Diş Macunu Tüplerinin Altındaki Renk Kodlarının Kimyasal İçeriğini Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Endüstriyel ürünlerin hayatımızdaki rolü arttıkça ve sağlıklı yaşamak giderek zorlaştıkça, tükettiğimiz ürünlerin içeriği de önem kazanıyor. Bu nedenle tüketim ürünlerinin içeriğine ilişkin iddialar büyük ilgi çekiyor ve her türlü ürünle ilgili doğru/yanlış bilgiler sıkça karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi de diş macunu tüplerinin altında yer alan renkli kutucukların, kimyasal içeriği veya kimyasal içerik oranını gösterdiği iddiası. Buna göre, yeşil renk doğal, mavi doğal ve ilaçlı, kırmızı doğal ve kimyasal karışık ve siyah tamamen kimyasal içerik anlamına gelmektedir. Bu yazıda, çok önemli gibi görünen bu iddianın yanlış olduğunu aktarmaya çalıştık.

 

diş macunu tüpü renk kodu
Diş macunu tüplerindeki renkli işaretlerin macundaki kimyasal oranı gösterdiğine dair yanlış iddiayı aktaran görsel

 

Diş Macunu Tüplerindeki Renkli İşaretler Macundaki Kimyasal Oranı Göstermiyor 

Diş macunu tüplerinin üzerinde yer alan renk kodlarının macunun içindekilerin kimyasal olup olmadığını ya da hangi tür kimyasal olduğunu aktarmaya yaramıyor. “Göz işareti” ya da “göz lekesi” olarak adlandırılan söz konusu renk kareleri paketleme esnasında sensörlere lamine alüminyum tüpleri kesme ve kıvırma işlemlerini sinyallemek için kullanılıyor. Bu renkler işaretleri diş macunu tüpünün paketlenmesi esnasında baskının başlangıç noktasını ayırmak ve renk işaretlerini izlemeyi sağlıyor. İddialara mesnet olarak sunulan görsellerde yer alan diş macunu tüplerindeki siyah, kırmızı, mavi ve yeşil dışında pembe ya da mor gibi farklı renklerle de rastlamak mümkün.

Diş macununun kimyasal kompozisyonunu aktardığı sanılan renkli şeritlerin işaretlediği yerden diş macunun tüplerinin makineler tarafından otomatik olarak kesilip, kıvrılıp paketlenişine üretim sürecine dair görüntüler aracılığıyla göz atılabilir:

 

 

 

 

 

Healthline isimli bir internet sitesinde bu konu detaylı bir şekilde ele alınmış ve diş macunlarının özellikleri ve içerikleri hakkında kapsamlı bilgiler sunulmuş. İnternet kaynaklı bu iddianın herhangi bir şekilde gerçekle ilgisi olmadığını belirten yazıda şu ifadeler kullanılmış (yazının aslından özet şeklinde çeviri yapılmıştır):

Uzun süredir internette dolaşan sahte bir tüketim tavsiyesine göre, diş macunu tüplerinin altında yer alan renkli kareler diş macunu içeriğini ortaya koymaktaymış. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu iddia tamamıyla yanlış. Bu renkli kareler yalnızca üretim sürecine yardımcı olmak için konuluyor ve bunlar makinelerin ışık sensörleri tarafından algılanıyor. Böylece diş macunu tüplerinin kesileceği, katlanacağı ve kapatılacağı yerler belirlenmiş oluyor. Bu işaretler sadece sayılan dört renkten ibaret değil, birçok farklı renk kullanılıyor. Farklı renkler ise yalnızca makinelerin ve sensörlerin türüne göre değişiyor.

