İnsan Silüetine Benzetilen Nehir Fotoğrafının Moğolistan’da Bulunan Selenga Irmağı’na Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

İnsan silüetini yansıttığı iddiası ile paylaşılan görsel aslında gerçek değil. Söz konusu görsel Natalia Livitchuck adlı sanatçı tarafından oluşturulan akrilik çalışmasına dayanıyor. 

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında paylaşılan bazı gönderilerde Moğolistan’da Bulunan Selenga Irmağı’nın görüntüsünün insan kafası şeklinde akan bir nehiri andırdığı iddia edildi. Söz konusu fotoğraf birçok kişi tarafından gerçek sanılarak paylaşıldı.

İnsan silüetini andıran nehir fotoğrafının Moğolistan’da bulunan Selenga Irmağı’na ait olduğu iddiasını içeren bazı sosyal medya paylaşımları örnekleri şu şekilde:

 

insan silüetini andıran nehir

 

insan silüetini andıran nehir

 

insan silüetine benzeyen nehir

 

İnsan Silüetine Benzetilen Nehir Görseli Aslında Gerçek Değil, İnsan Eliyle Oluşturulan Bir Tablo

Moğolistan sınırları içerisinde Selenge Nehiri’nin olduğu ifadesi doğru. Ancak görselin insan silüetini andıran nehir fotoğrafı olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor. Söz konusu iddia ile paylaşılan görsel aslında gerçek bir nehre değil Rus sanatçı Natalia Livitchuk adlı sanatçı tarafından oluşturulan resim çalışmasına dayanıyor.

Bahse konu resim  Natalia Livitchuk tarafından 28 Ağustos 2016 tarihinde kendisini sanal müze olarak tanımlayan ve sanatçıların eserlerini sanal olarak sergilediği bir site olan Gallerix adlı sitede paylaşılmış.

 

insan silüetini andıran nehir

 

Natalia Livitchuck, Yatıştırmak adını verdiği resim çalışmasını kendi hayal gücü ile oluşturduğunu, bu çalışmayı 2016 yılında paylaştığını ifade etmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...