir. Renk skalaları -cinsler arasında değişebilmekle birlikte- sanıldığı kadar çeşitli değildir.

Bukalemunun renginin yoğunluk derecesi, sağlığı hakkında fikir verebilir. Hasta bukalemunların ya da uyuyan bukalemunların renginin daha donuk tonlara rahip olduğu bilinmektedir.

 

bukalemunların renk değişimibukalemun renk değişimi

 

Bukalemunlarda bu renk değişimini sağlayan mekanizma kromatofor ve iridofor adlı iki tip hücre üzerinden işler. Bukalemunların derisi, uyaranlara göre açılıp katlanabilen ve ton artırabilen farklı renkteki pigmentleri depolayan kromatofor adı verilen bir hücre tipine sahiptir. Kromatofot adlı özel hücreler içerdiği kahverengi, sarımsı, kırmızımsı pigmentleri yayıp ya da büzüşüp ton değişikliği sağlayabilmektedir. İçinde renkli pigment bulundurmayan ancak guanin kristalitlerini barındıran iridofor adlı hücre türü ise fotonik kristaller ile bukalemunların renk değiştirmesini sağlar. İki katmanlı yapısında barındırdığı kristallerin konsantrasyonunun değişmesi ışığı farklı şekilde yansıtarak renk değiştirir.

 

bukalemunun renk değişimi

 

Bukalemunların renk değişimi aşağıdaki videoda görsel olarak örneklenmiş durumda:

 

 

 

Bukalemunun renk değiştirdiği andan bir video kayıt:

 

 

Aynada kendisi ile karşılaşan bukalemundaki renk değişiminin bir anda olmadığı, tamamen aynı renge bürünmediği görülebilmektedir:

 

 

Dijital Müdahale İçeren Hızla Renk Değiştiren Bukalemun Videolarından Örnekler

Bukalemunların hızla farklı renkler arasında geçiş yaptığını yansıtan birçok video daha önce sosyal medyada paylaşılmıştı. Ancak, bu videolarda bukalemunların bir anda birçok renge bürünmesi dijital müdahale ile sağlamış.

Örnekleri sunacak olursak…

 

2009 yılında yayımlanan Cutwater adlı ajans tarafından Ray-Ban Güneş Gözlükleri için hazırlanan reklâmda bukalemunun gözlük tonlarına göre renk değiştirmesi dijital müdahale ile sağlanmıştı.

 

 

Yalansavar’daki “Hızla Renk Değiştiren Bukalemun” başlıklı yazıda ve Snopes‘un incelemesinde bukalemunların renk değiştirme özelliği aktarılarak söz konusu videodaki gibi hızlı renk değişiminin mümkün olmadığı belirtilmişti.

 

Bukalemunun renk değiştirdiği anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan aşağıdaki video da yine dijital müdahale içeriyor.

 

 

Yukarıda da açıklandığı üzere bukalemunların renk değiştirmesi ruh haline, sıcaklığa ve sağlık koşullarına göre değişir, bukalemunlar bu kadar hızlı şekilde renk değiştirmez, bukalemunların renk değişimi yavaş ve tek renk yerine farklı renklerin kompozisyonuyla gerçekleşir.

 

Sosyal medyada son günlerde paylaşılan farklı renkler taşıyan sopa üzerinde tırmanırken hızla renk değiştiren bukalemuna ait video da bu gibi dijital müdahale içeren kayıtlardan.

 

bukalemun renk değiştirme videosu

 

Anılan videonun kaynağı aşağıdaki Instagram paylaşımı

 

 

Söz konusu videonun sonundaki Japonca metinde dijital müdahale içerdiği, açıklama bölümünde ise videonun “bileşik” (“composite movie”) ve “yapay” olduğunun aktarıldığı görülüyor.

 

renk değiştiren bukalemun videosu

 

Bahsi geçen videoda bukalemunun hızlı renk değiştirmesinin nasıl sağlanmış olabileceği şöyle aktarılmıştı:

 

 

Yine sosyal medyada “müthiş bir hızla renk değiştiren bukalemunnotuyla yayılan bir başka videoda yemek masası üzerinde farklı renkteki meyvelerin ve örtünün üzerinde hareket ederken renk değiştiren bukalemun videosu da dijital düzenleme içeriyor.

 

hizla renk degistiren bukalemun

 

bukalemun meyve renk degisimi

 

Bukalemunun renklendirildiği videonun kaynağının (üzerindeki nottan da görülebileceği üzere) “СУНДУК ТВ” adlı Youtube kanalı olduğu anlaşılıyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ahurVLYyDjw

 

Benzer dijital düzenleme içeren hayvan videolara yer verdiği görülen kanalda 10 Nisan 2020 tarihinde paylaşılan aynı bukalemunun aynı masada görüntülendiği benzer kayıtta bukalemunun diğer videodaki gibi renk değiştirmediği görülebiliyor.

 

 

İki video karşılaştırıldığında bukalemundaki hızlı renk değişimlerinin dijital düzenleme ile oluşturulduğu anlaşılabiliyor.

 

bukalemun renk degisimi montaj

 

bukalemun muz cilek mavi ortu

 

Bu tip dijital müdahale içeren bukalemunlu videolar akla Dyo adlı boya markasının “taklit edilemeyecek kadar çok renk temalı” reklamını getiriyor.

 

 

Bukalemunların çoğunlukla yeşil renkte olmasının “yeşil arka plan” görevi gördüğü ve dijital düzenleme için kolaylık sağladığı da belirtilmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...