 

Yazının devamında, diş macunlarının büyük çoğunluğunda kullanılan içeriklere yer verilmiş:

  • Diş macununun sertleşmesini önlemek üzere bir nemlendirici (gliserol, xylitol, sorbitol gibi);
  • Yemek kalıntılarını gidermek ve dişleri parlatmak için bir aşındırıcı (kalsiyum karbonat veya silica gibi),
  • Diş macununun bütünlüğünü korumak ve parçalanmasını önlemek için bir bağlayıcı (carboxymethyl cellulose, carrageenans veya xanthan gum gibi);
  • Sodyum sakkarin veya acesulfame K gibi bir tatlandırıcı;
  • Diş macununun köpürmesi için bir yüzey aktif madde (sodium lauryl sulfate veya sodium N‐lauroyl sarcosinate gibi) ve
  • Diş minesini güçlendirmek ve çürükleri önlemek için flüorür.

 

Bir diş macunu firması da yine bu iddiayı ele almış ve şunları belirtme ihtiyacı hissetmiş (yazının aslından özet şeklinde çeviri yapılmıştır):

Diş macunu renk kodu sistemi diye bir şey bulunmamaktadır. Diş sağlığı firmaları müşterilerini kandırmak ve içerikleri gizlemek için tüplere renkli kareler koymamaktadır. Eminiz ki “o zaman neden diş macunu tüplerinde renkli bloklar var” diye merak ediyorsunuz. Bu blokların gerçekten de bir amacı olduğunu bildirmekten mutluluk duyarız! Bloklar diş macunu üretimine yardımcı olmakta ve ışık sensörlerine tüpün sonunun neresi olduğunu bildirerek tüplerin düzgün bir şekilde kesilip kapanmasını sağlamaktadır. Evet biliyoruz gizli bir kod kadar heyecan verici değil ama gerçek de epeyce güzel.

Diş macunu tüplerinin sonundaki renkli işaretlerin içeriğe dair bilgi vermediğini biliyoruz ama içeriği öğrenmenin kesin bir yolu var. Diş macununun içindekiler çoğunlukla ya tüpün ya da kutusunun üzerinde yer almaktadır.

 

 

Renkli Kodların Gizli Anlamı İddiasını Gerçek Zannedenler

Bir Twitter kullanıcısı doğrudan bu iddiayı takipçileri ile şöyle paylaşmış:

Merhabalar arkadaşlar 🙋🏻‍♀️ Bir yıl dikkat ettiğim önemli bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.👇

DİŞ MACUNU alırken. Yeşil ya da maviyi seçmeye özen gösterin, tüplerde 4 tip renk bulunuyor:

Yeşil: Doğal.

Mavi: Doğal ve ilaçlı

Kırmızı: Doğal ve kimyasal

Siyah: Kimyasal karışımlı.

 

Diş macunu tüplerindeki renk kodları iddiasını dile getiren bir twitter kullanıcısı

 

Başka bir kullanıcı ise bu bilgiden epey heyecanlanmış görünüyor:

Yieytttt  ne öğrendim!!!!

Aldığımız diş macunu şampuan krem gibi tüp içinde olan ürünlerin arkasındaki renklerin anlamı varmış..

Siyah : ürün tamamen kimyasal

Kırmızı: % 70 in üstün de kimyasal

Mavi : % 30 kadar kimyasal

Yeşil : %100 doğal

Not: Bilenler bilmiyormuş gibi yapsın

 

 

Bunun gibi çok sayıda örnek bulunmakta, hatta bazı kullanıcılar bu konudaki bilgilerinin tecrübe ile sabit olduğunu belirtip takipçileri ile tartışmaya bile girmekteler.

Sonuç olarak, söz konusu iddianın herhangi bir gerçekliği bulunmamaktadır. Yukarıdaki açıklamalarda da belirtildiği gibi, her ne kadar gizli kodlar kadar iç gıcıklayıcı olmasa da gerçeğin her zaman daha etkileyici olduğunu düşünüyoruz. Belirli bir diş macunu markasının içerdiği kimyasallar hakkında bilgi almanın en iyi yolu renk kodlarından çıkarım yapmak değil diş macunu kutusu ve / veya tüpü üzerindeki basılı içerik bilgilerini okumaktır.

 

dis macunu tupu rengi

 

Yorumunuzu yazınız...